Do
góry

Nokia wyda smartfony z HarmonyOS?

Huawei prawdopodobnie podzieli się swoim systemem operacyjnym. Według doniesień Nokia wyda smartfony z HarmonyOS. 

Nokia wyda smartfony z HarmonyOS

Wczoraj pojawiła się plotka, że nadchodzące smartfony od Nokii mogą wykorzystać nowego HarmonyOS2.0 od Huawei. Przynajmniej jeśli chodzi o rynek chiński. Wszystkie usługi Google są zakazane Chinach, więc jedyną alternatywą są usługi od Huawei. HarmonyOS funkcjonuje na bardzo podobnych zasadach co Android, więc bycie częścią tego ekosystemu na chińskim rynku ma sens. Jednakże póki co Huawei odcina się od tych plotek i twierdzi, że nie są prowadzone żadne rozmowy z Nokią w sprawie HarmonyOS.

Nokia X60 oraz Nokia X60 Pro to modele przeznaczone na rynek chiński. Według plotek to właśnie te telefony miałyby wykorzystać system operacyjny od chińskiego producenta. Podobno mają być to nowe flagowce Nokii. Ich wnętrze ma skrywać najnowszego Snapdragona, a źródłem energii mają być akumulatory 6000 mAh. Według doniesień aparat główny ma być wyposażony w 200 Mpix. Z kolei stylowy, zakrzywiony wyświetlacz ma obsługiwać odświeżanie na poziomie 144 Hz.

A wszystko przez wojnę z Google 

Huawei musiało na szybko przygotowywać swój autorski system po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły firmę na liście podmiotów, które mają zakaz utrzymywania relacji handlowych z amerykańskimi przedsiębiorstwami w maju 2019 roku. Żeby tego było mało, Departament Handlu USA nakładał na firmę z Państwa Środka kolejne, dotkliwe sankcje. To doprowadziło m.in. do sprzedaży marki Honor przez Huawei.

Taką decyzję rząd USA argumentował m.in. podejrzeniami, że Huawei szpieguje dla chińskiego rządu oraz sprzeciw dla rosnących w siłę chińskich podmiotów na amerykańskim rynku. Zmiany na stanowisku prezydenta USA nie zmieniły jednak stosunku amerykańskiego rządu do wcześniejszych sankcji. Podobno mają być jeszcze bardziej dotkliwe. 

Powoli jednak firma staje na nogi i inwestuje głównie w rynek chiński oraz europejski. Dla Nokii wykorzystanie HarmonyOS w ich smartfonie może okazać się dużą szansą i punktem zwrotnym w wielkości sprzedaży smartfonów. Rynek chiński to wciąż niezaspokojone źródło zysków, zwłaszcza w kwestii technologii. Współpraca z chińskim podmiotem mogłaby być wielce lukratywna dla tej europejskiej firmy. 

Czy Nokia ma jeszcze szansę znaleźć się w czołówce firm technologicznych? 

Źródła: NokiaMob, HuaweiCentral, SlashGear

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!