Rekord prędkości Internetu znowu pobity!

Rekord prędkości Internetu znowu pobity!

Gdy my narzekamy, że film na YouTube się nam zacina, tak w Japonii pobito kolejny rekord prędkości Internetu światłowodowego … 

Rekord prędkości internetu pobity

Reklama

Jeszcze dwadzieścia lat temu internet był wyjątkowym dodatkiem domowym, który swoje kosztował i prędkością przesyłania nie imponował. Granie online było uporczywe, a ściąganie plików zajmowało godziny, albo nawet i całe dnie. Dzisiaj osiągamy takie prędkości, że niewyobrażalne są one dla śmiertelników tworzących sieć wiele lat temu.

Japońscy inżynierowie z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) ogłosili, że udało się pobić ubiegłoroczny rekord prędkości Internetu i ustanowili nowy, mierzony o wartości 319 terabitów na sekundę (Tb/s) i przesłali go na odległość ok. 3000 km.

Zadanie nie było proste i wymagało całkiem wielu przygotowań. Przede wszystkim, aby było one w ogóle możliwe, trzeba było zmodernizować całą strukturę sieci. Linia światłowodowa miała cztery rdzenie zamiast jednego. Naukowcy wystrzelili sygnał z pomocą 552-kanałowego lasera grzebieniowego na wielu długościach fal, utrzymując wysoką wartość sygnału wzmacniaczami. Chociaż test był ściśle ograniczony do laboratorium, zespół wykorzystał zamkniętą sieć światłowodową do przesyłania danych na symulowaną odległość, bez utraty jakości sygnału lub prędkości.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki router WiFi? Mesh, a może LTE? Ranking 2022

Dostęp do Internetu w obecnych czasach jest jedną z bardziej podstawowych potrzeb. Ten pozwala nie tylko łączyć się ze światem, ale też prowadzić pracę czy naukę zdalną. Jednak, jaki router wybrać do nauki czy pracy?

Czytaj artykuł

Co ciekawe specjaliści biorących udział w eksperymencie twierdzą, że tę technologię przy odpowiednich modyfikacjach będzie można zastosować przy obecnych kablach światłowodowych. Jednakże potrzebne są dalsze badania, aby ułatwić ich wdrożenie. 

Reklama

Rozwijanie sieci wciąż trwa

Eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy szybkość przesyłania danych może zostać powiększona. Poprzedni rekord wynosił 178 Tb/s i ustanowiono go rok temu. Dokonał tego zespół inżynierów z Japonii i Wielkiej Brytanii. Wydajność sieci oraz rozwój zaplecza w postaci serwerowni i punktów przesyłowych będzie kluczowym aspektem w ciągu najbliższych lat.

Obecnie praca zdalna, która na początku pandemii stała się obowiązkiem, dziś jest normą. Spora część sektorów zapowiada przejście w tryb hybrydowy lub w pełni zdalny. To oznacza, że sieć w ciągu najbliższych lat będzie znacznie obciążona, a zwiększenie przesyłu danych, zdecydowanie ją odciąży. 

Jak tam wasza szybkość internetu?

Źródła: Engadget, MoneyControl, HindustanTimes, TechTimes

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!