W ciągu ostatniego tygodnia powstał nowy trend związany z twórczością AI.
Użytkownicy wykorzystują określoną metodę i oprogramowanie, aby uzyskać efekt tekstu wyłaniającego się z obrazu.
Użytkownicy ze subskrypcją na 𝕏 (kiedyś Twitter) rozpromowali mocno w Internecie nowe zjawisko.
Narzędzia AI znajdują coraz to nowsze zastosowania przy pomocy kreatywności ludzi. Wystarczy, że osoba wpisze co chce uzyskać na ilustracji, a ta ukaże się po wygenerowaniu przez sztuczną inteligencję.
Ale wydaje się, że zwykłe obrazy tworzone przez AI nie zachwycają już aż tak bardzo jak miało to miejsce na początku. Zwyczajnie społeczeństwo przywykło już trochę do widoku tego typu grafiki.
Ukryty przekaz AI
Jednak nie tak dawno nadszedł moment przełomu i zarazem nowego trendu w Internecie. Zaczęto wykorzystywać złudzenia optyczne wraz z przekazem podprogowym. Mowa tutaj o ukrytych słowach wplecionych w utworzoną grafikę.
Obrazki z przekazem szczególnie mocno zaczęły się pokazywać na platformie 𝕏 (dawniej Twitter) od 18 września. To użytkownicy ze subskrypcją, z racji ich większych zasięgów, zaczęli mocno promować grafiki z ukrytym przekazem. Treści jakie skrywają bywają nieraz wulgarne, jednak nie jest to regułą.
Ale taką technikę można bardzo dobrze wykorzystać do promowania swojej marki czy do nakłonienia ludzi do skorzystania z usług. Szczególnie będzie to przydatne w przypadku plakatów reklamowych czy filmowych. W końcu po zobaczeniu ogromnego “M” w charakterystycznym kształcie, nie jednej osobie przyjdzie na myśl jedzenie fast foodów z McDonald’a.
Czy i Ty możesz stworzyć takie dzieło?
Jak one powstają? Technika nazywa się ControlNet i pozwala użytkownikowi wybrać jakie dane mają zostać użyte do procesu tworzenia. Dzięki czemu często można wpleść inne ilustracje lub słowa w większy obraz. Jako narzędzie wykonujące “prace” wykorzystywane jest AI Stable Diffusion. Jednak początkowo ta technika była używana do umieszczania kodów QR na grafikach aniżeli prezentowania w nich słów.
„Stało się tak, że ten użytkownik odkrył, że jeśli użyje QR Code ControlNet, ale zamiast podawać mu kod QR, wprowadzi do niego inne czarno-białe wzory, może stworzyć ładne złudzenia optyczne”. „Możesz teraz wysłać obraz kondycjonujący, a model połączy się w wzór, który spełnia te wymagania, jednocześnie tworząc spójny obraz”.
Rozprzestrzenienie się trendu
Poniższy obraz był uznany jako pierwszy reprezentujący fenomen przy użyciu AI. 18 września pojawił się na Reddicie przez użytkownika /u/3deal i uzyskał 2000 pozytywnych opinii w 48 h.
Tego samego dnia, ale w późniejszych godzinach obraz został opublikowany na 𝕏 (kiedyś Twitter) przez @DiffusionPics. Tutaj w ciągu takiego samego czasu post uzyskał 6400 polubień i 1300 retweetów. Od tego czasu ilustracji z ukrytym przekazem przybywało na stronie 𝕏.
Jak już wcześniej wspomniałam, taki sposób przekazywania podświadomie treści, może świetnie się sprawdzić w przypadku reklam. Te już teraz wykorzystują sztuczki jak się stereotypy, chwytliwe slogany czy piosenki, które utkną Wam w głowach. Z pewnością nie będziecie czekać zbyt długo aż nowy trend zostanie również wykorzystany przez reklamodawców.
Źródło: VICE, Know Your Meme
Źródło miniaturki: X (kiedyś Twitter)
Dodaj komentarz