Rok 2020 rokiem e-wydarzeń! Raport ClickMeeting

Rok 2020 rokiem e-wydarzeń! Raport ClickMeeting

Światło dzienne ujrzał nowy raport ClickMeeting, który mówi jasno – rok 2020 jest przełomowy pod względem e-wydarzeń i nauki czy pracy zdalnej.

Obecny rok pod wieloma względami był dość nietypowy. Dla wielu osób życie zmieniło się o 180 stopni, niektórzy od razu odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Nie podlega jakimkolwiek wątpliwościom, że ten rok należał do Internetu i wszystkiego co z nim związane. Popularność komunikacji online zyskała na znaczeniu jak nigdy dotąd.

Reklama

W listopadzie tego roku z platformy webinarowej ClickMeeting skorzystało w Polsce rekordowe 2 miliony użytkowników. A nadchodzący rok 2021 stanie się rokiem łączenia świata online i offline w postaci nauki, pracy czy wydarzeń hybrydowych. 

Webinary nadal coraz popularniejsze

2020 clickmeeting

Według danych jakie udsotępniła platforma ClickMeeting liczba spotkań tylko w marcu wzrosła czterokrotnie w porównaniu do średniej całego 2019 roku. Z koeli liczba uczwestników wynioskła ponad 1 milion. W listopadzie, czyli kilka miesięcy później było ich już prawie 2 miliony, a więc o 200% więcej.

A jak to wygląda w innych krajach Europy? We Francji liczba uczestników webinarów odbywających się na platformie ClickMeeting w listopadzie w porównaniu do marca br. wzrosła o 200%. Z kolei w Niemczech był to wzrost o ponad 40%, we Włoszech o 14%, w Wielkiej Brytanii o 10%, a w Hiszpanii o 6%

Rewolucja w edukacji

Nauka zdalna
2020 clickmeeting

Za największą rewolucję 2020 roku zdecydowanie można uznać wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach i na uczelniach. Jeszcze w styczniu hasła „nauka zdalna” i „nauka online” wyszukiwane były przez około 15 milionów internautów. W marcu liczba ta wzrosła o oszałamiające 1184%, co oznacza, że zainteresowanie tematem zdalnej edukacji było największe w ciągu całego roku. I tak tuż przed wakacjami liczba ta spadła o połowę. W listopadzie, w czasie ponownego zamknięcia szkół, zainteresowanie tematem wróciło do poziomu z marca. 

W badaniu przeprowadzonym przez ClickMeeting w krótkim okresie powrotu do stacjonarnej edukacji aż 86% respondentów stwierdziło, że szkoły nie są gotowe na ponowne przejście na naukę zdalną. Jednocześnie dla 44% respondentów model nauki hybrydowej, łączącej offline i online, najlepiej sprawdziłby się w obecnej sytuacji. 

2020 clickmeeting

Prowadzenie wykładów i warsztatów przez Internet pozwala dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców niż spotkanie w tradycyjnej formie. Dlatego uczelnie wyższe i firmy szkoleniowe już na długo przed wybuchem pandemii zaczęły doceniać możliwości, jakie daje prowadzenie zajęć online. Zapewne również po zakończeniu pandemii utrzyma się tendencja do organizowania tego typu wydarzeń jeśli nie wyłącznie przez Internet, to przynajmniej w formie hybrydowej.

Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca w ClickMeeting

Branża e-eventowa

Przed równie dużym wyzwaniem jak szkoły stanęli organizatorzy eventów, targów, festiwali czy konferencji. Te do tej pory odbywały się stacjonarnie i gromadziły nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy osób. By przetrwać, musieli błyskawicznie dostosować się do nowych, bardzo dla nich trudnych i nietypowych warunków. Platformy webinarowe odpowiedziały na ich potrzeby, wprowadzając nowe funkcje, m.in., zwiększając liczbę uczestników mogących brać udział w wydarzeniu. 

2020 clickmeeting

W marcu liczba wyszukiwań przez internautów sformułowań „eventy online” i „wydarzenia online” wzrosła o ponad 350 proc. w stosunku do stycznia. Po złagodzeniu obostrzeń zainteresowanie tym tematem zaczęło jednak stopniowo opadać. W maju liczba wyszukiwań była wyższa o 220%, a w listopadzie o 150% w stosunku do stycznia tego roku.

Obecnie umożliwiamy organizowanie wydarzeń na ponad 5 tysięcy osób, w planach na najbliższą przyszłość mamy dalsze zwiększanie tej liczby. Planujemy również stopniowo dodawać funkcje pozwalające na większą interaktywność uczestników wydarzeń masowych. Tutaj tak samo, jak w przypadku wydarzeń edukacyjnych, spodziewam się, że w przyszłości popularny stanie się hybrydowy tryb organizacji eventów, w których część uczestników będzie obecna na miejscu, a pozostali będą brali udział w wydarzeniu za pośrednictwem Internetu

Rajmund Dziemaszkiewicz, Dyrektor Produktu z ClickMeeting

Powszechna praca z domu

Praca z domu
2020 clickmeeting

Popularna była również fraza „praca online”, którą w marcu internauci wyszukiwali o ponad 450% częściej niż w styczniu 2020. W kolejnych miesiącach jednak zainteresowanie tym hasłem spadło, wracając do poziomu z początku tego roku. 

Według badania Clickmeeting 86% ankietowanych chce regulacji prawnej dla pracy zdalnej, a już 64% oczekuje od pracodawcy dofinansowania sprzętu. Natomiast w czasie kwarantanny społecznej aż 88% osób zaczęło pracować poza biurem. Z kolei 48% osób deklaruje pracę z domu w pełnym, a 21% w częściowym wymiarze godzin. Ankietowani twierdzą, że lubią wykonywać obowiązki z domu (74%), a to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad (53%). W tych modelach pracy pomagają platformy do wspólnej pracy, webinarów i konferencji. 

Reklama

Przede wszystkim Privacy 

prywatność
2020 clickmeeting

Wymuszone przeniesienie większości komunikacji i aktywności do świata online spowodowało wzrost świadomości użytkowników. Przywiązują oni coraz większą wagę do bezpieczeństwa swoich danych. 

Regularnie szkolimy naszych pracowników i stale monitorujemy aktualne standardy oraz zmiany w prawie w zakresie bezpieczeństwa danych. Aby mieć pewność, że wszystkie nasze działania są zgodne z RODO, przeprowadziliśmy audyt całej organizacji, wprowadziliśmy zmiany w polityce wewnętrznej oraz zweryfikowaliśmy umowy z naszymi partnerami i renegocjowaliśmy te, które wymagały dostosowania do nowych regulacji. Projektując każde nowe rozwiązanie, nasi specjaliści mają na uwadze ochronę danych użytkowników ClickMeeting.

Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca w ClickMeeting

Źródło: informacja prasowa

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!