(Prawie) wszystkie urządzenia zdrożeją! Wszystko przez dyski…

(Prawie) wszystkie urządzenia zdrożeją! Wszystko przez dyski…

To ostatni moment, aby zakupić dyski SSD, jeśli macie taki zamiar. Te będą stopniowo drożeć przez najbliższy rok. Tym bardziej, gdy mowa o tych produkcji Samsunga, bowiem firma już teraz podnosi ceny.

Nośniki SSD były tanie, jednak to koniec, bo nadchodzą podwyżki cen przez najbliższy rok.

Samsung podjął decyzję o stopniowym i systematycznym podnoszeniu wartości za kości pamięci.

Sytuacja może drastycznie odbić się na urządzeniach, które mają na pokładzie tego typu pamięć.

Reklama

Nadchodzi wielki wzrost cen i nie ma to nic wspólnego ze zbliżającym się świątecznym okresem, który już za ponad miesiąc. O co chodzi? Od kilku miesięcy w Internecie chodzą plotki, że kości pamięci flash mają być coraz droższe.

Jak się okazuje, jest to prawdziwa informacja. Nośniki SSD były do teraz naprawdę tanie ze względu na nadmierne stany magazynowe. Producenci, w tym głównie Samsung, wyprodukowali za dużo tego typu dysków i aż do tej pory szybko się ich pozbywali obniżając ceny. Dla konsumenta była to niezwykle korzystna sytuacja, ale wygląda na to, że dobiega końca.

Samsung zmniejsza produkcję i podnosi ceny

Nadwyżka się kończy, co oznacza “powrót” do standardowej wyceny kości pamięci. Samsung postanowił wykonać dość drastyczne posunięcie. Firma będzie zwiększać ceny o 20% i to co kwartał. Oznacza to podniesienie kwoty 3 razy i to za każdym razem o 20%. Dopiero w połowie 2024 roku ta “pędząca karuzela” w końcu się zatrzyma.

Można więc uznać, że tak tanio jak było teraz już nie kupicie dysków SSD. Ale to nie koniec nowych informacji. Nie tylko nadwyżka się skończyła, a ceny będą wyższe. Planowane jest dodatkowe zmniejszenie nakładu produkcji. Dla przypomnienia Samsung jest jednym z największych producentów zajmujących się produkcją tego typu pamięci.

Wstępne prognozy mówiły o wzroście cen na poziomie 5% w ostatnim kwartale 2023 roku. Jednak według TrendForce posunięcie Samsunga oraz ogólna sytuacja na rynku spowodowały, że ta wartość wzrośnie do 8 – 13 % (dla przedsiębiorstw wyniesie 5 – 10%).

Okoliczności mogą doprowadzić do tego, że finalnie za rok zapłacicie o nawet 40% więcej niż pierwotnie. Powstaje obawa, że inni producenci pójdą tropem Samsunga i zrobią podobnie. Wtedy cały ten incydent nabierze poważnego znaczenia.

PlayStation 5

Co gorsza, podwyżki cen nie tylko mają dotyczyć samych dysków. Trzeba pamiętać, że kości pamięci są w praktycznie wszystkich urządzeniach, których używacie na co dzień. Na przykład w pendrive’ach, smartfonach, laptopach czy konsolach. Zatem również i na tych produktach i ich cenach może odbić się ta sytuacja.

Jeśli planujecie świąteczne zakupy w segmencie elektronicznym, to warto pomyśleć o nich już teraz. Bowiem wzrost cen dosięga urządzeń już dzisiaj.

Źródło: TechPowerUp

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji