Samsung banuje ChatGPT, narazie tylko wśród pracowników

Samsung banuje ChatGPT, narazie tylko wśród pracowników

ChatGPT jest wykorzystywany przez prawie wszystkich na szeroką skalę, nawet przez pracowników firmy Samsung. Niewinne wsparcie się pomocą sztucznej inteligencji poskutkowało zakazem używania jej. Na szali znalazły się poufne dane korporacji.

Pracownicy Samsunga wykorzystali ChatGPT podczas rozwiazywania problemu programistycznego.

Wyciek kodu źródłowego sprawił, że firma postanowiła zakazać używania AI pracownikom.

ChatGPT trochę ponad miesiąc wcześniej miał przeciek informacji udostępnianych w rozmowach.

Reklama

Wszechstronne narzędzie i źródło informacji

Sztuczna inteligencja, która ostatnio się rozrasta i jest źródłem ulepszeń narzędzi firm staje się coraz bardziej powszechna. Wyszukiwarki, generatory obrazów, wtyczki czy chatboty, to wszystko zostało stworzone i “zasilone” jej siłami.

Zakres możliwości jedynie jest poszerzany wraz z upływem czasu i rozwijania AI. Wydaje się, że rozwóju już nic nie zatrzyma zważając na fakt, że ChatGPT ma dostęp do Internetu, a coraz więcej firm jest głodnych posiadania takiego oprogramowania.

Ostatnio ChatGPT był wykorzystywany do pisania wypracowań przez uczniów, ale i do tworzenia małych dzieł sztuki czy jako pomoc dla pracowników w codziennej pracy. Ludzie chcąc ułatwić sobie pracę wrzucają polecenia wraz z przykładami czy nawet poufnymi danymi, aby utworzyć na przykład odpowiedź na e-maile.

O ile w samym posługiwaniu się narzędziem nie ma nic złego, bo do tego zostało stworzone, tak udostępnianie poufnych informacji w nim jest już niebezpieczne. Oczywiście OpenAI nie ma wglądu do wszystkich informacji przypływających z Internetu, czy tych wpisywanych bezpośrednio przez użytkowników.

Sprawa ma się inaczej jeśli dane zostaną wprowadzone przez interfejs internetowy z poziomu ustawień, wtedy jest to widoczne dla zespołu badawczego.

Informuje on również, aby użytkownicy nie udostępniali poufnych danych podczas korzystania z czatu, ponieważ wszelkie rozmowy mogą być wykorzystywane do szkolenia przyszłych wersji ChatGPT. Z tego również powodu wprowadzono ostatnio tryb incognito w przeglądarce, który nie zapisuje historii rozmów.

Reklama

Samsung zapobiega po fakcie

Cyberbezpieczeństwo jeszcze nigdy nie było aż takim problemem jakim jest na dziś dzień. I świadomość tego ma Samsung, który zakazał korzystania ze sztucznej inteligencji takiej jak ChatGPT.

To właśnie on stanowi największe zagrożenie ze względu na popularność jego fenomenu, jaki i używanie go przez różne grupy społeczne. Oprócz ogólnego zakazu posługiwania się AI na urządzeniach firmowych, poproszono o nie przesyłanie poufnych informacji biznesowych za pośrednictwem komputerów osobistych.

HQ dokonuje przeglądu środków bezpieczeństwa w celu stworzenia bezpiecznego środowiska do bezpiecznego korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji w celu zwiększenia produktywności i wydajności pracowników. Jednak do czasu przygotowania tych środków tymczasowo ograniczamy korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji. Prosimy o staranne przestrzeganie naszych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, a niezastosowanie się do nich może spowodować naruszenie lub narażenie na szwank informacji firmowych, co może skutkować wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, włącznie z rozwiązaniem stosunku pracy.

treść notatki od Samsunga

Dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji? Ze względu na poczynania niektórych pracowników, którzy wykorzystali ChatGPT do rozwiązania problemu programistycznego i tym samym udostępnili wewnętrzny kod źródłowy.

Po fakcie Samsung nie ma żadnego wpływu co się z nim stanie w rękach OpenAI. A doszło do wprowadzenia rozporządzenia miesiąc po błędzie w ChatGPT i ukazaniu na światło dzienne informacji zawarte w rozmowach z czatu czy płatności za subskrypcję użytkowników. Nic więc dziwnego, że gigant jest pełen obaw.

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o Włoszech, które zakazały korzystania z ChatGPT ze względu na ochronę danych osobowych:

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Włosi zablokowali ChatGPT w swoim kraju

Pojawia się coraz więcej pytań i zastrzeżeń co do działalności ChatuGPT. Pierwszy krok w kierunku ograniczenia władzy AI zrobiły Włochy, blokując korzystanie z ChatuGPT w swoim państwie. Jakie były ku temu powody?

Czytaj artykuł

Samsung ma przed sobą zadanie, aby umożliwić pracownikom korzystanie ze sztucznej inteligencji, w bezpieczny sposób, aby dalej usprawniać pracę. Oczywiście dotyka to tylko pracowników, konsument kupujący produkty spod szyldu Samsunga nie będą mieli w żaden sposób ograniczonego dostępu do możliwości AI.

Źródło: The Verge

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!