Do
góry

Hulajnoga elektryczna – jaką wybrać? Ranking 2022

Hulajnogi elektryczne tego lata biją rekordy swojej popularności i nic w tym dziwnego – aktualnie są jednym z najoptymalniejszych środków transportu.

Hulajnogi elektryczne za stosunkowo niewielkie pieniądze oferują ogromną mobilność i niewielkie koszty utrzymania, co czyni je jednym z najlepszych środków transportu – szczególnie w mieście. Stały się alternatywą dla tłocznej komunikacji miejskiej, drogich samochodów stojących godzinami w korkach, jak i męczących rowerów.

Nasz ranking pomoże wybrać najlepszą dla Was hulajnogę elektryczną, dzięki której będziecie mogli z uśmiechem na twarzy omijać spoconych rowerzystów i kierowców stojących w korkach. 


do 1500 zł

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
hulajnogi elektryczne
 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  8,5″
 • Masa
  12 kg
 • Bateria
  5200 mAh

Legendarnej marki jaką jest Xiaomi oczywiście nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Najbardziej podstawowym modelem w ofercie tego producenta jest Mi Electric Scooter Essential, który za niewielkie pieniądze oferuje wszystko to, co powinna mieć hulajnoga elektryczna. Silnik o mocy 250 W został zamontowany w przednim kole 8.5-cala. Natomiast akumulator znalazł się klasycznie w podeście.

Ten pozwoli Wam na nieprzerwaną jazdę przez maksymalnie 20 kilometrów. Z akumulatora zasilane jest także oświetlenie przednie i tylne. Frontowy reflektor to zupełnie nowa konstrukcja o mocy 2 W. Z jego pomocą bez problemu możecie jeździć nawet w nocy. Podobnie jak hulajnoga Fiata, Xiaomi oferuje składaną kierownicę, by łatwo było ją przechowywać i transportować.

Na szczycie kolumny kierownicy znalazł się wyświetlacz, na którym poza prędkością czy stanem baterii możecie znaleźć jeszcze dodatkowe informacje. Ponadto z jego poziomu możecie połączyć hulajnogę ze smartfonem za pośrednictwem łączności Bluetooth. W uniwersalnej aplikacji od Xiaomi możecie monitorować nie tylko podstawowe informacje, ale i całkowity przebieg czy nawet dokładne trasy tworzone na podstawie GPS w smartfonie.


do 2500 zł

Xiaomi Mi Electric Scooter 3

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  8,5″
 • Masa
  13,2 kg
 • Bateria
  7650 mAh

Jest to kolejna propozycja od Xiaomi, ale tym razem z silnikiem o mocy 300W i baterią o nieco większej pojemności 7650 mAh. Kombinacja takich paramterów przy włączonym trybie ekonomicznymu pozwala na przejechanie 30 km przy 15 km/h. Natomiast maksymalną prędkość 20 km/h szybko zredukujemy, dzieki tylemu hamulcowi tarczowemu, który uległ znacznej modernizacji, w stosunku do poprzedniej generacji.

Zdecydowanie jest to jedna z najlżejszych hulajnóg w naszym zestawieniu, gdyż waży zaledwie 13,2 kg. Ponadto oferuje ona jeszcze składaną kierownicę z dodatkowym punktem zaczepu, co umożliwia wygodne przenoszenie jej w rękach. 

Poza dość przyzwoitymi parametrami oferuje jeszcze kilka miłych dodatków. Mowa tu chociażby o trybie pieszego ograniczającym prędkość do 5 km/h, błotniku nad przednim kołem, czy też certyfikacie IP54. Xiaomi również nie zapomniało do zestawu dołączyć zapasowej opony, co jest godne pochwały. 

RedBull Racing 10

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  16 kg
 • Bateria
  10000 mAh

Każdy dobrze wie, że RedBull ma słabość do sportów ekstremalnych, a jazda na hulajnodze elektrycznej momentami o nie zahacza. Stąd też właśnie propozycja od tego producenta, stylizowana logotypami i barwami znanymi z wyścigów Formuły 1. Jednakże ulica to nie tor wyścigowy i obowiązują na niej przepisy, które nie pozwoliły zrobić z niej elektrycznego demona szos. 

Mianowicie silnik o mocy 350 W zapewnia przepisową prędkość 20 km/h, a ogniwo o pojemności 10000 mAh maksymalnie 35 km zasięgu. Zatem jest wolniejsza, niż wygląda, ale szybsza na drodze już nie może być. Natomiast za hamowanie odpowiada przedni hamulec elektryczny i tylny tarczowy. 

W tym przedziale cenowym ciężko o koła o średnicy 10”, a te jeszcze są wyposażone w wypełnione gumowe opony. Oczywiście przez to nie są aż tak przyczepne i gorzej amortyzują nierówności, ale za to są odporne na utraty ciśnienia. Zatem jedynie wytarcie się bieżnika może zmusić nas do ich wymiany, bo przekłucia nie są zagrożeniem. 

 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  15,3 kg
 • Bateria
  7650 mAh

W naszym zestawieniu hulajnoga ta jest najtańszym modelem oferującym 10” pompowane opony z wbudowaną dętką. Dzięki nim i dopracowanej konstrukcji wygląda na znacznie droższą, niż rzeczywiście jest.

Silnik o mocy 250 W rzekomo umożliwia rozpędzenie się do 25 km/h, ale z drogami o większym nachyleniu może mieć problemy. Natomiast akumulator o pojemności 7650 mAh ma wystarczyć na 25 km jazdy. Za bezpieczeństwo w trakcie tych dość krótkich przejażdżek odpowiada standardowo przedni hamulec elektryczny i tylny tarczowy oraz 4 tryby prędkości. 

Poza tym producent zadbał o to, aby kierownica była składana, a w zestawie znalazła się zapasowa opona oraz aplikacja. 

Ducati Pro I Evo V2

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  8,5″
 • Masa
  12 kg
 • Bateria
  7800 mAh

Tym razem do naszego zestawienia dołącza producent motocykli, który postanowił sprawdzić się w nowym segmencie. A skoro tutaj trafił, to musi się czymś wyróżniać. 

Ta hulajnoga oferuje dość standardowe osiągi, gdyż silnik o mocy 350 W pozwala rozpędzić ją do 20 km/h. Pojemność baterii również nie odstaje od konkurencji i 7800 mAh pozwala przejechać do 25 km. Hamulce również są poprawne i tak samo, jak w większości modeli z przedziału cenowego, jeden jest elektryczny, a drugi tarczowy. Klasycznie mamy też do dyspozycji 4 tryby jazdy zmieniające maksymalną prędkość i zrywność hulajnogi. 

Niemniej jednak elementem wyróżniającym ją są kierunkowskazy, które odpowiednio używane zwiększają widoczność naszych manewrów. A przez to, że są częściowo zabudowane nie powinny się rozbić w przypadku uderzenia kierownicą. Ten model również oferuje rzadko spotykany w tym przedziale cenowym tempomat

Miłym zaskoczeniem jest to, że waży ona rekordowe 12 kg i ma jeszcze składaną kierownicę. Czyni to ją świetną propozycją dla osób, które regularnie muszą pokonywać wysokie schody lub inne wzniesienia.

Jej ekran wyświetla tylko podstawowe informacje jak prędkość, dystans, stan baterii czy bieg. Producent chwali się też funkcjonalną aplikacją mobilną dającą dostęp do większej liczby informacji o hulajnodze i nawet nawigacji. 

Pisaliśmy o tym wcześniej!
 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  8″
 • Masa
  13,6 kg
 • Bateria
  brak informacji

Jedną z nowości na polskim rynku są hulajnogi marki Bird, które jeszcze do niedawna można było jedynie wypożyczać na minuty. Jeżeli chcielibyście mieć taką hulajnogę na własność, to teraz jest ku temu idealna okazja.

Model Air to niezwykle ciekawa propozycja do poruszania się po mieście. Od wielu konkurencyjnych modeli odróżnia ją umieszczenie silnika w tylnym, a nie przednim kole. Koła są także mniejsze, niż u konkurencji i mają 8 cali.

To sprawia, że ta hulajnoga jest kierowana dla wszystkich, którzy chcą sprawnie poruszać się po miejskich chodnikach. Silnik pozwala Wam rozpędzić się do maksymalnie 25 km/h. Z kolei bateria, która znalazła się w masywnym podeście pozwala na przejechanie do 25 kilometrów na pojedynczym ładowaniu. Pomimo solidnej konstrukcji hulajnoga waży zaledwie 13,6 kg, a dzięki składanej kolumnie kierownicy jej przenoszenie nie będzie sprawiać jakichkolwiek problemów.


do 3000

Pisaliśmy o tym wcześniej!
 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  20″ i 16″
 • Masa
  19 kg
 • Bateria
  10000 mAh

Jedną z bardziej nietypowych konstrukcji w całym zestawieniu jest Monster RiDER. Na froncie znalazło się ogromne 20-calowe koło, a z tyłu napędzane silnikiem o mocy 350 W 16-calowe. Takie połączenie ma sprawić, że ta hulajnoga bez problemu poradzi sobie z trudnym terenem. Dodatkowo za sprawą pompowanych kół i trudnych do przebicia opon, jazda nawet po wyboistej drodze powinna być czystą przyjemnością.

Choć jej zewnętrzna konstrukcja mocno odstaje od konkurencji, to bateria niezmiennie znalazła się w podeście, który utrzyma do 120 kg. Akumulator ma pojemność 10000 mAh, co przekłada się na nieprzerwaną jazdę maksymalnie do 30 km na pojedynczym ładowaniu. Sama hulajnoga rozpędza się maksymalnie do 25 km/h. Warto też zwrócić uwagę, że kolumna kierownicy w tym modelu ma regulowaną wysokość, dzięki czemu bez trudu dopasujecie ją do własnego wzrostu.

O wasze bezpieczeństwo zadbają dwa hamulce tarczowe, po jednym na każde koło. Poza dźwigniami hamulców na kierownicy znalazł się także wyświetlacz informujący o stanie baterii, połączony w jednym module z klasyczną stacyjką. Tę hulajnogę uruchomicie jedynie poprzez przekręcenie kluczyka w stacyjce.

Xiaomi Mi Scooter Pro II

 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  8,5″
 • Masa
  14,2 kg
 • Bateria
  12800 mAh

Ten model to prawdziwy długodystansowiec, dzięki baterii o pojemności 12800 mAh i wydajnym silniku o mocy 300 W. Kombinacja obu tych elementów umożliwia pokonanie dystansu nawet o długości 45 km i rozpędzenie się do 25 km/h. Na jej zasięg wpływa też system odzyskiwania energii kinetycznej, czyli automatyczne doładowywanie baterii przy zjeżdżaniu z nachyleń. 

Mimo dużej pojemności ogniwa ta hulajnoga wcale nie odbiega wagą od standardów, bo waży 14,2  kg. Oczywiście znajdą się lżejsze od niej, ale też bardzo łatwo trafić na cięższe z dużo mniejszą baterią i zasięgiem. 

Ten model został wyposażony też w duże lampki LED z przodu i z tyłu, które jednocześnie zwiększają naszą widoczność i nie oślepiają innych członków ruchu. W dedykowanej aplikacji poza podstawowymi statystykami i informacjami o hulajnodze znajdziemy też bardzo przydatną opcję zdalnego blokowania jej.


do 4000

 • Prędkość maksymalna
  29 km/h
 • Rozmiar kół
  9″
 • Masa
  17,5 kg
 • Bateria
  12800 mAh

Drugą propozycją od firmy Bird jest model One, który niektórzy z Was mogą znać z większych polskich miast, kiedy te można było wypożyczyć. Dopiero od niedawna hulajnogi Bird możecie zakupić na własność, a model One to najwyższy dostępny model.

Podobnie jak model Air, tak i One będzie świetnym towarzyszem miejskich przejażdżek i to tych dłuższych. Bateria jaka znalazła się w podeście powinna wystarczyć na jednorazowe przejechanie nawet 40 km.

W odróżnieniu od modelu Air, silnik znalazł się z przodu i oferuje 350 W mocy. To przekłada się na maksymalną prędkość sięgającą 25 km/h. Ciekawostką może tutaj być nietypowy hamulec. Bird One oczywiście jak każda hulajnoga elektryczna hamuje silnikiem, ale tutaj w tylnym kole znalazł się także hamulec bębnowy. Dzięki temu cała konstrukcja jest znacznie bardziej zwarta i niezwykle solidna.

Motus Scooty 10 Plus 2022

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  19,5 kg
 • Bateria
  15000 mAh

W nieco większej cenie możecie dostać hulajnogę od firmy Motus, która już pojawiła się na początku tego zestawienia. Model Scooty 10 Plus ma do zaoferowania bardzo podobne parametry, nie licząc maksymalnego zasięgu. W tym wypadku jest to prawdziwy rekordzista, szczególnie w tym przedziale cenowym. W tym wypadku koła mają rozmiar 10 cali, a silnik został umieszczony z tyłu i ma dokładnie identyczną moc, czyli 500 W.

Bateria także pozostała na miejscu. Umieszczone w podeście ogniwo ma pojemność aż 15000 mAh, co w rezultacie daje zasięg aż 60 km na pojedynczym ładowaniu. To oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w wadze, bo Scooty 10 Plus waży dokładnie 19,5 kg. Jednak większa bateria przyniosła też pozytywne zmiany. Obok zasięgu zwiększył się rozmiar podestu, przez co znacznie bardziej komfortowo poczują się osoby z większym rozmiarem buta.

Hulajnoga rozpędza się maksymalnie do 20 km/h, dzięki czemu możecie nią jeździć zarówno po chodniku, jak i ścieżce rowerowej. Konstrukcja jest oczywiście składana, żeby ułatwić Wam jej transport czy przechowywanie. U nasady kierownicy znalazł się ekran, na którym wyświetlana jest aktualna prędkość, bieg czy stan baterii.

DUCATI Pro II Evo

 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  16,7 kg
 • Bateria
  10400 mAh

Hulajnoga elektryczna DUCATI Pro II Evo wyróżnia się wzornictwem. Została stworzona z myślą o jeździe po mieście. Marka DUCATI to słynny producent motocykli, który zdecydował się na wejście na rynek e-hulajnóg.

Hulajnogę wyposażono w silnik generujący moc 350 W, pozwalający na rozwinięcie prędkości 25 km/h. Pojazd ma na pokładzie baterię o pojemności 10400 mAh, która umożliwia na przejechanie do 40 km na jednym ładowaniu. Napełnienie akumulatora zajmuje około 7 godzin.

Hulajnoga wykonana została ze stopu magnezu i plastiku. Udźwig do 100 kg. DUCATI Pro II Evo ma 10-calowe koła, które efektywnie amortyzują nierówności.


Do 6000 zł

Aprilia E‐SR2 Evo

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  18,5 kg
 • Bateria
  14400 mAh

Ten model zdecydowanie wygląda na szybki i to nie tylko ze względu na czerwone elementy. Sportowego charakteru nadają jej ostre linie, szczególnie w okolicach tylnego koła, gdzie umieszczony został silnik o mocy 500 W. Ponadto wydaje się ona być wysoko zawieszona nad ziemią za sprawą amortyzatorów znajdujących się przy obu kołach i kół o średnicy 10”.

W najszybszym z 3 biegów ma ona osiągać prędkość maksymalną wynoszącą 20 km/h, a w trybie eco przejechać 50 km. Jednocześnie w trakcie jazdy możemy wspomóc się tempomatem i dwoma hamulcami – przednim bębnowym i tylnym elektrycznym. Dłuższe hamowanie nimi pozwala zwracać energię do ogniwa dzięki systemowi KERS. 

Pomimo, że jest to bardziej sportowa hulajnoga, to ciągle umożliwia złożenie kierownicy i użycie jej jako uchwytu do noszenia. A jest co nosić, bo waży ona aż 18,5 kg nawet z przeciętnej wielkości ogniwem. 

Oczywiście dla niej też znalazła się aplikacja, ale poza wyświetlaniem podstawowych informacji i statystyk hulajnogi nie ma konkretnych funkcji. Podobnie jest z ekranem, który wyświetla tylko fundamentalne informacje. 

 • Prędkość maksymalna
  20 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  19 kg
 • Bateria
  9600 mAh

Ta hulajnoga idealnie pokrywa się ze stylistyką samochodów terenowych tego producenta, co czyni ją jedyną w swoim rodzaju. Kamuflaż i metalowe elementy przy kierownicy to niespotykana rzecz, tak samo jak wykonanie ze stopu magnezu i waga pokroju 19 kg

Silnik o mocy 500 W, który w tym modelu został umieszczony w przednim kole umożliwia osiągnięcie maksymalnie 20 km/h. Wraz z ogniwem o pojemności 9600 mAh ma on zapewnić nawet do 45 km zasięgu, ale raczej na najwolniejszym z 3 trybów jazdy. Natomiast za komfort po poruszaniu się nawet po drogach gruntowych mają odpowiadać amortyzatory umieszczone przy obu kołach o średnicy 10” i bezdętkowych oponach. 

Jeżeli chodzi o mniej widoczne elementy, to warto wspomnieć, że hulajnoga oferuje również tempomat oraz aplikację, która dostarcza równie dużo informacji, co wyświetlacz. Mowa tu chociażby o całkowitym dystansie, jaki przejechała hulajnoga, stanie baterii, prędkości, trybie jazdy itp. 

 • Prędkość maksymalna
  25 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  26 kg
 • Bateria
  10400 mAh

Ten model to prawdziwy zawodnik wagi ciężkiej, gdyż do jej wykonania użyto stali, co zaowocowało nibagatelną wagą 26 kg. Ogniwo o pojemności 10400 mAh również dodało kilka kilogramów, ale za to umożliwia przejechanie maksymalnie 45 km. Natomiast silnik w tylnym kole o mocy 500 W w najszybszym trybie ma umożliwić osiągnięcie maksymalnie 25 km/h

A za hamowanie odpowiedzialne są dwa oddzielne hamulce tarczowe, umieszczone przy każdym z kół. Hulajnoga ta zamiast amortyzatorów ma grubsze pneumatyczne opony, które mają sobie radzić z nierównościami i absorbowaniem drgań. Rzekomo mają one również zwiększać przyczepność tak samo, jak charakterystyczna profilowana półka na nogi. 

Producent chwali się tym, że 3,5” wyświetlać poza podstawowymi parametrami ma funkcję „kodu błędu”, który wyświetli się po wykryciu usterki lub niepoprawnego działania hulajnogi. Natomiast w sklepie z aplikacjami nie znajdziemy do niej żadnego oprogramowania. 


Do 8000 zł

Motus Pro 10 Sport

 • Prędkość maksymalna
  65 km/h
 • Rozmiar kół
  10″
 • Masa
  35 kg
 • Bateria
  22400 mAh

W kwocie, która jest górną granica budżetu możecie kupić już prawdziwą bestię. Motus PRO 10 Sport sprawdzi się nie tylko w mieście, ale swoje prawdziwe oblicze pokaże poza miastem i na bezdrożach. Jest to pierwsza hulajnoga w zestawieniu wyposażona w dwa silniki, a każdy z nich oferuje ogromną moc 1000 W. Te w połączeniu z niebagatelnym akumulatorem 22400 mAh pozwalają rozpędzić hulajnogę do 65 km/h i przejechać aż 85 kilometrów na jednym ładowaniu.

Tak ogromna moc wymaga specjalnych środków, by jazda była przyjemna i bezpieczna. Przednie i tylne koło mają niezależne, regulowane zawieszenie, przez co niestraszne Wam będą nierówności i dziury w drodze. Tak samo jest w przypadku hamulców tarczowych, które znalazły się na każdym z dwóch kół. Centrum zarządzania tej hulajnogi znajduje się na kierownicy. Poza manetką prędkości czy dźwigniami hamulców jest tam także kilka innych elementów.

Przede wszystkim wyświetlacz z dwoma przyciskami, który poinformuje Was o stanie naładowania akumulatora, prędkości czy przejechanym dystansie. Nie zabrakło klasycznego dzwonka czy konieczności w pojeździe o takiej mocy, czyli stacyjce. Tą hulajnogą nie pojedziecie bez dołączonego kluczyka.


Budżet bez ograniczeń

 • Prędkość maksymalna
  100 km/h
 • Rozmiar kół
  11″
 • Masa
  60 kg
 • Bateria
  32000 mAh

Ostatni model przygotowaliśmy specjalnie dla najbardziej wymagających z Was. Hulajnoga Motus PRO 11 to jeden z najpotężniejszych modeli, który jest w ogóle dostępny na rynku. Ta potężna maszyna potrafi rozpędzić się do nawet 100 km/h i przejechać na jednym ładowaniu aż 100 km. To nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zapasu mocy. Za ten odpowiadają dwa silniki, każdy o mocy 1600 W oraz równie potężna bateria.

To oczywiście znalazło też odzwierciedlenie w wyższej masie całego pojazdu, który waży aż 60 kilogramów. Zdecydowanie za dużo, by nosić go po prostu w jednej ręce na czwarte piętro kamienicy. Ten sprzęt powstał z myślą o tych najbardziej wymagających, którzy są przygotowani na pewne kompromisy. Na szczęście kompromisem nie jest tutaj jakość wykonania czy dbałość o wasze bezpieczeństwo.

Z przodu i z tyłu znalazły się odpowiednio mocne hydrauliczne hamulce tarczowe, które mogą wręcz przywodzić na myśl te stosowane w motocyklach. Do tego hulajnoga jest w pełni amortyzowana z możliwością dostosowania twardości siłowników. Tutaj podobnie jak w modelu PRO 10 całą kontrolę sprawujecie z poziomu ekranu zamontowanego na kierownicy. Nie zabrakło także stacyjki z dedykowanym kluczykiem.


Podsumowanie

Aktualna pora roku i sytuacje jej towarzyszące czynią hulajnogi elektryczne jeszcze bardziej atrakcyjnym środkiem transportu, niż kiedykolwiek. Poza tym modeli nieustannie przybywa, więc zarówno przeciętna osoba dojeżdżająca do pracy, jak i entuzjasta prędkości oraz przyspieszenia może znaleźć coś dla siebie.

Jednakże bez względu na to do jakiej grupy użytkowników należycie, to należy pamiętać o kasku i o szczególnej uwadze na przejściach dla pieszych. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

 • Najgorszy ranking hulajnóg. Mam nadzieje, ze nikt nie oprze swojej dycyzji o zakupu sprzetu na podstwie tego poradnika. Nie ma w nim topowych marek takich jak: ninebot, techlife, vsett, nanrobot, kaabo i wiele wiecej. Jezeli ktos pisze, ze xiaomi pro2 to „dlugodystanowiec” to niech odpusci ten temat! Pisze to na podstawie swojego doswiadczenia jak i postowi na najwiekszej grupie hulajnog elektrycznych.

  • Dziękuję za konstruktywną krytykę, przy następnej aktualizacji weźmiemy twoje propozycje pod uwagę. Nikt z nas nie jest wszechwiedzący, a rynek dość obszerny, więc łatwo coś przeoczyć. W każdym razie z najgorszego postaramy zrobić się najlepszy 😉

   • Nikt nie jest wszechwiedzący ale od osób traktujących się poważnie którzy chcą brać się za rankingi wymaga się więcej niż od pierwszego złapanego z ulicy który nie zna więcej marek niż motus i m365. Porażka.