Nowe technologie, a pandemia – czego potrzebujemy?

Nowe technologie, a pandemia – czego potrzebujemy?

Nowe podejście do pracy i użyte w niej technologie zrewolucjonizują świat, ale jaki związek ma z tym pandemia i jaki będzie jej wpływ na przyszłość?

Technologia przynajmniej z założenia powinna ułatwiać Wam życie. Pomagać w codziennych zadaniach, umożliwiać kontakt z tymi, których kochacie czy światem zewnętrznym. Jednym z jej zadań jest też dostarczaniem Wam rozrywki po ciężkim dniu pracy czy nauki. 

Reklama
nowe technologie pandemia

Jednak ostatni rok dość drastycznie zweryfikował to, jak codziennie używane przez Was sprzęty spełniają się w tej roli. Niezliczone problemy techniczne, utrudnienia w komunikacji czy trudność w dochodzeniu do porozumienia sprawiły, że potrzebujemy nowych rozwiązań. Niemniej jednak nie wszystko było takie szare, a mijający rok przyniósł wiele ciekawych i często innowacyjnych rozwiązań. I to właśnie takich nowinek nam obecnie potrzeba. 

Stawiamy na pracę zdalną i elastyczną

Kiedyś praca z domu kojarzyła się z przywilejem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś nawet dzieciaki uczą się z domu, co prawda nauka zdalna ma swoje plusy, jak i minusy. Nie da się jednak zaprzeczyć faktom, że o nauce zdalnej jeszcze przed pandemią zwykły uczeń mógł, co najwyżej marzyć. Teraz ten przywilej stał się codziennością i jak wynika z badań bardzo niechętnie z niego zrezygnujemy.

Praca z domu
nowe technologie pandemia

Według danych z raportu firm ManpowerGropu i HRlink 88% osób w Polsce chciałoby dalej pracować w trybie pracy zdalnej. Z kolei na model hybrydowy, który łączy w sobie pracę biurową i pracę z domu zdecydowałoby się łącznie 75% pracodawców i pracowników. Najbardziej intryguje jednak postawa firm, ponad 50% ankietowanych przedsiębiorstw pracuje nad wdrożeniem pracy zdalnej lub trybu hybrydowego. 

Sposób, w jaki pracujemy cały czas się zmienia, jeszcze kilka lat temu idea pracy zdalnej była w powijakach. Teraz praca staje się coraz bardziej dogodna i oparta na potrzebach, ale i umiejętnościach szeregowego pracownika. Dzięki temu zapewniona mu jest między innymi większa swoboda dokonywania wyborów, a co za tym idzie także komfort pracy. Rok 2020 pokazał jak szybko pracownicy adaptują się do nowych warunków pracy. Niestety tego samego nie można było powiedzieć o pracodawcach czy co gorsza szkołach. 

Zrozumieć ludzi

nowe technologie pandemia

Potrzeby są stawiane wysoko, a by je zrozumieć i spełnić trzeba zadawać sobie różne pytania. Między innymi: “Co jest najważniejsze?”, “Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się użytkownicy na co dzień?”, “Jakie są ich trudności?”. Ma to pozwolić na ujrzenie świata oczami drugiej osoby, stworzyć przy tym cel i jego się trzymać.

Najlepszą sytuacją będzie, gdy rozwiązania pojawią się jeszcze zanim nawet zrodzi się myśl czy pragnienie. Tak wykorzystana technologia będzie przyszłością, o ile nie okaże się, że założyła ona błędnie, czego oczekują ludzie. Wtedy staje się to problemem.

Jednak, jeśli przyjrzymy się, jak funkcjonują ludzie na co dzień, możemy ujrzeć światełko w tunelu. Spojrzenie na intencje czy zamiary ludzi, ich interakcje społeczne z użyciem inteligentnych asystentów, ale również zwrócenie uwagi na poszczególne grupy może okazać się rozwiązaniem. 

praca zdalna
nowe technologie pandemia

Jakie konkretnie grupy? Chociażby na uczniów przebywających wciąż na zdalnym nauczaniu bądź pracodawców, którzy na swoich barkach mają przygotowanie pracowników do pracy w warunkach domowych. Zostali oni zmuszeni do przebywania w nowych warunkach i musieli do nich przywyknąć.

Te, jak i inne sytuacje są istotnym źródłem informacji, niezbędnym, aby projektować i rozwijać technologie bardziej przyjazne człowiekowi. Twórcy muszą uważnie słuchać opinii i potrzeb swoich odbiorców. Te firmy, które tak zrobią, będą na lepszej pozycji od tych, które nie zwracają na to uwagi. A przecież to klient jest najważniejszy, w końcu to on będzie finalnie posługiwać się produktem. Rzeczywistość zmienia się coraz szybciej i trzeba temu sprostać.

Szkoły to przykład specyficzny

nowe technologie pandemia

Sam przykład szkoły, który pojawił się tutaj już kilkukrotnie, należy do grona tych najbardziej specyficznych. Placówki oświatowe są miejscem pracy dla tysięcy osób, a jednocześnie kształcą kilkukrotnie większą rzeszę młodych obywateli. Niestety te do pandemii były przygotowane zdecydowanie najgorzej, ba … nie były przygotowane w ogóle. 

To w bardzo bolesny, ale i dosadny sposób obrazuje jak bardzo istotne są nowe technologie w obecnych czasach. Epidemia Hiszpanki z ubiegłego wieku zmusiła miliony uczniów na całym świecie, by Ci pozostali w domach. Jak nietrudno się domyślić, że takie decyzje odcisnęły swoje piętno na uczniach, nauczycielach, ale też rodzicach. 

nauka zdalna
nowe technologie pandemia

Obecnie coś takiego jest właściwie nie do pomyślenia, by jednym ruchem zamknąć wszystkich w domu bez kontaktu ze światem. Jednak w kilku przypadkach można o tym w ten sposób powiedzieć. To są właśnie przypadki specyficzne, gdzie mimo nacisków na informatyzację szkół, nie ma tam urządzeń do prowadzenia lekcji online. Pomijając już kwestię kompetencji czy umiejętności nauczycieli w prowadzeniu zajęć na odległość.

Niby w domu, a jednak w pracy

Wielu z Was w trakcie minionego już roku mogło odnieść wrażenie, że cała akcja pracy zdalnej miała być przejściowa i to od samego początku. Nikt nie przewidział, że sytuacja będzie się najpewniej ciągnąć jeszcze przez kilka lat. Teraz jednak okazuje się, że z pracy z domu przechodzimy do pracy w domu. Różnica jednego przyimka znacząco zmienia sens całego określenia. 

nowe technologie pandemia

W tym wszystkim technologia powinna uwzględniać najważniejsze czynniki środowiskowe by zostać optymalnie wykorzystana. To z kolei przełoży się bezpośrednio na sposób jej wykorzystania na stanowiskach pracy tej stacjonarnej i zdalnej. Widać to już na przykład w najnowocześniejszych ekranach, które integrują funkcje ochrony oczu. Te przydają się szczególnie przy długotrwałej pracy przy nieodpowiednim oświetleniu. 

Choć warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że producenci równie duży nacisk kładą na indywidualne preferencje. Możliwość dostosowania pozycji wyświetlacza czy kolorystyki wyświetlacza to już praktycznie standard. Jednak jeszcze do niedawna tak nie było.

Reklama

Powrót do biura, czyli praca na nowo

praca hybrydowa
nowe technologie pandemia

Powrót do pracy stacjonarnej, który jest tak wyczekiwany przez wiele osób może wiązać się z nowymi wyzwaniami. Nie ma się, co oszukiwać, świat jeszcze przez długie lata nie wróci do dawnej formy. Jednym z największych będzie na stałe wprowadzenie trybu hybrydowego. Ten między innymi wymusi zmianę prowadzenia konferencji, które będą odbywać się pomiędzy osobami przebywającymi w pokoju oraz tymi pracującymi zdalnie.

Brak możliwości kontaktu z osobami z zespołu w trakcie pracy na odległość może rodzić niepotrzebne problemy. Z takimi już od lat radzą sobie freelancerzy, którzy większość swoich zadań wykonują na odległość przez Internet. Teraz jednak wielu pracodawców zauważa jak ważny jest problem komunikacji i to sprawnej komunikacji pomiędzy członkami zespołu czy pracownikiem i pracodawcą. 

Źródło: informacja prasowa

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!