Do
góry

Nowy standard Wi-Fi oraz zmiany w nazwach!

Na początku tego miesiąca Wi-Fi Alliance, które zajmuje się standaryzacją bezprzewodowych sieci internetowych, podało do wiadomości iż zmianie ulegnie system nazewnictwa kolejnych standardów Wi-Fi.

Wi-Fi Alliance wychodząc naprzeciw wielu osobom postanowiło redefiniować sposób w jaki nadawane były nazwy kolejnym generacjom standardu prędkości. Ma to swój początek jeszcze przy prezentacji pierwszego z nich, jego oznaczenie wyglądało wtedy następująco: “802.11”, o ile nie było najbardziej przejrzyste, o tyle dawało jasno do zrozumienia z czym użytkownik ma do czynienia. Wraz z wprowadzaniem kolejnych generacji nazwy stawały się coraz mniej logicznym ciągiem znaków dodawanych za pierwotną nazwą.

technology-cable-communication-electronic-switch-product-10645

Historia samych nazw prezentuje się następująco: 802.11 ➡ 802.11b ➡ 802.11a ➡ 802.11g ➡ 802.11n ➡ 802.11ac. Nie jest jednak tajemnicą, iż wszystkich standardów było znacznie więcej, jednak nie dotyczyły na przykład w sposób bezpośredni domowych użytkowników sieci  Wi-Fi.

Od tej pory każda kolejna generacja opatrzona będzie liczbą jej odpowiadającą. W celu uniknięcia nieporozumień, taką zmianę zastosowano wstecz do czwartej generacji włącznie. Niemniej jednak organizacja rozważa wprowadzenie podobnych oznaczeń dla wszystkich standardów w celu ich ujednolicenia. Tym samym tak będą prezentować się stare, obecne jak i zupełnie nowe generacje:

  • Wi-Fi 4 jako odpowiednik standardu 802.11n
  • Wi-Fi 5 jako odpowiednik standardu 802.11ac
  • Wi-Fi 6 jako odpowiednik standardu 802.11ax
Generational_Wi-Fi

NOWY STANDARD

Najnowszy standard Wi-Fi jakim niewątpliwie będzie 802.11ax, lub według nowej nomenklatury Wi-Fi 6, zaprezentował już swoje możliwości między innymi na  targach CES 2018. Maksymalną prędkość jaką osiągnięto wtedy dzięki zastosowaniu tego standardu to oszałamiające 11Gb/s. O ile wciąż oferta niewielu dostawców w Polsce zawiera internet o prędkości 1Gb/s, to sam standard otwiera ogromne możliwości jeżeli chodzi o szybkie przesyłanie ogromnych ilości danych. Szczególnie mocno czekają na to przedstawiciele ogromnych przedsiębiorstw, jak zresztą możemy przeczytać między innymi na stronie samej organizacji Wi-Fi Alliance, link poniżej. Premiera przewidywana jest na rok 2019, według założeń samej organizacji, a nam użytkownikm pozostaje jedynie czekać na rozwój sytuacji, choć już teraz brzmi niezwykle obiecujaco.

Źródła:

  1. Wi-Fi Alliance – Newsroom
  2. Wi-Fi Alliance – WiFi6
  3. Wikipedia- Standard IEEE 802.11

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!