Inteligentne urządzenia od dawna licznie nas otaczają. Kilka lat temu zaczęły się po nas wspinać, koncentrując się na nadgarstkach i kieszeniach. Wyjaśniamy czym różni się smartband od smartwatcha oraz jak wybrać idealny model dla siebie.
Wygląd, design i modyfikacje
Porównanie smartwatcha ze smartbandem zaczniemy od przyjrzenia się zewnętrznym aspektom ich konstrukcji. Są one projektowane z myślą o konkretnym rodzaju użytkownika, co przekłada się znacząco na ich konstrukcję i estetykę. Czym więc różnią się oba urządzenia? Przyjrzyjmy się ich budowie.

Smartband to przede wszystkim urządzenie skierowane do ludzi nastawionych na dużą ilość aktywności fizycznej. Zbudowane tak, by w najmniejszym stopniu nie utrudnić zaplanowanego treningu i by nie dekoncentrować swoją obecnością noszącego opaskę człowieka. Konstruktorzy dbają o to, by były możliwie lekkie w stosunku do swoich możliwości. To w efekcie przekłada się na swoisty minimalizm. Stojący w zgodzie z designem analogowego protoplasty smartbandu, czyli bransoletki.
Z drugiej strony smartwatch to nic innego, jak rozwinięcie koncepcji zegarka w wydaniu nowoczesnym. Oferującym garść imponującej technologii i przede wszystkim cyfrowy wyświetlacz LCD lub OLED. Przy zachowaniu formy zbliżonej do tradycyjnego czasomierza, inteligentny zegarek spełnia też podobne do swojego przodka zadania.
Współczesna biżuteria?
Jest istotnym elementem biżuterii, muszącej dobrze wpasować się w styl posiadacza, jak i charakter miejsc w których będzie noszony. To również podstawowe narzędzie precyzyjne wielu z nas, które podobnie jak analogowy dziadek kieszonkowy, musi podtrzymać tradycję bycia urządzeniem zaawansowanym technologicznie, o precyzyjnej naturze.

Inspiracja tradycyjnymi zegarkami i opaskami przełożyła się również na możliwość modyfikacji wyglądu, jaką oferują smartwatche i smartbandy. Inteligentne zegarki, podobnie jak tradycyjne, umożliwiają łatwą zmianę paska, czasem obręczy lub innego detalu koperty. Ze względu na wysoki poziom upakowania elektroniki we wnętrzu smartwatcha, poza opcją założenia dodatkowego etui, nie mamy zbyt wielu możliwości zmian wyglądu samej koperty. Tymczasem smartband to w zasadzie kompozycja dwóch elementów – pastylki z elektroniką i wbudowanym ekranem oraz samej opaski. Ciężko nawet myśleć o sposobach na ich modyfikacje, co rekompensuje niewielka cena, jak i duża gama wymiennych opasek w różnych stylach i kolorach.
Jakość wykonania
Założenia konstruktorów smartbandów i smartwatchy, które widać w ich designie, przekładają się również na wytrzymałość dopasowaną do spodziewanych zagrożeń czyhających na te urządzenia w trakcie ich użytkowania. Widać tu również wyraźnie inspirację oryginalnymi elementami biżuterii.
Tak więc smartband ma spełniać wymóg niskiej masy, a także mniejszej ceny, niż w przypadku typowego smartwatcha. Będzie on więc wykonany z mniej odpornych na mechaniczne urazy materiałów. Producenci używają więc szerokiej gamy plastików czy gumy. Prawdopodobnie najgorszym co może spotkać opaskę fit, to upadek jej posiadacza w trakcie biegania.

Wysoka dostępność i niska cena zamiennych bransoletek rekompensują powstałe otarcia, zadrapania czy pęknięcia. Sama elektronika jest też zazwyczaj dość dobrze osłonięta od potencjalnych zagrożeń. Niestety niska cena opasek fit często przekłada się na brak mocnego szkła chroniącego powierzchnię ekranu. Nie jest to jednak zasadą i warto sprawdzić jak jest w przypadku interesującego nas modelu oraz czy da się dokupić szybkę ochronną.
Smartwatch to przede wszystkim duży ekran, który podobnie jak szkło normalnego zegarka wymaga specjalnej troski i zastosowania mocniejszych materiałów do jego wykonania. Nie spotkamy więc tu konstrukcji z plastiku, a mocnego szkła, często szafirowego. Większe wymiary samych kopert, wraz z większą masą, jak i droższą elektroniką wewnątrz, wymusiły na konstruktorach zastosowanie metali w miejsce polimerów.
Trwałość ponad wszystko
W przypadku modeli niemających spełniać militarnych norm trwałości popularnym materiałem tworzącym kopertę będzie lekkie aluminium. Te mocniejsze, często dedykowane ekstremalnym zastosowaniom, wykonane będą ze stali nierdzewnej, tytanu czy miejscowo z włókna węglowego. Ze względu na ustandaryzowane sposoby montażu pasków do koperty, użytkownicy smartwatcha otrzymują szeroki wybór materiałów z jakich je wykonano. Od gumowych, przez skórzane, na metalowych bransoletach kończąc.

Dość istotną sprawą jest również szczelność zarówno smartwatchy, jak i smartbandów. Niedrogie opaski zostały przemyślane pod kątem użycia w trakcie treningów pływackich. Popularnym standardem jest więc szczelność na poziomie 5 atmosfer, pozwalając zejść na głębokość do 50 metrów. Poziom ochrony potrafi być jednak niższy. Warto sprawdzić jaką odporność na wodę oferuje interesujący nas model.
W przypadku smartwatchy mamy do czynienia z większą rozpiętością tej ochrony. Tylko najtańsze modele nie oferują standardu 5 atmosfer. Tymczasem szeroki wybór zegarków poświęconym sportom ekstremalnym jak wspinaczka czy nurkowanie, rozszerzają ochronę do 10 atmosfer, czyli 100 metrów.
Łączność, bateria, smartfon
Smartband odróżnia się od smartwatcha również stopniem skomplikowania elektroniki pracującej wewnątrz. Mniejsze wymiary opasek wraz z ich niską wagą, wymuszają konieczność ograniczenia dostępnych technologii połączeń, wycinając przede wszystkim obecność kart eSIM i łączności LTE. Najpopularniejszą metodą połączenia opaski z otoczeniem jest standard Bluetooth.

Smartband zaprojektowany jest do wykonywania prostszych czynności, niż smartwatch, w związku z czym bardziej polega na połączeniu z sparowanym smartfonem, poszerzającym możliwości samej opaski. Przerzucenie odpowiedzialności na telefon pozwoliło również wyciąć wsparcie dla satelit GPS czy płatności NFC. Te technologie bywają dostępne, jednak liczba modeli je wspierająca jest mocno ograniczona.
Zupełnie inaczej, niż w przypadku smartbandów sprawa wygląda ze zdecydowanie droższymi, jak i większymi smartwatchami. Pod większym ekranem da się spakować zdecydowanie więcej elektroniki. Dodatkowo, wyższa cena inteligentnych zegarków pozwala na użycie bardziej zminiaturyzowanych podzespołów.
Większy = więcej
Przekłada się to na pełne wsparcie dobrodziejstw nowoczesnej komunikacji – WiFi, Bluetooth, NFC z obsługą płatności, czy ANT+. Bardziej zaawansowany system operacyjny, jaki pracuje w zegarkach smart, pozwala również na obsługę cyfrowych kart eSIM wraz z LTE. Umożliwia to ich pełną samodzielność podczas pracy, w tym pełny kontakt z światem dookoła.

Stopień zaawansowania pracującej wewnątrz elektroniki, w parze z mnogością wbudowanych czujników, anten i procesorów, wpływają w naturalny sposób na żywotność tych urządzeń. Smartwatch, pomimo większych wymiarów, nie musi oferować znacznie większej pojemności baterii, aniżeli smartband. Duże ekrany inteligentnych zegarków przodują w poborze mocy, niewiele za nimi jest ilość energii konsumowanej przez bardziej zaawansowaną logikę pracującą wewnątrz urządzenia.
Tak więc typowy smartwatch będzie wymagać niemal codziennego ładowania, tymczasem smartband z łatwością przekroczy tydzień ciągłej pracy bez doładowania. Warto w tym momencie znowu wspomnieć o większej gamie modeli, w przypadku inteligentnych zegarków. Na rynku istnieją propozycje wysokospecjalistyczne, poświęcone chociażby górskim wypadom. Po wyłączeniu wszelkich zbędnych funkcji potrafią one zaoferować nawet ponad tydzień czasu pracy na baterii. Niestety kosztem wysokiej ceny takich modeli, jak i mocną redukcją ich możliwości.
Porównanie możliwości

Znów zaczniemy od myśli, że w pojedynku smartwatcha z smartbandem duży może więcej. Poza wymiarem, przy zestawianiu ze sobą arsenału funkcji obu urządzeń, widać wpływ zarówno wyglądu analogowych protoplastów, jak i rodzaju klienta decydującego się na wybór między nimi. Smartband to przede wszystkim urządzenie dedykowane sportowcom i ludziom aktywnym.
Popularne modele oferują więc przede wszystkim precyzyjny czujnik tętna, działający w zestawie z akcelerometrem i żyroskopem. Ten zestaw, wsparty odpowiednim oprogramowaniem, pozwala na określenie naprawdę wielu parametrów pracy naszego organizmu. W ich skład wchodzą takie informacje jak nasze tętno, ciśnienie krwi, poziom stresu, jakość snu czy wydajność treningu.
Opaski określą ilość spalonych kalorii, czas i okoliczności aktywności fizycznej. Pomogą również pamiętać o obowiązkach i nałożonym rygorze ćwiczeń. Inteligentne bransoletki umożliwią też odczytanie powiadomień z sparowanego telefonu, odpisanie na wiadomość SMS czy sprawdzenie pogody. Niektóre modele oferują wsparcie płatności zbliżeniowych czy kontrolowanie odtwarzanej muzyki. Niestety przy wykonywaniu swoich obowiązków smartbandy rzadko są samodzielnie. Zdecydowanie częściej pracują w parze z podpiętym telefonem będącym w zasięgu opaski.

Inteligentne zegarki to krok dalej z racji większej ilości dostępnej mocy obliczeniowej czy wygodniejszego ekranu, który umożliwia zaprezentowanie większej ilości informacji. Wraz z dostępem do cyfrowych kart SIM oraz łączności LTE i GPS smartwatch, w odróżnieniu od smartbanda będzie pracował zupełnie samodzielnie, bez telefonu w pobliżu. Popularne modele oferują wszystko to, co typowa opaska fit dorzucając płatności zbliżeniowe, rozbudowaną nawigację czy kompatybilność ze Spotify.
Smartwatche kontroluje bardziej rozbudowany, niż w przypadku opasek fit system operacyjny Wear OS. To w zasadzie Android w wersji odzieżowej, pozwalający na dostęp do sklepu Google Play i szerokiej gamy aplikacji. Modele przeznaczone wyczynowym zastosowaniom oferują też takie nowinki jak ładowanie panelem słonecznym czy rozbudowane oprogramowanie. Pozwala ono na uzyskanie danych wysokości, barometru, monitorowanie pogody czy dogłębną analizę podjętej aktywności.
Podsumowanie
Na pierwszy rzut oka widać, że smartwatche i smartbandy to jedna rodzina. Urządzenia te u podstawy są bardzo podobne, oferując dopasowaną do rodzaju użytkownika budowę, jak i liczbę funkcji. Inteligentne opaski to w istocie tańsi i mniejsi bracia zegarków smart. Przygotowani do nieco innych wyzwań i zagrożeń codziennego użytkowania.
Na rynku istnieją również modele hybrydowe, łączące zalety obu typów urządzeń. Oferują one funkcje opaski w opakowaniu klasycznego lub inteligentnego zegarka. Granica między smartbandem, a smartwatchem zaciera się coraz częściej. Pozwala to na osiągnięcie interesującego nas kompromisu między wyglądem, ceną i funkcjonalnością tych urządzeń.
ARTYKUŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z:

Dowiedz się więcej tutaj
Komentarze
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!