Do
góry

Robot sprzątający – jakiego wybrać?

Odkurzanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. W takich pracach może pomóc robot sprzątający, ale jakiego wybrać?

Autonomiczne roboty sprzątające zyskują ogromną popularność. Jednocześnie te gadżety pomagające utrzymać porządek w mieszkaniu stają się coraz tańsze. Wygoda, jaką oferują autonomiczne odkurzacze, oferując przy tym ogromną oszczędność czasu jest niezastąpiona. Dzisiaj skupimy się na różnych przedziałach cenowych zaczynając od najtańszej propozycji. Niektóre z modeli, które się w tym zestawieniu znalazły, pojawiły się wcześniej już na naszej stronie. Jeżeli będziecie nimi zainteresowani, to koniecznie sprawdźcie nasze testy.

Do 800 zł

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential
robot sprzątający

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy zaczynamy od modelu najtańszego, a będzie to chyba bez większego zaskoczenia Xiaomi. Ten autonomiczny odkurzacz o zdecydowanie zbyt długiej nazwie może jednak Was zachęcić całkiem zaawansowanymi funkcjami, przynajmniej jak na swoją cenę. Pod względem designu, czy samej formy jest to już właściwie klasyka w wykonaniu Xiaomi. Okrągły kształt oraz połączenie białego i czarnego plastiku głównie w wersji matowej zawsze się sprawdza. Sam odkurzacz ma wysokość około 8 cm, dzięki czemu nie będzie mieć problemów by wjechać pod meble i poodkurzać także tam.

W odróżnieniu od dużo droższych modeli, Vacuum Mop Essential opiera swoją nawigację jedynie na sensorach zbliżeniowych. Innymi słowy jego poruszanie się może być nieco chaotyczne jednak nawet mimo braku możliwości zapamiętania mapy wysprząta każdy kąt. Sprzątanie odbywa się poprzez dwie szczotki zamiatające kurz i inne zabrudzenia bezpośrednio do wałka zbierającego. Moc ssąca tego modelu także robi wrażenie, bo wynosi ona aż 2200 Pa. To świetny wynik, szczególnie w zestawieniu z półką cenową. Warto dodać, że w zestawie znalazła się też przystawka mopująca wraz ze zbiornikiem na wodę.

robot sprzątający

Do zestawu została oczywiście dołączona stacja dokująca. W tym modelu piny ładujące znalazły się na spodzie odkurzacza. Sama stacja ładująca ma pewną dość niespotykaną funkcję, w jej wnętrzu znalazło się miejsce na schowanie nadmiaru kabla do ładowarki. Dzięki temu stację ładującą można umieścić bezpośrednio pod gniazdkiem bez zbędnej plątaniny kabli. Odkurzaczem oczywiście można sterować z poziomu aplikacji na smartfona. Znajdziecie tam opcję zarówno ustawienia harmonogramu pracy jak i wyboru trybu sprzątania.

Do 1000 zł

Roborock E4

Roborock E4

Przechodzimy na nieco wyższą półkę cenową wraz z modelem od firmy Roborock. Kryjący się pod enigmatyczną nazwą E4 robot sprzątający oferuje całkiem wiele, za niewielką cenę. Podobnie jak w przypadku Xiaomi jest to okrągły odkurzacz wykonany głównie z matowego plastiku z dodatkiem błyszczących elementów. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne – czarna oraz biała. Na spodzie znalazła się pojedyncza szczotka służąca do zamiatania nieczystości. Jednak w tym wypadku jest ona gumowa, dzięki czemu znacznie lepiej radzi sobie z zamiataniem, a także jest trwalsza.

Robot wyróżnia się systemem nawigacji. Wciąż nie jest to poziom sensorów laserowych, które potrafią zeskanować i zapamiętać układ całego mieszkania. Jednak Roborock opracował autorskie rozwiązanie o nazwie OpticEye. W połączeniu z sensorami zbliżeniowymi oraz odpowiednim algorytmem daje całkiem niezłe wyniki w szybkiej i skutecznej nawigacji. Co więcej pomimo braku bardziej zaawansowanych sensorów Roborock E4 potrafi sprzątać zaskakująco metodycznie, ale i dokładnie.

robort sprzątający

Niezmiennie wszystkim można sterować z poziomu aplikacji. Nie ma jednak mowy o wysłaniu robota do konkretnego pokoju, ponieważ nie skanuje on mieszkania. Jednak po skończonej pracy lub w przypadku wyczerpania akumulatora potrafi on bezproblemowo wrócić do bazy, a następnie kontynuować sprzątanie. Baterii zainstalowanej wewnątrz wystarczy na około 150 minut ciągłego sprzątania. W zestawie zaraz obok podstawowych akcesoriów znalazła się też przystawka mopująca.

Do 1500 zł

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro
robot sprzątający

Jest to pierwszy model w tym zestawieniu, który oferuje dokładne laserowe mapowanie całego mieszkania. Ten odkurzacz od Xiaomi to właściwie taki budżetowy flagowiec oferujący wiele funkcji znacznie droższych modeli w przystępnej cenie. Wraz z dodatkowymi funkcjami przyszła też niewielka zmiana w stylistyce. Całość zbudowana jest nieco bardziej premium, wykorzystano także nieco więcej błyszczącego plastiku.

Od spodu odkurzacz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Znalazła się tam pojedyncza szczotka zamiatająca nieczystości z krawędzi oraz szczotka główna. Maksymalna moc ssąca tego modelu to 2100 Pa, co w zupełności wystarcza do skutecznego wysprzątania całego mieszkania czy nawet dywanów. W zestawie, jak sugeruje też sama nazwa znalazła się przystawka mopująca wraz z hybrydowym zbiornikiem. Ten pozwala na jednoczesne odkurzanie oraz mopowanie, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas.

robot sprzątający

Wraz z obecnością laserowego skanera pojawiają się też dodatkowe opcje aplikacji mobilnej, o którym musimy wspomnieć. Pierwszą i najważniejszą jest sama mapa domu czy mieszkania. Możecie ją podzielić na poszczególne pokoje czy wyznaczyć strefy, do których robot nie wjedzie. Dzięki temu będąc poza domem możecie wysprzątać tylko konkretne pokoje, a to wszystko zdalnie. Jednocześnie dzięki takiej mapie całego domu znacznie łatwiej i bardziej precyzyjnie możecie sprzątać strefowo. W aplikacji wystarczy wybrać obszar, który robot ma wysprzątać.

Do 2000 zł

Viomi V3

Viomi V3
robot sprzątający

Ten odkurzacz to właściwie bardzo bliski brat bliźniak wyżej wymienionego Xiaomi Vacuum Mop Pro. Tym, co odróżnia te dwa modele to niewielkie zmiany w specyfikacji oraz znacznie większe wyposażenie startowe w przypadku Viomi. Z zewnątrz odkurzacze wyglądają właściwie identycznie, odróżnić je można jednak po kolorze kilku elementów. W przypadku Viomi jest to niebieski sensor LiDAR.

W zestawie do Viomi otrzymujecie aż 3 zbiorniki, pierwszy klasyczny do zbierania nieczystości o pojemności 550 ml, drugi to zbiornik hybrydowy, który ma też swój dedykowany tryb w aplikacji. Dzięki niemu będziecie mogli jednocześnie odkurzać oraz mopować mieszkanie. Ostatni jest klasycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 550 ml i 4 dyszami, które będą dozować wodę. W zestawie dostajecie także samą przystawkę mopującą wraz z wymiennymi mopami. Nie zabrakło też stacji dokującej z bardzo pożądaną przez wielu opcją schowania przewodu zasilającego wewnątrz niej.

robot sprzątający

Samym odkurzaczem możecie sterować bezpośrednio z aplikacji Xiaomi Home, jednak jest też możliwość połączenia go do systemu Google Home. Wszystko za sprawą integracji, jakie oferuje Google, co pozwala między innymi na uruchomienie sprzątania komendą głosową. Warto też zwrócić uwagę, że maksymalny czas pracy tego odkurzacza to 150 minut. W momencie, kiedy zabraknie mu energii sam wrócić do stacji ładującej by uzupełnić energię. W aplikacji macie dostęp do mapy całego mieszkania i jak w przepadku Xiaomi możecie ustawić granice pokoi czy też strefy no-go.

Do 3000 zł

Electrolux Pure i9

Electrolux Pure i9
robot sprzątający

Znów przechodzimy na wyższą półkę cenową, tym razem z firmą Electrolux, która pod wieloma względami wyróżnia się na tle konkurencji. Po pierwsze jest to kształt samego odkurzacza. W przeciwieństwie do innych modeli Electrolux, postawił na formę zbliżoną do trójkąta. Dzięki temu odkurzacz znacznie lepiej radzi sobie w ciasnych miejscach i doskonale sprząta w rogach pomieszczeń. Na naszym kanale swego czasu pojawił się test tego modelu. Jednak proponowany w tym zestawieniu odkurzacz to już jego trzecia generacja, więc Electrolux miał sporo czasu na modyfikację i poprawę swojego produktu.

Electrolux Pure i9 jest także rewolucyjny pod względem systemu nawigacji. Ten opiera się głównie na pojedynczej kamerze z szerokim polem widzenia umieszczonej na froncie odkurzacza. Ta oczywiście wspierana jest przez czujniki zbliżeniowe oraz zderzeniowe jak w przypadku tańszych wersji. Jednak kamera jest tutaj głównym sensorem, który odpowiada między innymi za skanowanie całego mieszkania czy orientację urządzenia w przestrzeni.

Do tego wszystkiego nie zabrakło oczywiście aplikacji na smartfona. Podobnie jak w przypadku konkurencji pozwala ona na zarządzanie mapą oraz wyznaczanie stref no-go. Dedykowana aplikacja pozwala także między innymi ustalić cały harmonogram sprzątania w taki sposób by robot sprzątał pod waszą nieobecność w domu.

Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV
robot sprzątający

Drugi w kategorii do 3000 zł jest robot, który pod kilkoma względami może okazać się najlepszą konstrukcją 2020 roku. Wszystko za sprawą zastosowanych sensorów, a raczej sprytnego połączenia wielu czujników w jednej maszynie. Wracamy do okrągłych odkurzaczy, na górze tego modelu znalazł się laserowy sensor LiDAR służący niezmiennie do mapowania całego mieszkania. Ten jest wspierany przez sensory zbliżeniowe i zderzeniowe od frontu oraz kamerę.

Jej zadanie jest dość niezwykłe, zamiast zderzać, lub wpadać na drobne przeszkody, które nierzadko mają problem z aktywacją klasycznych sensorów odkurzacz cały czas obserwuje drogę przed sobą. Jeżeli wyłapie jakiś przedmiot, którego na przykład nie wychwycił LiDAR to spróbuje go ominąć. Dodatkowo w aplikacji można włączyć powiadomienia, gdzie robot będzie takim przedmiotom robił zdjęcia i spróbuje je zidentyfikować, po czym wyświetli je w aplikacji.

Przechodząc do aplikacji Roborock S6 MaxV jest niezwykły jeszcze pod jednym względem. Oczywiście ma możliwość skanowania mieszkań czy domów, ustawiania pokoi czy stref no-go. Jednak dodatkowo oferuje możliwość zrobienia maksymalnie 4 map, czyli 4 kondygnacji jednego budynku. Choć sam odkurzacz nie poradzi sobie ze schodami, to możliwość zeskanowania i zapisania aż 4 map jest zdecydowanie godna uwagi. W zestawie znalazł się oczywiście zestaw do mopowania.

Powyżej 3000 zł

iRobot Roomba i7+

Ostatnim robotem sprzątającym w dzisiejszym zestawieniu jest absolutna klasyka, firma, która właściwie stworzyła ten rynek, czyli iRobot Roomba. W tym wypadku w wydaniu i7+. O tym konkretnym modelu mieliśmy przyjemność zrobić odcinek swego czasu. Wariant z „plusem” jest pod jednym względem niezwykle wyjątkowy, nie tylko na tle wcześniej omawianych odkurzaczy, ale też na tle konkurencji.

Stacja dokująca do Roomby i7+ poza klasyczną funkcją ładowania jest wyposażona w zbiornik na zebrane przez odkurzacz nieczystości. Jest to jeden z niewielu odkurzaczy autonomicznych, który może działać niezwykle długo bez jakiejkolwiek ingerencji z Waszej strony. Po zadokowaniu w stacji ładującej zbiornik w odkurzaczu jest opróżniany, a cała jego zawartość trafia do standardowego worka na nieczystości.

Ponadto Roomba może się pochwalić także specjalnym mechanizmem zasysającym brud z Waszych podłóg czy dywanów. Bowiem na spodzie znalazły się dwie gumowe szczotki, które znacznie lepiej zbierają wszelkie nieczystości, a także świetnie radzą sobie nawet z wysokimi dywanami. Roomba korzysta z pojedynczej kamery, umieszczonej w górnej części obudowy w celu mapowania mieszkania oraz orientacji w terenie. Dodatkowo z poziomu aplikacji możecie zmapować aż 10 pięter, po których odkurzacz będzie się bezproblemowo poruszać.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli robotów sprzątających. Największą różnicą względem konkretnych modeli nie jest jednak faktyczna skuteczność sprzątania, a sposób mapowania i ilość funkcji. Jeżeli więc zależy wam na dokładnym sprzątaniu czy czyszczeniu strefowym to swoją uwagę musicie kierować na nieco droższe modele. Z kolei, jeżeli nie jest to dla Was wymóg, a potrzebujecie domowego pomocnika, który odkurzy za Was salon. To bez przeszkód możecie skierować swój wzrok na modele z początku stawki.

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Roomba i7+ zamyka zestawienie, ale jak dla mnie jest najbardziej wypasiona. Opróżnianie zbiornika na kurz raz na kilka tygodni to żaden wysiłek, przy dużym metrażu można zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba by było poświęcić na własnoręczne sprzątanie.