intel arc limited edition

Premiera kart Intel Arc coraz bliżej!

Pod koniec czerwca w Teksasie odbył się IEM Dallas, turniej CS:GO. podczas którego mogliśmy ujrzeć kartę z serii Intel Arc. Premiera tych kart dla PC’ów nie jest jeszcze znana, ale taka prezentacja może oznaczać, że jest już bliżej, niż dalej.

Intel Arc na IEM Dallas

O pojawieniu się karty graficznej z serii Intel Arc na Intel Extreme Masters w Dallas, poinformował na Twitterze użytkownik @theBrycelsRt. W poście dorzucił zdjęcia i zaprosił do wspólnego oglądania – bo tak, jak najbardziej można było ją obejrzeć na własne oczy. Sama karta została jednak umieszczona w taki sposób, aby nie udostępnić zbyt dużo informacji na temat jej specyfikacji.

Kartę wykonano w czarno-grafitowej kolorystyce, a sam układ chłodzenia opiera się na dwóch wentylatorach – zgodnie z wcześniej prezentowanymi renderami. Delikatną zmianę można zauważyć w kontekście złącz zasilania, ponieważ najświeższe zdjęcia pokazują ośmio- i sześciopinowe złącza.

Dziwne zagrywki ze strony Intela

Proces związany z wypuszczeniem na dystrybucję kart graficznych z serii Intel Arc, raczej nie idzie Intelowi zgodnie z planem. Co i rusz pojawiają się kolejne informacje, ale nadal brakuje konkretnych ogłoszeń, chociażby o oficjalnej dacie premiery desktopowych kart. Na początku tego roku pojawiły się kolejne doniesienia o kartach, wyciekły benchmarki, a także podano datę premiery kart. I rzeczywiście, Intel zaprezentował karty Intel Arc, ale jedynie wersje dla laptopów, a raczej nie o to chodziło społeczności.

Zachowanie przedstawicieli niebieskich nie odbiło się pozytywnym echem, aczkolwiek jak to zazwyczaj bywa – ludzie ponarzekali na słaby chwyt marketingowy, a z czasem sprawa całkowicie ucichła. Intel postawił najwyższy priorytet na mobilne układy, a obecnie mają trudności w dostarczeniu ich w odpowiedniej liczbie do nowych laptopów.

Czas nie działa na korzyść niebieskich…

Kartą Intela, która jako jedna z pierwszych miała debiutować na rynku, miał być Intel Arc A770. Układ ten miał konkurować z RTX 3070 i RX 6700 XT, ale udostępnione benchmarki dawały mocno do zastanowienia. Karta niebieskich wypadała w tym zestawieniu tak słabo, że aż ciężko było w to uwierzyć. W związku z tym, w Internecie pojawiło się dużo głosów twierdzących, że zjawisko to było spowodowane niedopracowanymi sterownikami. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście to było powodem, bo inaczej firma raczej nie miałaby szans w poważnej rywalizacji z konkurencyjnymi firmami.

źródło: reddit

Może właśnie z powodu tego typu problemów z optymalizacją pojawiło się tyle opóźnień, a w tym wszystkim na pewno nie pomaga ustawienie wysokiego priorytetu na karty do laptopów. Nietrudno jednak dziwić się, że to właśnie w tej kategorii Intel doszukuje się swojej szansy na dobry debiut. W kontekście kart mobilnych na dobrą sprawę ich jedynym konkurentem jest NVIDIA, ponieważ AMD dopiero zaczyna raczkować w tym segmencie.

W związku z tym, może liczą na to, że w przypadku sukcesu kart mobilnych, ułatwią sobie start desktopowych wersji. Warto jednak pamiętać, że Intel nie ma nieograniczonej ilości czasu – bowiem w mgnieniu oka minęła już pierwsza połowa roku. Oznacza to, że już niedługo mogą być zmuszeni do rywalizacji z kolejnymi seriami konkurencyjnych firm.

ŹRÓDŁO: PC GAMER

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!