Odmieniasz słowo Paczkomat? InPost Ci nie wybaczy

InPost chce wdrożyć nowe wytyczne, które zabronią odmiany słowa Paczkomat, jako że jest to część znaku towarowego firmy. Czy prośba o nieodmienianie formy ma sens?

Słowo Paczkomat jest integralną częścią znaku towarowego jednej z najpopularniejszych firm przesyłkowych.

Poczta Polska chciała unieważnić prawo używania słowa do identyfikacji konkretnej firmy.

InPost nie stosuje się do własnych zaleceń wysyłanych do innych firm.

InPost niespodziewanie zaczął wysyłać e-maile do firm z prośbą o nieodmienianie słowa Paczkomat. W 2009 zgłosiła słowo jako część swojego znaku towarowego. Poczta Polska kilka lat wstecz skonfrontowała się z firmą w tej kwestii.

Spółka Skarbu Państwa w 2015 roku wnioskowała o unieważnienie prawa ochrony do słowa Paczkomat. I nic dziwnego, wiele osób przecież intuicyjnie odmienia nazwę urządzenia do odbioru paczek. Zwykły Kowalski mówiąc Paczkomat to właśnie ma na myśli, ogólne określenie, a nie konkretny punkt odbioru należący do InPost.

grafika umieszczona na Facebooku InPostu

To jaki w tym jest cel? W ten sposób InPost może mieć dowód, że walczył o zachowanie prawa do używania słowa Paczkomat jako części znaku towarowego. Ma to na celu ochronę przed unieważnieniem, ale będzie to również niezbite świadectwo przeciwko wnioskowi Poczty Polskiej.

E-maile do firm stanowią swego rodzaju przypomnienie i upomnienie o szanowanie znaków towarowych marki. Co ważniejsze takie proste czynności nie pozwolą na spłycenie nazwy do określenia typu skrytek pocztowych od dowolnej firmy.

Podobnym przykładem jest nazwa Ptasie Mleczko, która odnosi się do konkretnego wyrobu marki Wedel. Mogłoby się wydawać, że InPost słusznie walczy o zachowanie znaku towarowego wraz z integralną nazwą Paczkomat.

Faux pas nie tylko kupujących

Prośba o nieodmienianie tego słowa ma w tej sytuacji nawet sens. Jednak trzeba zauważyć, że wiele kupujących osób nadal może używać tego określenia względem wszystkich firm przesyłkowych z automatami. Za bardzo zintegrowało się to z naszym językiem i po prostu przywykliśmy do takiego stanu rzeczy.

Jednak InPost nie podda się łatwo. Wszystko byłoby jasne, gdyby nie fakt, że firma sama nie stosuje się do zaleceń wysyłanych innym spółkom. W swoich SMS-ach z informacją o możliwym odbiorze przesyłki widnieje odmienione słowo Paczkomat. Przy fakturach wystawionych za paczkę również ma miejsce taka sama sytuacja. Podobnie jest też w oficjalnej aplikacji, gdzie słowo paczkomat jest odmieniane na wszystkie sposoby.

Jedynym wyjątkiem jest strona internetowa, na której już faktycznie słowo jest w zalecanej formie. Skoro firma wymaga od innych, to powinna być konsekwentna i zacząć przede wszystkim od siebie.

Źródło: Trademarkia, InPost

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!