Snapdragon 8 Gen 3 jeszcze w tym roku. Apple ma się czego bać?

Snapdragon 8 Gen 3 zapowiada się obiecująco patrząc na przecieki w Internecie. Choć poprzednia wersja była już dużym przeskokiem, to teraz ma być jeszcze lepiej. Czy to w ogóle możliwe? Wraz z nim smartfony z serii Galaxy przełamią dotychczasowe granice.

Awatar Marta Urbaniak

Snapdragon 8 Gen 3 zapowiada się obiecująco patrząc na przecieki w Internecie. Choć poprzednia wersja była już dużym przeskokiem, to teraz ma być jeszcze lepiej. Czy to w ogóle możliwe? Wraz z nim smartfony z serii Galaxy przełamią dotychczasowe granice.

Zmieniono ułożenie rdzeni, aby zwiększyć wydajność funkcjonowania procesora.

Modem 5G Snapdragon X75 będzie zintegrowany z procesorem.

Wydajność energetyczna wzrośnie o około 20% względem Snapdragona 8 Gen 2.

Już na ten moment na rynek wchodzą flagowce wyposażone w Snapdragona 8 Gen 2, jak chociażby OnePlus 11 czy modele Samsung Galaxy S23. Nic dziwnego, że zaczyna się produkcja z użyciem tego procesora. 

Stawia on przede wszystkim na reorganizację zużycia energii, bez pobierania większej ilości mocy, przy poprawieniu wydajności funkcjonowania. Jest to pierwszy stworzony chip, który wspiera Ray-Tracing. Więcej o nim możecie przeczytać w jednym z naszych tekstów:

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Qualcomm odsłania karty: nowy procesor z Ray-Tracingiem?

15 listopada Qualcomm ujawnił nowy procesor Snapdragon 8 Gen 2, w którym ulepszył on zasadniczo każdy aspekt względem swojego poprzednika. Ten układ, wytwarzany w architekturze 4nm, wprowadza nową jakość na rynek procesorów.

Czytaj artykuł

Premiera generacji 2. odbyła się wcześniej, niż zakładano. Możliwe że Snapdragon 8 Gen 3 również ujrzy światło dzienne z wyprzedzeniem. Nie ma jednak oczekiwać terminu wcześniejszego niż czwarty kwartał bieżącego roku.

Układy muszą zostać poddawane szeregom testów, aby potwierdzić czy spełniają swoje zadania na oczekiwanym poziomie. Nadchodzący chip ma podobno przekroczyć 2000 punktów podczas wykonywania testu pojedynczego rdzenia. Taka sytuacja nie miała dotychczas miejsca. 

Z taką ilością nadchodząca generacja będzie o około 20% bardziej efektywna energetycznie w porównaniu do poprzedniej. Modem 5G Snapdragon X75 zostanie również zaimplementowany w tym chipie, tak jak miało to miejsce w Snapdragonie 8 Gen 2. 

Układ rdzeni ma mieć ułożenie 1+5+2. Prawdopodobnie będzie to 1x Cortex X4, 5x Cortex A720 i 2x Cortex A520. Zwiększona wydajność to hasło przewodzące nowemu chipowi Qualcommu. Jest więc potencjał, aby przegonić Apple A16 Bionic, który wbudowano do iPhone’a 14 Pro.

Źródło: Twitter #1, Twitter #2
Źródło miniaturki: Samsung

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez