PSX kończy dziś 27 lat! Ćwierć wieku historii!

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych konsol do gier, na której wyrosły całe pokolenia dzieci, kończy dziś 27 lat. PSX, bo to właśnie o nim mowa, pozwalał na zanurzenie się w nowej generacji gier, teraz uważanych za kultowe!

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych konsol do gier, na której wyrosły całe pokolenia dzieci, kończy dziś 27 lat. PSX, bo to właśnie o nim mowa, pozwalał na zanurzenie się w nowej generacji gier, teraz uważanych za kultowe!

Dokładnie dziś, 3 grudnia 1994 konsola zadebiutowała na półkach sklepowych swojego rodzimego kraju, czyli Japonii. Dopiero nieco ponad dwa lata później trafiła do sprzedaży poza granicami kraju kwitnącej wiśni. Pomiędzy wrześniem i listopadem 1995 roku pojawiła się w Europie, Stanach Zjednoczonych czy w Australii. Do Polski trafiła dopiero w styczniu 1996 roku.

Sony, Nintendo i Philips

Prace nad konsolą rozpoczęły się na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Początkowo Sony planowało nawiązanie współpracy z Nintendo, by stworzyć prawdziwie nowatorski sprzęt dla zapalonych graczy. Szybko jednak okazało się, że ówczesny monopolista rynku gier wideo, czyli właśnie Nintendo, niespecjalnie podziela wizję swojego wspólnika na nową konsolę. Właśnie dlatego w 1993 Sony samodzielnie rozpoczęło pracę nad sprzętem, który roboczo nosił nazwę PSX.

Nintendo zaś nawiązało współpracę z marką Philips, by w późniejszym czasie zaprezentować konsolę Nintendo 64. Wracając jednak do Sony – ich pierwsza konsola PSX, która później została przemianowana na PlayStation, jak na tamte czasy była niezwykle przełomową konstrukcją. Na pokładzie znalazł się między innymi 32-bitowy procesor taktowany zegarem 33,8688 MHz, 2 MB pamięci RAM i nawet napęd CD.

Dla porównania, Nintendo cały czas wykorzystywało w swoich konsolach kartridże, czyli swego rodzaju kości pamięci gdzie zapisane były gry. Dokładnie na takiej samej zasadzie działał też rodzimy Pegazus z czasów PRL. Sony zaś postawiło na płyty CD, które mogły pomieścić znacznie więcej danych, a co za tym idzie, większe i bardziej dopracowane gry.

Niezapomniane legendy

Tytuły, które zagwarantowały PlayStation tak mocną pozycję, można wymieniać bez końca. Takie klasyki jak Metal Gear Solid, Final Fantasy VII czy Resident Evil 2 funkcjonują w popkulturze do dziś. Nie trzeba być nawet jakimś zapalonym graczem, by usłyszeć o jakiejkolwiek z tych produkcji. Te swoją drogą wychodzą po dziś dzień, wciąż bazując na niektórych założeniach czy mechanikach sprzed blisko 30 lat.

To właśnie dzięki nim Sony PlayStation nieprzerwanie od 1994 roku znajduje się w czołówce najlepiej sprzedających się konsol wszechczasów. Aktualnie zajmuje 5. lokatę z wynikiem 102,49 sprzedanych egzemplarzy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w pierwszej piątce znajduje się także PS4 z wynikiem 116.6 milionów sztuk oraz absolutny rekordzista, czyli PS2. Ta ostatnia konsola jest aktualnie najlepiej sprzedającą się konsolą wszechczasów. Od momentu swojego debiutu w 2000 roku została kupiona ponad 155 milionów razy.

Nostalgiczna podróż

Konsola PSX dla wielu jest synonimem dzieciństwa, wspomnień z czasów, kiedy grafika nie stała na piedestale, a była jedynie otoczką dla niesamowitych, ciekawych i wciągających historii, których książka, film, serial czy kreskówka nie były w stanie oddać tak, jak robiły to właśnie gry wideo. Może to dobry moment, by odkopać „szaraczka” z szafy i jeszcze raz poczuć tę magię sprzed blisko 30 lat?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez