RTX 4080 12GB anulowany, ale czy aby na pewno?

RTX 4080 12GB anulowany, ale czy aby na pewno?

Każdy kto śledził premierę nowych kart graficznych Nvidii, na pewno spotkał się z krytyką modelu RTX 4080 12GB. Jednakże dopiero teraz doczekaliśmy się reakcji producenta na oburzenie konsumentów i wygląda na to, że ta krytyka okazała się słuszna.

Co jest nie tak z RTX 4080 12GB?

Reklama
RTX 4080 wraz z opisem i ceną
Źródło: Nvidia

W dużym uproszczeniu, Nvidia zaprezentowała dwa warianty RTX 4080. Jeden z nich z dopiskiem „16GB”, drugi z „12GB”. Jednakże rzeczywistości cała specyfikacja obu wariantów jest drastycznie odmienna na niekorzyść RTX 4080 12GB. Specyfikacja tego wariantu sygnalizuje, że powinien być to model plasujący się półkę niżej (RTX 4070). Niemniej jednak jej cena wskazuje na coś zupełnie przeciwnego i właśnie ta rozbieżność jest głównym obiektem krytyki.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule poniżej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Nvidia oszukała? RTX 4080 to tak naprawdę RTX 4070?!

Krach kryptowalut wywrócił do góry nogami cały rynek kart graficznych, ale tym razem na korzyść konsumentów, a nie producentów. W związku z tym Nvidia postanowiła ograniczyć straty, ale nie obyło się bez nieczystych zagrywek.

Czytaj artykuł
Reklama

Czy aby na pewno „anulowana”?

CEO Nvidii trzymający RTX 4090
Źródło: Nvidia

Nvidia na swojej stronie internetowej poinformowała o tym, że RTX 4080 12GB „nie wystartuje” (z ang. unlaunch). Równocześnie określiła ten model  „fantastyczną kartą” i przyznała, że jest „źle nazwana„. Natomiast nie wskazała żadnych innych problemów, ani przyczyn jej anulowania, więc można założyć, że nazwa jest jedynym mankamentem odpowiedzialnym za całą sytuację. Oznacza to, że układ ten w ogóle nie trafi na rynek i w teorii zapewne tak się stanie. Jednakże mamy już podstawy, aby określić jak w praktyce będzie to wyglądać.

Przypominam, że Nvidia nie zaprezentowała jeszcze RTX 4070. A skoro anulowany wariant specyfikacją wpisuje się w specyfikację karty graficznej z tej półki, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nim się stanie. Zatem teoretycznie RTX 4080 12GB nie pojawi się na półkach sklepowych, ale możliwe, że w praktyce dotrze na nie pod nazwą “RTX 4070”. 

Niesmak pozostał

Grafika prezentująca RTX 4090

Z jednej strony napawa optymizmem to, że Nvidia wycofała się z tego zabiegu i teraz najprawdopodobniej na rynek trafi odpowiednio sklasyfikowany sprzęt. 

Natomiast z drugiej taka sytuacja nie w ogóle nie powinna mieć miejsca, gdyż ukrywanie dwóch specyfikacji za jedną nazwą mogło skutkować wprowadzeniem kogoś w błąd. Co więcej niepokojące jest to, że nie wyglądało to na przypadkową literówkę czy też pomyłkę, a raczej na celowy zabieg (reakcja po 3 tyg.). „Zabieg”, który został udaremniony za sprawą publicznej krytyki, a nie inicjatywy Nvidii. 

W każdym razie niesmak pozostał, ale miejmy nadzieję, że finalnie sprawa RTX 4080 12GB rozwiąże się bez dodatkowych kontrowersji. 

Źródło: Nvidia

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!