CNET

Redakcję znanego portalu zastąpi… AI!

To się dzieje na naszych oczach! Pracownicy serwisu technologicznego CNET już niedługo pożegnają się ze swoimi miejscami pracy. Kto zajmie ich miejsce? Coś, czego od lat obawiają się ludzie na całym świecie, czyli rzecz jasna… AI (sztuczna inteligencja)!

Nowi właściciele popularnego amerykańskiego serwisu technologicznego podjęli decyzję o… zwolnieniu aż 10% dotychczasowych pracowników.

Zwolnienia mają dotknąć wielu redaktorów i dziennikarzy, a według szefa działu finansów wszystko po to, aby skupić się na dalszym rozwoju portalu.

Nowi właściciele CNET zapowiadają… masowe zwolnienia!

Jakiś czas temu popularny serwis technologiczny CNET przeszedł w ręce nowego właściciela, grupę Red Ventures. Ta już teraz dzieli się informacjami, które nieszczególnie podobają się aktualnym pracownikom serwisu. Wspomniana grupa ma bowiem plan, aby aż 10% dotychczasowej załogi (część redaktorów i dziennikarzy) zastąpić… AI, czyli po prostu sztuczną inteligencją.

AI - Red Ventures
Red Ventures (źródło: FONTS IN USE)

Jedną z osób dotkniętych zmianą ma być redaktor naczelna CNET, Connie Guglielmo, która jednak nadal pozostanie w strukturach firmy. Zmieni ona jedynie swoją dotychczasową funkcję, bowiem zajmie stanowisko wiceprezes ds. strategii treści AI. Co ma być powodem masowych zwolnień? Tego możemy dowiedzieć się z maila rozesłanego pracownikom.

AI - Red Ventures, siedziba
Kampus Red Ventures w Południowej Karolinie, Stany Zjednoczone (źródło: The New York Times)

Według szefa działu finansów, Carlosa Angrisano, powodem takiej decyzji miało być „umożliwienie CNET skupienia się na obszarach, w których witryna może skutecznie generować ruch za pośrednictwem wyszukiwarki Google”. Co więcej, grupa Red Ventures chce przygotować CNET na „dobrą przyszłość”, do czego niezbędne jest „uproszczenie operacji i stosu technologii, a także efektywniejsze inwestowanie czasu i energii”.

Czy to oznacza, że zaczynają się spełniać najgorsze scenariusze przeciwników AI?

Już od wielu lat, kiedy to sztuczna inteligencja była na dużo niższym poziomie rozwoju niż jest obecnie, nie brakowało jej zaciekłych przeciwników. Na każdym kroku powtarzali oni, że rozwój AI to coś, co rozwinie świat, ale jednocześnie doprowadzi do cofnięcia rozwoju nas, jako ludzi. Mowa tutaj oczywiście o konsekwencjach płynących z tego, że sztuczna inteligencja była coraz mądrzejsza. To za to przekładało się na to, że szeroko rozumiane „roboty” potrafiły wykonywać wiele czynności, do których do tej pory nadawał się jedynie człowiek.

AI - robot
źródło: PEXELS – @Alex Knight

Wspomniani przeciwnicy na każdym kroku powtarzali więc, że roboty nie tylko doprowadzą do sytuacji, w której ludzie będą bezużyteczni, ale też ostatecznie zrealizują „zagładę ludzkości”. Choć jest to bardzo odrealniony scenariusz, to z takimi wątkami zapewne nie raz, nie dwa spotkaliście się w różnego rodzaju nowoczesnych filmach czy serialach. AI, według negatywnie nastawionych proroków, zabierze ludziom wszystkie miejsca pracy, przez co w ludzkość uderzy ogromna fala bezrobocia.

AI - roboty
źródło: PEXELS – Kindel Media

Mimo wszystko, na ten moment przypadek serwisu technologicznego CNET jest jednym z nielicznych przykładów, ale fakt, iż dotknęło to akurat tak głośnego portalu, zdecydowanie pomoże w nakręcaniu „spirali nienawiści” przeciwko AI. W najbliższych latach najpewniej będziemy świadkami kolejnych tego typu sytuacji, ale nie oznacza to, że powinniśmy popadać w panikę i brać udział w „atakach” przeciwko technologicznemu rozwojowi.

A co Wy sądzicie o całej tej sytuacji? Czy macie na oku jakiś serwis czy dużą markę, która według Was już niedługo może podjąć podobną decyzję?

ŹRÓDŁO: ghacks

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!