Do
góry

Samsung się poddał, nowe zegarki z WearOS!

Piekło zamarzło, Samsung ma zrezygnować z oprogramowania Tizen na rzecz WearOS w swoich smart zegarkach już od kolejnej generacji!

Tak przynajmniej podaje serwis SamMobile, który z kolei powołuje się na znanego już dobrze wszystkim leakera, kryjącego się pod pseudonimem @UniverseIce. Rozwijany przez kilka ostatnich lat autorski system dla zegarków Samsunga ma niedługo zakończyć swój żywot, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Samsung WearOS

Warto jednak na samym początku zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy pojawiają się takie plotki. Już w 2018 roku świat obiegły wieści, że nowe zegarki giganta z Korei mają zrezygnować z autorskiego oprogramowania. Jednocześnie przypomnijmy, że Samsung już miał okazję tworzyć zegarki z systemem Google na pokładzie. Pierwsze modele z serii Gear, jeszcze z 2013 roku działały właśnie na systemie WearOS.  

Tizen jest…ograniczony

Niestety to stwierdzenie jest niezwykle adekwatne w odniesieniu do obecnego stanu platformy. System od Samsunga ma swoich zagorzałych zwolenników, którym z pewnością nie spodoba się ani to stwierdzenie, ani ta nowina. Jednak od pewnego czasu system rozwijany przez Koreańczyków, dla większości świata zatrzymał się w miejscu.

Galaxy Watch3
Samsung WearOS

Sklep z aplikacjami, jakie oferuje sklep na zegarkach Samsunga świeci pustkami. Faktycznie przydatne aplikacje można policzyć na palcach jednej ręki, to z ofertą WearOS wypada niezwykle blado. Deweloperzy nie są specjalnie skorzy do tworzenia nowych aplikacji na system Tizen, nawet  jeżeli smartwatche Samsunga cieszą się wciąż rosnącą popularnością.

Oczywiście WearOS oferowany przez Google jest systemem dalekim od ideału. Wraz z wprowadzeniem przez Qualcomma  procesorów Snapdragon Wear 4100 oraz Wear 4100+, oprogramowanie od Google stało się znacznie bardziej wygodnym środowiskiem. Zmiany w architekturze procesorów przyczyniły się nie tylko do wzrostu wydajności, ale też do ogólnego odbioru całego systemu.

Samsung Pay

Samsung WearOS

Kwestia płatności zbliżeniowych to jedna z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwników rozwiązania Samsunga. W tym wypadku trudno odmówić im racji, system wystartował już w 2015 roku. Od tamtego czasu słyszeliśmy wiele na temat tego czy oficjalne płatności Samsunga pojawią się w Polsce czy też nie. Jednak mamy rok 2021, a ich jak nie było, tak nie ma. Niestety jest to kwestia, którą może rozwiązać jedynie Samsung.

Google czy Apple mają swoje globalne rozwiązania w postaci Apple Pay i Google Pay – w zależności od systemu operacyjnego. Na rynku funkcjonują także firmy Garmin oraz Fitbit oferujące własne systemy płatności. Samsung, który stworzył własny system oraz cały czas reklamuje możliwości ekosystemu Galaxy, wciąż nie oferuje ich w naszym kraju czy choćby w Niemczech. Więcej o tym gdzie Samsung Pay działa sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Przyszłość wciąż nie jest pewna

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, te informacje to jak na razie spekulacje. Samsung oficjalnie nie potwierdził takiej decyzji. Jednak nie potwierdził także, że serii Note 21 nie będzie, choć wszyscy traktują tę informację za fakt. Trudno w tym momencie jednoznacznie określić, jak Samsung widzi przyszłość swoich zegarków.

Niemniej jednak pewne jest, że nie zrezygnuje w ogóle z ich produkcji. Być może podobnie jak w przypadku słuchawek Galaxy Buds Live, tak i system Tizen w zegarkach okaże się jedynie nie do końca udanym eksperymentem na skalę światową.

Źródło: SamMobile, Twitter

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!