Według prognoz do 2030 roku aż 69% decyzji konsumentów będzie podejmowanych na podstawie interakcji z inteligentnymi urządzeniami. Wirtualni doradcy zbadają o Wasze potrzeby, a przymierzalnia online dopasuje stylizację. Już teraz technologie takie jak sztuczna inteligencja, roboty, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość mogą służyć do zabawy, ale powoli wkraczają także w dziedziny związane z edukacją czy podróżami.
Dać się zaskoczyć
O uwagę konsumentów rywalizują dziesiątki komunikatów jednocześnie. Według badań można ją przykuć jedynie na 8 sekund. Dlatego – aby zaangażować i utrzymać odbiorcę – trzeba dostarczyć mu informacje w wygodny, prosty, pobudzający emocje i interaktywny sposób. Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym świata prawdziwego z interaktywnym obrazem generowanym cyfrowo.
Po zeskanowaniu zostanie on uzupełniony o tekst, zdjęcia, modele graficzne 3D, animacje, filmy czy dźwięki. Rozpoznane przez aplikację obrazki w książeczce dla dzieci mogą „ożywać”, opakowanie produktu przenosić do przepisu kulinarnego, a papierowa instrukcja składania mebli zapewniać film instruktażowy.
AR w szkolnej ławce
Rozszerzona rzeczywistość w niedalekiej przyszłości może, choć nie musi zmienić tradycyjne lekcje w angażujące całą klasę interaktywne doświadczenia. Zwiększa możliwości pokazywania materiałów i zagadnień – zarówno w ramach zajęć dla najmłodszych w szkołach podstawowych, jak i wykładów dla studentów lub w edukacji osób dorosłych.
AR zachęca do nauki, poszukiwania dodatkowych informacji i pogłębiania posiadanej wiedzy. Pobudza ciekawość i skojarzenia, zwiększa koncentrację w trakcie lekcji, rozwija wyobraźnię, pozwala lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. A przede wszystkim ułatwia zapamiętanie i przyswojenie wiedzy z danych zajęć. W końcu nie raz już zostało udowodnione, że uczniowie, studenci czy nawet osoby dorosłe najłatwiej przyswajają wiedzę poprzez doświadczenia i interakcje ze zjawiskami, o których mowa.
Rozszerzona turystyka
Technologia AR może pomóc również w bardziej angażującym podróżowaniu. Dzięki specjalnym okularom stworzy interaktywne przewodniki, nałożymy na rzeczywiste obiekty w muzeum dodatkowe informacje i wzbogacimy doświadczenia turystów. Taka technologia może być wykorzystywana do projektowania tras, w hotelach, transporcie czy nawet całym procesie wyboru i zakupu wycieczki.
Pomoże także w znoszeniu barier językowych, ułatwi dostęp osobom niepełnosprawnym czy nawigację w czasie rzeczywistym. Co ciekawe taką nawigację w czasie rzeczywistym można sprawdzić już teraz na własnej skórze. Jakiś czas temu Google wprowadził do swoich map opcję Live View.
AR pomoże w ciekawszej prezentacji treści edukacyjnych, wizualizacji wybieranego hotelu, ale też łatwym pokazaniu funkcji i np. przyuczeniu nowego pracownika. Wzbogaca przekaz o animacje, zdjęcia, quizy czy formularze. Wystarczy interaktywna tablica czy telefon komórkowy, którym można zeskanować ulotkę bądź okładkę i uzyskać kod rabatowy, mapę 3D z trasą widokową lub dodatkowe materiały wideo. Technologia ta nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana, dzięki czemu zachowuje efekt nowości, wzbudza zainteresowanie. Wciąga odbiorcę w emocjonalną historię, bawi, zachęca do interakcji.
Dodaj komentarz