SmartHEAL

SmartHEAL – polski inteligentny plaster!

Głównym zadaniem tego plastra jest sprawdzanie czy rana na ciele człowieka odpowiednio się goi. Nie dość, że brzmi to niewiarygodnie, to raczej tego typu „wynalazki” kojarzą się z ogromnymi cenami… ale nie w przypadku SmartHEAL!

Technologia w medycynie

Cały czas rozwijająca się technologia, na którą często narzekają ludzie w innych dziedzinach życia, raz na zawsze odmieniła światową medycynę. To, co w przyszłości może doprowadzić do zlikwidowania milionów miejsc pracy, od dłuższego czasu codziennie ratuje masę ludzkich istnień. Idealnym zobrazowaniem jest wydłużenie średniej długości ludzkiego życia – z 40 do 70 lat – które „nadeszło” już w XX wieku.

rezonans magnetyczny
rezonans magnetyczny (źródło: imed24)

Do największych – i obecnie najczęściej wykorzystywanych – odkrytych technik zaliczamy przede wszystkim RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. O popularności takich badań świadczy chociażby fakt, że najprawdopodobniej każdy z nas chociaż raz w życiu był poddawany jednemu z nich. Sama medycyna zaszła już o wiele dalej, przy czym sama technologia druku 3D pozwala na „tworzenie” sztucznych organów czy protez.

Jak działa SmartHEAL?

Twórcy inteligentnego plastra na pewno chcieliby, aby ich „dzieło” również stało się tak popularne, jak wcześniej wymienione technologie. Kamieniem milowym w tym kierunku jest fakt, iż SmartHEAL „zwyciężył” polski krajowy etap Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Działać zaczyna już w momencie nałożenia na ranę, a wykrycie zmian pH (oraz stanu zapalnego) zajmuje mu zaledwie kilka chwil. W tym samym momencie to tanie narzędzie diagnostyczne ma również dobrać właściwe leczenie dla badanej rany.

główne założenia plastra SmartHEAL (źródło: James Dyson Award)

W naszych pracach badawczych opracowaliśmy szereg autorskich, nowatorskich kompozytów do wytwarzania elektroniki techniką sitodruku, wykorzystując materiały takie jak nanorurki węglowe, grafen czy płatki srebrowe. Połączenie technologii sitodruku oraz termostransferu w dziedzinie wytwarzania czujników jest niekonwencjonalnym podejściem, które daje szansę na opracowanie rozwiązań sensorycznych w dostosowanej przemysłowo technologii – umożliwiając szybkie przejście z akademickiego prototypu do komercyjnego produktu.

mgr inż. Tomasz Raczyński, lider zespołu SmartHEAL

SmartHEAL w zasadzie może całkowicie wyeliminować problem związany z długim, niewłaściwym procesem gojenia się ran i następujących temu nieprzyjemnych skutkach. I o ile zazwyczaj gojenie otwartej rany nie trwa dłużej niż 8 tygodni, to w niektórych przypadkach jest nieco inaczej. Co więcej, problem ran przewlekłych dotyka aż 20 milionów ludzi na całym świecie! Znacznie częściej występuje on – razem z powikłaniami – u osób starszych, których w naszym społeczeństwie jest coraz więcej.

laboratorium, w którym zespół SmartHEAL prowadził swoje badania (źródło: James Dyson Award)

Podczas rozmów z medykami zdaliśmy sobie sprawę ze skali problemu ran przewlekłych. Prawidłowe i szybkie wykrycie zaburzeń procesu gojenia rany i rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, nie tylko skraca proces leczenia, ale umożliwia zatrzymanie niebezpiecznej dla życia infekcji.

mgr inż. Dominik Baraniecki, członek zespołu SmartHEAL

Co po zwycięstwie w krajowym etapie?

Nagroda Jamesa Dysona to „międzynarodowa nagroda w dziedzinie projektowania, która celebruje, stanowi zachętę i inspirację dla następnej generacji konstruktorów”. Nagrody otrzymują: zwycięzcy krajowi (27 000 zł), dwaj wicemistrzowie międzynarodowi (27 000 zł) oraz zwycięzca międzynarodowy (162 000 zł). Wygrana trzech studentów Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej nie tylko dostarczyła im funduszy na dalszy rozwój, ale także pozwoli na dalszą rywalizację.

„Bezpieczeństwo przede wszystkim” (źródło: James Dyson Award)

Krajowy Konkurs Nagroda Jamesa Dysona dał nam wiarę, motywacje i środki materialne, aby w dalszym ciągu rozwijać nasz pomysł. Wygrana uświadomiła nam, że projekt ma potencjał i my mamy potencjał, żeby wprowadzić coś do społeczeństwa i rozwinąć nasz pomysł.

mgr inż. Piotr Walter, członek zespołu SmartHEAL

Teraz zwycięski zespół w składzie Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki ma przed sobą kolejne zadania. Muszą bowiem przeprowadzić testy kalibracyjne na różnych opatrunkach, a także opracować aplikację do bezprzewodowego odczytu wyników. Kolejna – tym razem międzynarodowa – lista uczestników zostanie ogłoszona 12 października, a zwycięzców tegorocznej edycji poznamy już 16 listopada. Do tej pory pozostaje nam trzymać kciuki za zespół SmartHEAL i liczyć, że to właśnie oni wygrają Nagrodę Jamesa Dysona!

ŹRÓDŁO: James Dyson Award

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez