„Pirat drogowy” na hulajnodze we Wrocławiu! Złapał go fotoradar

„Pirat drogowy” na hulajnodze we Wrocławiu! Złapał go fotoradar

Rajdowców na hulajnogach elektrycznych nie brakuje w Polsce. Mandaty sypią się jeden za drugim. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Wrocławia, który przekroczył dwukrotnie dozwoloną prędkość na tym pojeździe. Otrzymał jednak aż 2 mandaty.

45-latek jechał na hulajnodze elektrycznej z prędkością 2-krotnie przekraczającą limit prędkości dla tego pojazdu.

Otrzymał 2 mandaty za dopuszczenia się jednocześnie aż 2 wykroczeń.

Kara pieniężna została wystawiona za prędkość i nie poruszanie się po chodniku.

Reklama

Polakom często się śpieszy w wyniku zaspania, chęci zdążenia na czas, czy po prostu stresu. Osoby prowadzące hulajnogę elektryczną nie raz zapominają, że ich też obowiązują określone przepisy działające w Polsce od 20 maja 2021 roku. Jak chociażby limit prędkości, który według art. 20 ust. 6 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wynosi 20 km/h.

Jeden z mieszkańców Wrocławia musiał się zapomnieć i jechał z dużą prędkością. Policjanci z wrocławskiej grupy SPEED otrzymali zgłoszenie o 45-letnim mężczyźnie osiągającym zawrotne 54 km/h na hulajnodze elektrycznej.

Osoba poruszała się takim pojazdem z dwukrotnie większą prędkością niż dozwolona, zatem policja musiała zainterweniować. Mężczyzna tłumaczył, że śpieszył się, bo chciał jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola.

Otrzymał aż 2 mandaty, jeden za przekroczenie dozwolonej prędkości, a drugi za brak jazdy po chodniku, gdy było to miejscami nakazane. Za jechanie 54 km/h otrzymał karę 800 zł, a dodatkowo musiał zapłacić 100 zł za nieporuszanie się chodnikiem.

Według niektórych doniesień policjanci mieli mu także wystawić mandat za zamiar poruszania się na hulajnodze razem z dzieckiem, czego niedokonał. Przy okazji tej sytuacji trzeba przypomnieć, że zabronione jest przewożenie drugiej osoby na hulajnodze elektrycznej, bez względu na okoliczności.

Nieznajomość prawa szkodzi

Według prawa polskiego osoby powyżej 18. roku życia nie muszą posiadać żadnych uprawnień, aby poruszać się hulajnogą elektryczną. Osoby od 10 roku życia, aż do osiągnięcia 18-nastki muszą mieć wyrobioną kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

źródło grafiki Freepik

Dzieci w wieku do 10 lat nie mogą poruszać się po drogach. Jest jednak wyjątek, gdy dopuszcza się dziecko do 10 lat, aby poruszało się na hulajnodze elektrycznej w okolicy swojego zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Jednak nie wyklucza ono obowiązywania zakazu poruszania się 2 osób na hulajnodze.

Zatem zawsze lepiej być poinformowanym, znać i przestrzegać zasady ruchu drogowego i ogólnie obowiązującego prawa. Aby później w ramach troski nie skończyć z 2 mandatami i karą pieniężną.

Przepisy wprowadzają ustawodawcy, a zadaniem policji jest je egzekwować. Mężczyzna jechał z prędkością 54 km/h i otrzymał mandat na sumę 900 zł. Jak sądzicie czy to słuszna kara?

Źródło: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Źródło miniaturki: SmartRide

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Typowy polski pospieszalski pomijam ze trzeba najpierw odblokować to cudo żeby tak szaleć wiec z zamierzeniem od dnia zakupu nastawiał się na takie szaleństwa tym mądralom którzy tu będą mnie hejtowac życzę żeby taki speed maniak kiedyś nie wyrobił i zahaczył was albo waszego smarka zobaczycie jakie są skutki jazdy z taka prędkością na tym sprzęcie