dreamliner lot

Polski Dreamliner pobił rekord prędkości. Dlaczego samolot dotarł na lotnisko GODZINĘ wcześniej?

Boeing 787 Dreamliner nie wziął przykładu z polskich pociągów, bowiem zamiast się spóźnić, przybył na miejsce docelowe aż godzinę wcześniej. Dlaczego tak się w ogóle stało i kto, a w zasadzie co, odpowiada za ten nie lada wyczyn?

Boeing 787 Dreamliner z Polskich Linii Lotniczych LOT pokonał wczoraj trasę Newark (USA)-Warszawa godzinę szybciej, niż przewidywał rozkład.

Za sprawą „wpadnięcia” w prąd strumieniowy, samolot osiągnął rekordową prędkość 1230 km/h, czyli co najmniej 200km/h większą, niż zazwyczaj!

Dreamliner LOT-u z rekordem prędkości!

Polski Boeing 787 Dreamliner, czyli samolot należący do Polskich Linii Lotniczych LOT, zasłynął wczoraj z wyjątkowego wyczynu. Podczas lotu z miasta Newark w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych do Warszawy, samolot osiągnął rekordową prędkość wynoszącą 1230 km/h!

polski Dreamliner z rekordem prędkości
źródło: X (ex-Twitter) – @egonolsen1978

Warto wspomnieć, że w pewnym momencie samolot przemieszczał się z prędkością o około 350 km/h większą, niż ma to miejsce zazwyczaj w przypadku rejsów pasażerskich. Z racji takiego obrotu spraw, polski Dreamliner dotarł na lotnisko w Warszawie… godzinę wcześniej, niż początkowo zakładano!

Jak poinformował Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT, polski Dreamliner „wlatując w szczelinę prądu strumieniowego osiągnął prędkość 1230 km/h”. Tym samym, w przypadku lotu LO16 Newark – Warszawa mówimy o rekordowym czasie przelotu na tej trasie równym 6 godzin i 55 minut.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Już niedługo w samolotach będą „strefy bez dzieci”. Rewolucja?

Podczas długich lotów niektórzy pasażerowie skarżą się na niemiłą obsługę, inni na brzydkie zapachy, a jeszcze inni na… głośne dzieci. W odpowiedzi na ten problem, jeden z europejskich przewoźników już niedługo wprowadzi „strefy bez dzieci”!

Czytaj artykuł

Prąd strumieniowy, czyli jak w ogóle do tego doszło?

Już w 2016 roku naukowcy z University of Reading stwierdzili, że globalne ocieplenie związane z podwojeniem się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze przyspieszy prądy strumieniowe, co spowolni samoloty lecące w przeciwnym kierunku (ze wschodu na zachód). Natomiast loty z zachodu na wschód będą krótsze.

Dreamliner - czym jest prąd strumieniowy (ang. jet stream)
źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration

Prądy strumieniowe to bardzo silne wiatry wiejące na dużych wysokościach nad południową i północną półkulą. Szczególne znaczenie mają w przypadku najruchliwszego, transatlantyckiego szlaku powietrznego.

Dreamliner - prąd strumieniowy vs samoloty
źródło: AOPA

Linie lotnicze starają się wykorzystać prąd strumieniowy do swoich celów – omijając go lub kierując samoloty tak, by zwiększyć prędkość względem powierzchni Ziemi. Siłą napędową prądu strumieniowego jest różnica pomiędzy gorącym regionem tropikalnym a zimnym regionem polarnym.

Słyszeliście kiedyś o prądach strumieniowych i o ich ogromnym wpływie na lotnictwo? Jak myślicie, co musieli czuć pasażerowie tego lotu?

ŹRÓDŁO: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar Zaszh
    Zaszh

    Bezwartościowy artykuł o niczym.

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez