Prezes Theranos skazany na 13 lat więzienia. Kogo oszukał?

Członków zarządu firmy Theranos wreszcie dosięga sprawiedliwość! Ramesh Balwani jest kolejnym byłym członkiem zarządu Theranos, który został skazany. W więzieniu ma spędzić 13 lat, ale zamierza odwołać się od wyroku.

Awatar Kamil Malczyk

Członków zarządu firmy Theranos wreszcie dosięga sprawiedliwość! Ramesh Balwani jest kolejnym byłym członkiem zarządu Theranos, który został skazany. W więzieniu ma spędzić 13 lat, ale zamierza odwołać się od wyroku.

Przypominamy!

Theranos – niedotrzymane obietnice

Theranos to stworzona i zarządzana przez Elizabeth Holmes amerykańska korporacja, która miała być „przełomową firmą” w zakresie rozwoju technologii medycznej. Początków spółki należy doszukiwać się już w 2003 roku, kiedy to wspomniana wcześniej Elizabeth miała zaledwie… 19 lat!

Młody wiek nie przeszkodził jej jednak w zebraniu łącznie 700 milionów dolarów na „rewolucyjny rozwój medycyny”. Warto również wspomnieć, że swój szczyt firma osiągnęła na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy to była wyceniana na aż 10 miliardów dolarów!

źródło: The New York Times

Wszystko za sprawą nietuzinkowych obietnic, które miały doprowadzić do nieocenionej rewolucji. Firma Theranos zapowiadała wtedy, że udało im się opracować szybkie testy krwi, do których potrzeba znikomych ilości płynu ustrojowego. Do osiągnięcia tego celu potrzebne były im własne zautomatyzowane urządzenia, które ostatecznie miały pojawić się nawet w domach czy aptekach.

Niedługo później nadeszły jednak czarne chmury, kiedy to sprawą zajął się – między innymi – dziennikarz śledczy z The Wall Street Journal. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, a już w czerwcu 2016 szacowano, że wartość spółki „spadła z 4,5 miliarda dolarów do praktycznie zera”. I choć oficjalny wyrok w sprawie zapadł dopiero niedawno, to spółkę na skutek licznych procesów sądowych i sankcji rozwiązano już we wrześniu 2018 roku.

Były prezes Theranos z wyrokiem!

Jak podaje dziennik The New York Times, Ramesh „Sunny” Balwani został skazany na 155 miesięcy, czyli prawie 13 lat więzienia. W areszcie będzie musiał pojawić się już 15 marca, a po odbyciu wyroku należą mu się jeszcze trzy lata zwolnienia nadzorczego. Ten zapis dotyczy również jego byłej partnerki biznesowej i założycielki Theranos, Elizabeth Holmes, która została skazana pod koniec listopada.

były COO Theranos - Ramesh Sunny Balwani
były prezes Theranos, Ramesh „Sunny” Balwani (źródło: The Verge)

Ramesh Balwani pełnił w firmie Theranos stanowisko prezesa i COO (Chief Operating Oficer, tj. Dyrektor operacyjny). Balwani otrzymał 10 zarzutów o dokonanie oszustwa przewodowego i dwa zarzuty o spisek w celu popełnienia oszustwa przewodowego. Elizabeth Holmes została uznana winna „jedynie” oszukiwania inwestorów, którzy postanowili zainteresować się działaniami Theranos. W przeciwieństwie do niej, wyrok Balwaniego dotyczy zarówno oszukiwania inwestorów, jak i pacjentów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

CEO Theranos skazana na 11 lat więzienia!

Firma Elizabeth Holmes w swoich zapowiedziach obiecywała, że – już niedługo –zrewolucjonizuje przemysł medyczny. Wszystko okazało się być zwykłym oszustwem, a w najbliższym czasie, już była, CEO Theranos poczuje tego konsekwencje!

Czytaj artykuł

Czy to koniec wątku wielkiego amerykańskiego startupu?

Prokuratorzy mieli wnioskować o nawet 15 lat więzienia i 800 milionów odszkodowania, które Ramesh Balwani musiałby wypłacić pokrzywdzonym inwestorom. Swoje żądania uzasadniali tym, iż długi wyrok w tej sprawie mógłby „zniechęcić przedsiębiorców z Doliny Krzemowej i założycieli startupów do naciągania prawdy”. Co więcej, miałby on „odbudować zaufanie, jakie inwestorzy muszą mieć, finansując innowacyjne projekty”.

byli członkowie zarządu Theranos - Elizabeth Holmes i Ramesh Balwani
Elizabeth Holmes i Ramesh „Sunny” Balwani (źródło: Bloomberg)

Główny prokurator, Jeffrey Schenk, stwierdził też, że Balwani powinien otrzymać dłuższy wyrok od Holmes, ponieważ osobiście nadzorował laboratorium Theranos. Miał on mieć „znaczną autonomię w prowadzeniu laboratorium” oraz podejmować decyzje, które bezpośrednio wpływały na informacje przekazywane pacjentom.

Balwani miał doskonale wiedzieć o tym, że ich technologia nie działa, bowiem „był uwikłany w prawie każdą część biznesu”. Oprócz kierowania laboratorium tworzył też jej prognozy finansowe oraz uczestniczył w wielu spotkaniach z inwestorami.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż zarówno Elizabeth Holmes, jak i Ramesh „Sunny” Balwani odwołają się od swoich wyroków. Ciężko wierzyć jednak w to, iż byli członkowie zarządu firmy Theranos będą w stanie cokolwiek ugrać swoimi działaniami. Na ten moment Ramesh Balwani musi stawić się w areszcie 15 marca 2023 roku, a Elizabeth Holmes nieco ponad miesiąc później, 27 kwietnia 2023.

ŹRÓDŁO: The Verge, The New York Times, BBC News

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar Kardiamit
    Kardiamit

    Uff, dobrze że już siedzą. Klamczuchy.

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez