Do
góry

Ransomware Dharma zbiera żniwo | Raport Sophos

Ciągły rozwój technologiczny wiąże się niestety z rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. W ostatnim czasie firma Sophos opublikowała raport dotyczący złośliwego oprogramowania o nazwie Dharma.

W 2020 roku popularne jest złośliwe oprogramowanie Dharma, które atakuje głównie małe i średnie firmy – a przynajmniej tak wynika z raportu firmy Sophos. Aż 85% infekcji nastąpiło przez narzędzia dostępowe takie jak zdalny pulpit. Przestępcy szyfrują dane korzystając z gotowych szablonów i skryptów. Żądany okup za odzyskanie informacji wynosi średnio ponad 20 razy mniej niż w przypadku innych rodzajów ransomware’u. Skala ataków sprawia jednak, że Dharma jest obecnie najbardziej dochodowym z nich.

Pulpit furtką do sieci

Przestępcy wykorzystują przede wszystkim narzędzia zdalnego dostępu do urządzenia, takie jak protokół zdalnego pulpitu (ang. Remote Desktop Protocol). Co istotne takie narzędzia w znaczącym stopniu ogranicza Apple na swoich urządzeniach. Ostatnio zrobiło się o tym głośno przy okazji zaniechania prac na usługą grania w chmurze xCloud od Microsoftu. Pojawiały się głosy, że Apple zrobiło to dla czystego zysku. Ale mając na uwadze jakie obecnie stosowane są metody by włamywać się do systemów firm, czy też nawet urządzeń pojedynczych osób, to nie można odmówić Apple ostrożności.

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

↪Promocje na Smartfony!

Zdalny pulpit umożliwia m.in. podłączenie się do komputera, dostęp do widoku ekranu, logowanie czy przeglądanie przechowywanych na nim plików tak, jakbyśmy pracowali bezpośrednio na urządzeniu. Po zainfekowaniu systemu Dharma szyfruje pliki i wyświetla komunikat „Have fun, bro!” z żądaniem okupu za ich odblokowanie. Zdarza się, że mimo otrzymania zapłaty przestępcy nadal przetrzymują część informacji, aby wyłudzić dodatkowe środki.

Wirtualny fast food

Żądany okup wynosi średnio 8 620 dolarów, więc nie jest wysoki w porównaniu z 191 tys. dolarów w przypadku innych rodzajów ransomware. Przestępcy „rekompensują” sobie jednak niższe stawki dużą liczbą przeprowadzanych ataków. Są one opłacalne, gdyż oprogramowanie Dharma jest powszechnie dostępne – na czarnym rynku znaleźć można gotowe zestawy skryptów i szablonów.

Za 2 tys. dolarów przestępcy kupują usługę Ransomware-as-a-Service (RaaS), w której otrzymują m.in. dostęp do narzędzi automatyzacji ataku i serwerów czy pomoc techniczną. Taki bazujący na franczyzie model pozwala przeprowadzać ataki szybko i na dużą skalę, bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy czy umiejętności.

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

↪Promocje na Smartfony!

Łatwo zapomnieć, że ransomware stanowi zagrożenie dla mniejszych podmiotów, ponieważ nagłaśniane są głównie przypadki ataków na światowych gigantów i żądania wielomilionowych okupów. Ryzyko dla MŚP dodatkowo rośnie w sytuacji związanej z epidemią, gdy firmy starają się dopasować do modelu pracy zdalnej, a monitoring systemów i zarządzanie dostępem do danych czy sieci są utrudnione. W skutecznej ochronie przed ransomware pomoże szyfrowane połączenie VPN oraz wieloskładnikowe uwierzytelnianie. Równie ważna jest podstawowa cyberhigiena: instalowanie najnowszych aktualizacji systemów i aplikacji, czujność na wszelkie próby wyłudzenia danych dostępu (phishing), regularne tworzenie kopii zapasowych na dyskach, które nie są podłączone do sieci. Warto pamiętać, że zaawansowaną ochronę zapewnią wielowarstwowe rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję – wskazuje Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos.

Wciąż brak skutecznej obrony

Bardzo niepokojące są sygnały, że takie oprogramowanie nie wymaga ani odpowiedniej wiedzy, ani specjalnego przygotowania. Tym bardziej, że sprzedawane jest, jako usługa, oznacza to, że łańcuch osób zaangażowanych w to robi się znacznie dłuższy, a właściwie każda osoba, której uda się taką usługę wykupić może „zatruć” życie firmie, z której na przykład została zwolniona.

Nie można zapominać, że pomimo obecnego wektora jakim są średnie i małe firmy, dla których wydatek związany z odzyskaniem danych to ogromny problem. Zwłaszcza w obecnych czasach. To jednocześnie tylko kwestią czasu jest zanim takie oprogramowanie zostanie wykorzystane do atakowania zwykłych „szarych” obywateli. 

Źródła: Sophos, NakedSecurity, informacja prasowa

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!