Do
góry
vvc_technostrefa

Przełom w streaming 4K! | Nowy kodek już w drodze!

Streaming w rozdzielczości 4K to wciąż ogromne wyzwanie dla sieci, szczególnie tych mobilnych. Średnio taki film w serwisie Netfilx to około 10GB, które są pobierane przez oglądających. Teraz jednak ta liczba ma się zmniejszyć nawet o połowę za sprawą nowego kodeka wideo.

Nie brzmi to może jak olbrzymi problem, przynajmniej na początku. Pobranie 10GB danych w ciągu dwóch godzin to niezbyt wymagający proces, problem zaczyna się w momencie, kiedy robią to dziesiątki lub nawet setki osób jednocześnie korzystając przy tym na przykład z transmisji mobilnej. W takich sytuacjach może dochodzić do problemów z połączeniem, które będą skutkować długim buforowaniem, a tego nikt nie lubi.

Za sprawą badań prowadzonych w instytucie Fraunhofer Heinrich Hertz’a, niemiecki zespół inżynierów ogłosił zupełnie nowy standard kodowania plików wideo o nazwie VVC. Prace oczywiście wciąż trwają jednak zespół potwierdził, że wyniki są obiecujące, a gotowy kodek może przynieść nawet 50% wzrost efektywności plików wideo w wysokiej rozdzielczości, szczególnie, jeżeli chodzi o streaming.

↪Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Oficjalna pełna nazwa nowego kodeka to H.266/Versatile Video Coding, w skrócie właśnie VVC. Badacze mówią, wprost, że został zaprojektowany, jako następca obecnie najpopularniejszego kodeka, czyli H.264/Advanced Video Coding (AVC). Ale zaraz, zaraz…Pewnie niektórzy z was spotkali się już z kodekiem, którego numer znajduje się idealnie pomiędzy tymi dwoma wcześniej wspomnianymi. H.265/High Efficiency Video Coding, szczerzej znany też pod skrótem HEVC. I będziecie mieli rację, jest on pomiędzy nimi i oferuje proporcjonalne do swojej pozycji parametry. Jest z nim jednak jeden zasadniczy problem.

Od momentu jego pierwszego pełnego wdrożenia w 2013 roku zdołał on przejąć niespełna 10% światowego kodowania wideo, za 90% wciąż odpowiada AVC. Stało się tak za sprawą patentów, które chronią kodek. Agresywne spory wokół możliwości jego użycia toczą się już od lat, a takie działania nie sprzyjają jego szerokiej popularyzacji wśród użytkowników. Właśnie, dlatego kodek, który powstał 17 lat temu wciąż pozostaje w użyciu i dopiero VVC jest realną opcją na zmianę tego stanu rzeczy, oczywiście na lepsze.

Zdaniem inżynierów VVC może stanowić prostą ścieżkę do szybszego rozwoju przemysłu stremingowego. Obecnie wszyscy producenci sprzętu oraz oprogramowania są wstrzymywani przez ogromny chaos związany z patentowaniem kodeka HEVC. A dokładniej ile i komu muszą zapłacić by w ogóle móc korzystać z tego kodeka na swoich urządzeniach, w aplikacjach czy na stronach internetowych.

↪Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

“Through a reduction of data requirements, H.266/VVC makes video transmission in mobile networks (where data capacity is limited) more efficient. For instance, the previous standard H.265/HEVC requires 10 gigabytes of data to transmit a 90-min UHD video,” reads Fraunhofer’s press release. “With this new technology, only 5 gigabytes of data are required to achieve the same quality. Because H.266/VVC was developed with ultra-high-resolution video content in mind, the new standard is particularly beneficial when streaming 4K or 8K videos on a flat screen TV. Furthermore, H.266/VVC is ideal for all types of moving images: from high-resolution 360° video panoramas to screen sharing contents.”

Niestety wciąż nie wiemy, kiedy nowy standard w ogóle trafi na rynek, ani jak będzie wyglądać jego przyszłość wśród innych wciąż obecnych standardów. Mowa tutaj przede wszystkim o AV1, AVC i HEVC. Przed VVC jeszcze długa droga, jednak już teraz mamy pewność, że jeszcze tej jesieni pojawi się pierwsza wersja enkodera i dekodera tego nowego kodeka.

“This autumn Fraunhofer HHI will publish the first software (for both encoder and decoder) to support H.266/VVC,” – powiedział Thomas Schierl, kierownik działu kodowania wideo i analizy w HHI Fraunhofer.     

Źródła: The Verge, BoxCast

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!