NOWE fakty o GTA 6. Premiera była znana wcześniej!

Data premiery, zarówno zapowiedzi, jak i całej gry GTA 6 była znana już od co najmniej pół roku. Zaszyfrowana wiadomość na koszulce dodanej do GTA Online w jednej z aktualizacji wzbudziła sporo, swoją drogą słusznych, kontrowersji. 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Zwiastun zaprezentowany dokładnie 5. grudnia 2023 roku nie tylko był punktem zwrotnym w całym tym oczekiwaniu na kolejne wcielenie serii GTA, ale przy okazji pobił kilka rekordów na platformie YouTube. W ciągu zaledwie 24 godzin od publikacji zdobył ponad 90 milionów wyświetleń, pobijając tym rekord, który niegdyś należał do twórcy o pseudonimie MrBeats. Dodatkowo trailer zgromadził 8.9 miliona polubień w ciągu 24 godzin, a ogromna większość z nich to polubienia organiczne, co jest fenomenem na skalę platformy. 

Ile można upchać do trailera trwającego 90 sekund?

Okazuje się, że całkiem sporo, bo lista nawiązań, smaczków, gagów i żartów jest tak długa, że wypisanie ich wszystkich nie ma większego sensu. Niemniej skupiłem się tutaj na tych ciekawszych nawiązaniach do popkultury i wydarzeń żywcem wyjętych z życiach, których w całym tym, bądź co bądź, krótkim zwiastunie nie zabrakło. 

Kilka smaczków na początek

fot. Rockstar

Zacznę od delikatnych nawiązań i tych skrzętnie ukrywanych ciekawostek, które Rockstar przygotował dla zagorzałych fanów. Praktycznie na samym początku omawianego trailera pojawia się liczba 69 (to co oznacza to już inna historia). Ta pojawia się praktycznie w każdym trailerze serii GTA. Została ukryta we wstędze przelatującego nad Vice City samolotu. 

Samo miasto, które przyjdzie nam zwiedzać w GTA 6 to oczywiście Vice City, czyli bezpośrednie nawiązanie do Miami. Jednak twórcy nie tylko się na nim wzorowali, ale wręcz przenieśli niektóre ikoniczne elementy tego miasta wprost do swojej gry. Jednym z nich jest Wynwood Walls, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Miami. Innym smaczkiem jest sterowiec “Fat Albert”, który nie służy do wycieczek, a monitorowania granicy z Ameryką Łacińską. 

fot. Rockstar

Wprawne oko zaprawionych graczy w GTA Vice City na pewno wyłapało ikoniczne samochody. W GTA 6 powróci między innymi luksusowa Cheetach, czyli jedno z bardziej ikonicznych aut w całej serii. Wróci także Comet S2 inspirowany klasycznym Porsche 911. Wśród nawiązań są też wtrącenia do nowej rzeczywistości social mediów. Pojawiający się w trailerze profil zaza_nugget istnieje naprawdę i skrywa w sobie prawdopodobną datę premiery gry. 

fot. Rockstar

Scena napadu na sklep w wykonaniu pary głównych bohaterów to prawdziwa kopalnia gagów. Znaleźć tam można choćby reklamę piwa PissWasser Nein czy naklejkę informującą, że nie przyjmują gotówki trzymanej w bieliźnie. Jest tam także ukłon w stronę artysty, który odpowiada za muzykę z trailera. Tom Petty bo to o nim mowa jest wykonawcą kawałka “Love Is A Long Road”.

Na kim wzorowana jest Lucia?

O parze głównych bohaterów mówiło się już od wielu miesięcy. Wtedy krążyły teorie, że ów para ma być współczesną adaptacją przygód Bonnie i Clyde, czyli chyba najsłynniejszej złodziejskiej pary o jakiej słyszał świat. Nie tylko ze względu, że była to para damsko-męska trudniąca się występkiem, ale i choćby ze względu na to, że ich dokonania nie należały raczej do cichych i subtelnych. 

O ile para z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego stulecia ma całkiem sporo wspólnego z głównymi postaciami GTA 6 to nie byli oni dla Rockstar jedyną inspiracją. W 2020 roku swoją premierę miał film Infamous (pol. Zabójczy Kochankowie). Jest to o tyle ciekawe, że praktycznie wszystkie sceny, w których pojawia się Lucia oraz jej partner zostały żywcem zapożyczone z tej właśnie produkcji. 

Poza tym główna bohaterka Infamous wykorzystuje media społecznościowe do budowania kariery w internecie, relacjonując swoje występki. Nie ma w tym zabiegu nic specjalnie niezwykłego, bo Rockstar już wielokrotnie czerpał z filmowych produkcji w poprzednich odsłonach serii GTA. 

Swoją drogą, na jednej ze scen Lucia trzyma w ręce plik banknotów, które do złudzenia przypominają amerykańskie dolary. Jednak napis, który powinien zawierać “United States of America” to tak naprawdę “United States of Paranoia”

Z życia wzięte

W trakcie całego trailera pojawia się wiele sytuacji, które miały miejsce w prawdziwym życiu i są bezpośrednimi nawiązaniami. Co ważne, to większość z tych sytuacji miała miejsce bezpośrednio w Miami.

Aligator w basenie

W Miami czy ogóle na Florydzie, alligatory nie są jakimś niecodziennym widokiem. W mediach społecznościowych nie trudno znaleźć filmy prezentujące tego gada w czyimś prywatnym basenie. 

Dziewczyna twerkująca na dachu samochodu

Bycie Amerykaninem to już stan umysłu, a Ci którzy mieszkają na Florydzie to już w ogóle… Jednym z przykładów takiego szalonego stylu życia jest nagranie dziewczyny, która w trakcie jazdy wyszła na dach samochodu i zaczęła twerkować. 

Goły facet uciekający przed policją

Co prawda ta sytuacja miała miejsce w Kanadzie, a nie w USA na Florydzie, ale w zasadzie nie są to specjalnie oddalone od siebie miejsca. Niemniej nagranie było na tyle abstrakcyjne i komiczne, że nie dziwię się, że trafiło do trailera. 

Prace ogrodowe nago

Wolność Tomku w swoim domku i na podwórku… Ta sytuacja także zdarzyła się naprawdę. Pewien mężczyzna zajmował się swoim przydomowym ogródkiem w samych stringach. 

ATV Mud Park

Uwagę części osób przykuł fragment, gdzie grupa osób jest umorusana w błocie. Okazuje się, że na Florydzie znajduje się specjalny park, gdzie każdy może sobie przyjechać i taplać się w błocie ze swoją maszyną bez końca. 

“Karen” z młotkami (L.A. nie Floryda)

Karen, czyli odpowiednik naszej Karyny, do bólu roszczeniowej kobiety, której wszystko nie pasuje musiała się pojawić w GTA. Tutaj w postaci bardzo konkretnej osoby, która swoją frustrację na świat wyładowywała przy pomocy dwóch młotków. 

Florida Joker

O tej osobie zrobiło się ostatnio głośno za sprawą pozwu, który wystosował przeciwko Rockstar. Joker to faktyczny przestępstwa z Florydy, który swój przydomek zawdzięcza nie tylko tatuażom, ale i bardzo specyficznemu sposobowi bycia. 

Twórcy pozwani po raz kolejny

Joker z Florydy, o którym pisałem wyżej pozwał Rockstar na 2 mln $ za wykorzystanie jego wizerunku. W zasadzie jest to Lawrence Sullivan – bo tak nazywa się Joker – wystosował pozew za, jak sam zainteresowany twierdzi, wykorzystanie jego wizerunku w trailerze i prawdopodobnie w całej grze. Tym co jest w tej sytuacji najciekawsze to fakt, że podobne pozwy w stronę Rockstar oraz Take Two były już kierowane wielokrotnie. 

fot. huffingtonpost.co.uk

W 2013 roku Lindsay Lohan pozwała TakeTwo (wydawcę GTA V) za wykorzystanie jej wizerunku na okładce pudełka z grą i w grafikach ekranu ładowania. Kolejną osobą była Karen Gravano pozwała Rockstar Games na kwotę 40 mln $ za wykorzystanie jej historii w grze GTA V. W jednej z misji kobieta Antonia Bottino (córka Sammy’ego Bottino, prawej ręki bosa rodziny Gambetti) ma zostać pogrzebana żywcem w ramach mafijnych porachunków. Tego samego miała doświadczyć Karen Gravano, której historię wykorzystał Rockstar. 

Proces zakończył się z korzyścią dla twórców GTA i to w obydwu przypadkach, bo treści fikcyjne oraz satyryczne nie podchodzą pod wykorzystanie czyjegoś wizerunku. Tym samym Florida Joker może obejść się smakiem, ale przynajmniej narobił sobie trochę ogólnoświatowego rozgłosu. 

To co z tą premierą?

Data premiery zwiastuna GTA 6 była znana już od ponad pół roku. Oczywiście była to data niepotwierdzona, a osoby zaangażowane w rozszyfrowanie zagadki nie były zgodne co do rozwiązania. Jednak, by nakreślić kontekst całej sytuacji…

W czerwcu 2023 do GTA Online wraz z całą gamą innych nowości, została dodana koszulka, która przykuła uwagę wielu fanów. Biały t-shirt z różnymi symbolami oraz otoczony ciągiem cyfr z pewnością skrywał jakąś tajemnicę. Jednak Rockstar nie odpowiadał na żadne pytania. Właśnie dlatego było też wiele teorii dotyczących tego co skrywa kod. 

Już w momencie ostatecznego ogłoszenia trailera wszystko stało się jasne, a jedna z teorii okazała się prawdą. Jednocześnie jest tam także prawdopodobna data oficjalnej premiery, ale na jej potwierdzenie trzeba jeszcze trochę poczekać. 

A co z wersją na PC?

Praktycznie zawsze GTA na komputery osobiste trafiało jakiś czas po swoim konsolowym debiucie. Nawet starsze części jak GTA Vice City czy GTA San Andreas wychodziły na PC prawie po roku. GTA V zadebiutowało po 19 miesiącach na PC od swojego oryginalnego debiutu na PS3 i X360. Red Dead Redemption 2 na PC wyszło po 13 miesiącach od premiery konsolowej. 

fot. Rockstar

Jeżeli data premiery, czyli kwiecień 2025 się potwierdzi, to wersję konsolową zobaczymy najpewniej na koniec 2026 roku, ale bezpieczniej celować w 2027, czyli za 4 lata. Może do tego czasu powstanie sprzęt zdolny do wygenerowania grafiki jak w trailerze.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.