Do
góry
netgear_ax8_ax12

Standard Wi-Fi 6 zaczyna powoli wchodzić na rynek w postaci jednych z pierwszych routerów firmy Netgear. Modele Nighthawk AX8 oraz Nighthawk AX12 mają możliwości przynajmniej teoretycznie znacząco przekraczające statystyczne prędkości domowego Internetu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat standardu Wi-Fi 6 pisaliśmy już o tym tutaj ⎼ Nowy standard Wi-Fi oraz zmiany w nazwach!

Poza oczywistym wzrostem przepustowości jaką oferuje najnowsze Wi-Fi 6 została poprawiona organizacja ruchu sieciowego. Standard 802.11ax zapewnia bezproblemowe działanie wielu urządzeń jednocześnie bez ograniczania transferu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie teraz gdy IoT zyskuje na popularności, a w naszych domach coraz więcej znaleźć można wszelkich czujników czy innych gadżetów wymagających połączenia z Internetem.


Router FRITZ!Box 6890 LTE: https://technostrefa.com/fritzbox_6890…
Router FRITZ!Box 7590 – Najniższa cena: https://technostrefa.com/fritzbox_7590…


Nie można w tym urządzeniu przegapić designu, obecnie jest on co najmniej rzadko spotykany, a przypomina on statki kosmiczne z najpopularniejszych filmów Sci-Fi. Anteny znajdujące się po dwóch stronach przymocowane są na stałe. W żadnym stopniu nie przypomina on najpopularniejszych “pająków” z antenami skierowanymi w każdą stronę.

Netgear, zastosował taką konstrukcję nie bez powodu, w każdym “skrzydle” znajdują się, aż 4 anteny, które kierują sygnał w każdym możliwym kierunku.

ntgr-ax-antennae_575px

W przypadku modelu RX8 będzie on wyposażony w dwie anteny typu 4×4:4 MU-MIMO obsługujące częstotliwość 2.4GHz oraz 5GHz. Natomiast RX12 to już anteny MU-MIMO 4×4:4 + 8×8:8. Właśnie one zapewnią doskonałą łączność z wieloma urządzeniami jednocześnie, dodatkowo są zdolne to wyprodukowania pasma o szerokości aż 160MHz (max. 40MHz dla standardu 802.11b/g/n).

Nighthawk zapewni w optymalnych warunkach około 4.8 Gbps przepustowości przy korzystaniu z częstotliwości 5GHz. Według doniesień model nie ma znaczenia w przypadku maksymalnej prędkości, gdyż anteny 8×8:8 wciąż są bardzo mocno ograniczone i nie są wstanie obsłużyć szerokości pasma na poziomie 160MHz.


Router FRITZ!Box 6890 LTE: https://technostrefa.com/fritzbox_6890…
Router FRITZ!Box 7590 – Najniższa cena: https://technostrefa.com/fritzbox_7590…


I/O w przypadku RX8 nie wzbudza zaskoczenia, z tyłu routera znajduje się 6 portów o przepustowości 1Gbps każdy, oraz 2 porty USB 3.0. Model RX12 to już zupełnie inna para kaloszy poza portami obecnymi w bliźniaczym modelu swoje miejsce znalazł jeszcze jeden port LAN o przepustowości do aż 5Gbps.

ntgr-rax120_575px

Jak dotąd znamy cenę jedynie jednego z modeli routerów od Nighthawk’a, RX8 został wyceniony na 400$, z datą wysyłki planowaną na grudzień 2018. RX12 zostanie wprowadzony na rynek najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2019 roku.

Źródła:

  1. AnandTech
  2. The Verge
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!