Polska policja zgubiła drona za 200 tysięcy złotych. Śladu dalej brak!

Polska policja zgubiła drona za 200 tysięcy złotych. Śladu dalej brak!

W ostatnich dniach dość głośno jest o wartościowej zgubie, czyli specjalistycznym dronie, który zniknął w trakcie działań operacyjnych. Jego właścicielem jest oczywiście polska policja, która stara się odzyskać bezzałogowy statek powietrzny.

Polska policja, a konkretniej białostoccy policjanci, zgubili specjalistycznego drona podczas działań operacyjnych na Mazowszu.

Zgubione urządzenie ma być warte około 200 tysięcy złotych, a od kilku dni trwają jego pilne poszukiwania.

Reklama

Polska policja i zguba
warta 200 tysięcy złotych 

Pod koniec ubiegłego tygodnia redakcja RMF24 poinformowała o nietypowej zgubie, jaką miał być specjalistyczny dron policyjny o wartości 200 tysięcy złotych! Według pozyskanych informacji, pilne poszukiwania tego drogiego urządzenia mają trwać już od piątku i wszystko wskazuje na to, że na razie policja nie dokonała większych postępów w tej sprawie. 

polska policja i ich zagubiony dron
DJI Matrice, czyli dron, którego zgubiła polska policja z Białegostoku (źródło: DJI ARS Enterprise)

Wszystko działo się w okolicy Makowa Mazowieckiego (miasto położone na północ od Warszawy), gdzie białostoccy funkcjonariusze prowadzili działania operacyjne przy użyciu własności Wydziału Techniki Operacyjnej z podlaskiej komendy wojewódzkiej. Niepocieszającym jest fakt, iż urządzenie o tak dużej wartości nie miało wbudowanego lokalizatora, co znacznie utrudnia trwające już kilka dni poszukiwania. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Drony wlepią mandat za używanie telefonu!

Policja odnalazła sposób na odnalezienie i ukaranie kierowców, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonu. Na pomoc służbom w wykrywaniu łamiących przepisy obywateli przybyły drony i możliwość obserwacji z powietrza. 

Czytaj artykuł
Reklama

Gdzie zniknął dron
i co się z nim w ogóle stało? 

Jakby tego było mało, nic nie wskazuje na to, abyśmy szybko doczekali się informacji o szczęśliwym zakończeniu poszukiwań polskiej policji. Urządzenie miało bowiem zaginąć w ciężko dostępnej okolicy, pokrytej nie tylko licznymi drzewami, ale w niektórych miejscach nawet bagnami, co dodatkowo utrudnia już niełatwe zadanie funkcjonariuszy. 

maków mazowiecki - dron polskiej policji
przybliżona lokalizacja zagubionego drona

Jak w ogóle doszło do sytuacji, w której urządzenie o takiej wartości zostało zgubione i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie odnalezione? Drony, określane również mianem bezzałogowych statków powietrznych, w większości przypadków nie latają sobie same po niebie, a za ich obsługę odpowiadają wykwalifikowani piloci. Czy w tym przypadku zawinił więc jeden z funkcjonariuszy, czy może była to kwestia jakiejś usterki technicznej? 

działanie lubuskiej policji z dronami
drony wykorzystywane przez funkcjonariuszy policji (źródło: Policja Lubuska)

Policja, a konkretniej obecni na miejscu operatorzy twierdzą, że urządzenie zniknęło z ich oczu chwilę po wydaniu polecenia o powrocie do miejsca początkowego. Najczęściej powtarzaną przyczyną zgubienia drona jest bliżej nieokreślona awaria techniczna, choć Ci bardziej dociekliwi nie wykluczają innych możliwości. Pod uwagę brany jest również scenariusz, w którym pilot sterujący bezzałogowym statkiem nie zgłosił lotu, na skutek czego urządzenie zostało zneutralizowane przez jeden z ochronnych systemów

Jak myślicie, czy polska policja będzie w stanie zlokalizować zagubionego drona? W który scenariusz bardziej wierzycie, usterkę techniczną czy błąd pilota? A może w memach i legendach o mieszkańcach Podlasia jednak jest ziarno prawdy?

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Test DJI mini 3 Pro – latanie i filmowanie dla każdego!

Lato już jakiś czas temu rozpoczęło się na dobre, a to oznacza tylko jedno – wakacje! W utrwalaniu niezapomnianych wspomnień z zapierającymi dech widokami w tle może pomóc dron, np. najnowsza propozycja od DJI – mini 3 Pro, który mieliśmy okazję sprawdzić!

Czytaj artykuł

ŹRÓDŁO: RMF24

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!