Do
góry

Przełom w streaming 4K! | Nowy kodek już w drodze!

Streaming w rozdzielczości 4K to wciąż ogromne wyzwanie dla sieci, szczególnie tych mobilnych. Średnio taki film w serwisie Netfilx to około 10GB, które są pobierane przez oglądających. Teraz jednak ta liczba ma się zmniejszyć nawet o połowę za sprawą nowego kodeka wideo.

Nie brzmi to może jak olbrzymi problem, przynajmniej na początku. Pobranie 10GB danych w ciągu dwóch godzin to niezbyt wymagający proces, problem zaczyna się w momencie, kiedy robią to dziesiątki lub nawet setki osób jednocześnie korzystając przy tym na przykład z transmisji mobilnej. W takich sytuacjach może dochodzić do problemów z połączeniem, które będą skutkować długim buforowaniem, a tego nikt nie lubi.

Za sprawą badań prowadzonych w instytucie Fraunhofer Heinrich Hertz’a, niemiecki zespół inżynierów ogłosił zupełnie nowy standard kodowania plików wideo o nazwie VVC. Prace oczywiście wciąż trwają jednak zespół potwierdził, że wyniki są obiecujące, a gotowy kodek może przynieść nawet 50% wzrost efektywności plików wideo w wysokiej rozdzielczości, szczególnie, jeżeli chodzi o streaming.

↪Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Oficjalna pełna nazwa nowego kodeka to H.266/Versatile Video Coding, w skrócie właśnie VVC. Badacze mówią, wprost, że został zaprojektowany, jako następca obecnie najpopularniejszego kodeka, czyli H.264/Advanced Video Coding (AVC). Ale zaraz, zaraz…Pewnie niektórzy z was spotkali się już z kodekiem, którego numer znajduje się idealnie pomiędzy tymi dwoma wcześniej wspomnianymi. H.265/High Efficiency Video Coding, szczerzej znany też pod skrótem HEVC. I będziecie mieli rację, jest on pomiędzy nimi i oferuje proporcjonalne do swojej pozycji parametry. Jest z nim jednak jeden zasadniczy problem.

Od momentu jego pierwszego pełnego wdrożenia w 2013 roku zdołał on przejąć niespełna 10% światowego kodowania wideo, za 90% wciąż odpowiada AVC. Stało się tak za sprawą patentów, które chronią kodek. Agresywne spory wokół możliwości jego użycia toczą się już od lat, a takie działania nie sprzyjają jego szerokiej popularyzacji wśród użytkowników. Właśnie, dlatego kodek, który powstał 17 lat temu wciąż pozostaje w użyciu i dopiero VVC jest realną opcją na zmianę tego stanu rzeczy, oczywiście na lepsze.

Źródło: BoxCast

Zdaniem inżynierów VVC może stanowić prostą ścieżkę do szybszego rozwoju przemysłu stremingowego. Obecnie wszyscy producenci sprzętu oraz oprogramowania są wstrzymywani przez ogromny chaos związany z patentowaniem kodeka HEVC. A dokładniej ile i komu muszą zapłacić by w ogóle móc korzystać z tego kodeka na swoich urządzeniach, w aplikacjach czy na stronach internetowych.

↪Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

“Through a reduction of data requirements, H.266/VVC makes video transmission in mobile networks (where data capacity is limited) more efficient. For instance, the previous standard H.265/HEVC requires 10 gigabytes of data to transmit a 90-min UHD video,” reads Fraunhofer’s press release. “With this new technology, only 5 gigabytes of data are required to achieve the same quality. Because H.266/VVC was developed with ultra-high-resolution video content in mind, the new standard is particularly beneficial when streaming 4K or 8K videos on a flat screen TV. Furthermore, H.266/VVC is ideal for all types of moving images: from high-resolution 360° video panoramas to screen sharing contents.”

Źródło: BoxCast

Niestety wciąż nie wiemy, kiedy nowy standard w ogóle trafi na rynek, ani jak będzie wyglądać jego przyszłość wśród innych wciąż obecnych standardów. Mowa tutaj przede wszystkim o AV1, AVC i HEVC. Przed VVC jeszcze długa droga, jednak już teraz mamy pewność, że jeszcze tej jesieni pojawi się pierwsza wersja enkodera i dekodera tego nowego kodeka.

“This autumn Fraunhofer HHI will publish the first software (for both encoder and decoder) to support H.266/VVC,” – powiedział Thomas Schierl, kierownik działu kodowania wideo i analizy w HHI Fraunhofer.     

Źródła: The Verge, BoxCast

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!