To koniec NEONET?! Sklep ogłosił upadłość

Sieć sklepów NEONET w ostatnim czasie rozrastała się, otwierając kolejne punkty sprzedaży. Jak się okazuje przedsięwzięcie i starania były daremne. Kilka dni temu elektromarket ogłosił upadłość. Czy to koniec?

Awatar Marta Urbaniak

NEONET powiększał stopniowo swoją sieć sklepów, a tych obecnie jest blisko 300.

Niespodziewanie został wysłał przez spółkę wniosek o ogłoszenie upadłości kilka dni temu.

Okazuje się jednak, że dzień wcześniej doszło do nadania innego dokumentu, który zmienia odbiór całej sytuacji.

NEONET ogłasza upadłość

NEONET to polska sieć sklepów detalicznych założona w 2003 roku we Wrocławiu. Asortyment obejmuje sprzęt RTV i AGD, zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego czy sprzęt elektroniczny używany na co dzień jak smartfony, laptopy, tablety oraz akcesoria fotograficzne.

źródło grafiki DlaHandlu

Marka chciała być tak popularna jak chociażby RTV Euro AGD, Media Expert, Media Markt czy inne sklepy elektroniczne. W związku z tym otwierane były nowe placówki, których liczba dobiła do około 300 sklepów. Nawet wczoraj odbyło się otwarcie marketu w Pasażu Kępińskim przy ul. Wrocławskiej 47a.

Z taką liczbą punktów sprzedażowych NEONET miał realne szanse stać się rywalem dla innych elektromarketów. Do ostatniej chwili były prowadzone działania, aby ta wizja stała się rzeczywistością. Niestety niespodziewana nagła wiadomość zszokowała wiele osób. – NEONET ogłosiło upadłość.

źródło Krajowy Rejestr Zadłużonych

28 listopada 2023 roku złożono do KRZ (Krajowego Rejestru Zadłużonych) wniosek, a 30 listopada 2023 roku wpłynęło do bazy Obwieszczenie zarządzenia o wpisaniu do repertorium wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie jest jasne co będzie działo się dalej. W związku z zaistniałą sytuacją część klientów może zostać poinformowana o braku możliwości realizacji zamówień, z czym spotkały się już niektóre osoby.

Nie jeden, a dwa wnioski?

Jednak nie jest to pełny obraz sytuacji. Na stronie biura prasowego NEONET widnieje oświadczenie, a brzmi ono: 

Zarząd Spółki NEONET S.A. informuje, że w dniu 27 listopada 2023 r. złożył do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Celem złożonego wniosku nie jest rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Obecnie Spółka oczekuje na otwarcie postępowania, co może potrwać kilka tygodni.

Poniżej można przeczytać również taki fragment:

Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

Próba poprawienia sytuacji

Zatem co z poprzednim wnioskiem o upadłość? Firma tłumaczy to następująco:

Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.

Sytuacja staje się teraz bardziej klarowna, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności. A samo postępowanie oznacza ochronę dłużnika przed egzekucją przy jednoczesnym ograniczeniu jego prawa do samodzielnego zarządzania przedsiębiorstwem i pozostałym majątkiem.

Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego wynika z problemów płynnościowych Spółki, które są bezpośrednio związane z sytuacją na rynku. W oczach NEONETu postępowanie restrukturyzacyjne jest odpowiednią formą poprawy zaistniałej sytuacji.

źródło grafiki Toruń nasze miasto

A co z klientami, którzy od momentu złożenia wniosków chcą zakupić produkty oferowane przez NEONET? Klienci mają nie odczuć trudności, ani żadnych problemów w zakupach, czy obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online.

Źródło: biuro prasowe NEONET #1, #2

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.