Social Index – popularność marek w Internecie!

Social Index – popularność marek w Internecie!

Podsumowanie Social Index na 2021 rok zawiera podział na dziesięć kategorii. Zaprezentowane w raporcie wnioski zostały podjęte na podstawie kilkudziesięciu milionów zbadanych wzmianek, dotyczących wybranych tematów.

Główne wnioski odnośnie badań

Reklama

W Internecie najczęściej dyskutowano o motoryzacji, RTV, e-commerce, żywności i napojach, a także finansach. Oprócz tego w raporcie Social Index opisano również pięć nieco mniej popularnych kategorii. Należą do nich: AGD, moda, seriale, telekomunikacja oraz zdrowie i uroda. Spośród wszystkich wymienionych, Polacy najlepiej postrzegają trzy kategorie – AGD, zdrowie i uroda oraz moda. Wśród mężczyzn góruje motoryzacja, a tuż za nią RTV oraz telekomunikacja. W przypadku kobiet dominuje zdrowie i uroda, moda oraz seriale.

Apple niekwestionowanym liderem kategorii RTV

social index

Pomimo tego, że to Apple otwiera ranking kategorii RTV można śmiało stwierdzić, że to Samsung najbardziej zapracował na swoje drugie miejsce. Tuż za koreańskim gigantem uplasowało się chińskie Xiaomi, chwalone głównie z powodu przystępnych cen ich produktów. Najwięcej wzmianek o RTV odnotowano na Twitterze, Facebooku oraz stronie Pepper.

Samsung nie skąpi branżowym recenzentom nowych modeli do testów i to mu się opłaca. Z naszej analizy wynika, że warto podsyłać modele do recenzji branżowym ekspertom i blogerom, a w przypadku producentów konsol i gier zaangażować się w rozgrywki e-sportowe poprzez sponsoring całej ligi lub konkretnego teamu. To zwiększa liczbę wzmianek na temat marki i buduje pozytywne skojarzenia.

Agnieszka Uba, Head of Product Marketing w SentiOne

Popularność motoryzacji w Polsce spowodowana wypadkami?

W 2021 roku nie było miesiąca, w którym jakakolwiek kategoria zabrałaby motoryzacji miano najpopularniejszego tematu w sieci. Ponad 86% osób rozmawiających o motoryzacji to mężczyźni, co czyni również kategorię najpopularniejszą wśród samych mężczyzn. Zdecydowanie popularność motoryzacji „urosła” z powodu wypadków, których dotyczyła większość rozmów. W Internecie dyskutowano przede wszystkim o wypadkach osób publicznych.

reflektor samochodu
social index

W omawianej kategorii przoduje marka BMW. Z kolei w przypadku kolizji z udziałem pojazdów tej firmy wraca stereotyp brawurowego i nieodpowiedzialnego kierowcy BMW. Kolejne miejsce zajął Mercedes-Benz, o którym wspominano głównie w kontekście finału ubiegłorocznych zmagań F1 (Formuły 1). Natomiast podium zamyka niemiecki Volkswagen. Internauci o motoryzacji pisali najchętniej na Facebooku, Twitterze oraz Wykopie.

Najbardziej pozytywna branża – AGD

Motto polskiego internauty w przypadku branży AGD brzmi „sprawdź opinie i poszukaj taniej” – jest to spowodowane faktem, że większość wzmianek pochodzi z portali porównujących sprzęty pod kątem ceny i jakości. W tej kategorii podział procentowy między mężczyznami, a kobietami jest bardziej zbliżony, niż w przypadku motoryzacji. Pomimo tego prawie 64% osób podejmujących tematy AGD to mężczyźni, gdzie pozostałe 36% to kobiety.

social index

W przypadku popularności firm zdecydowanie przoduje Thermomix, który podobnie jak Samsung w kategorii RTV osiągnął duży sukces nieszablonowym działaniem. Postanowili oni położyć duży nacisk na reklamowanie swoich produktów u influencerów, co pozwoliło im uplasować się na pierwszym miejscu. Boscha możemy zauważyć na drugiej pozycji, czego głównym powodem mogło być podejmowanie „głośnych decyzji”. Jedną z nich było przeniesienie produkcji z Chin do Polski w maju 2021 roku. 

Trzecie miejsce udało się zdobyć Electroluxowi, którego próbował doścignąć Samsung. W przypadku branży AGD, spółka z Korei Południowej postanowiła postawić na liczne akcje promocyjne, w których warunkiem udziału było recenzowanie zakupionych produktów. Podobnie jak w przypadku motoryzacji najpopularniejszym portalem do rozmów o AGD był Facebook. Na nim udzielali się również użytkownicy portalu Agdmaniak, który zajął zaszczytne drugie miejsce! Jak można zauważyć po większości zestawień, serwis Pepper – będący źródłem okazji cenowych – upodobał sobie zajmowanie ostatniego miejsca na podium.

Branża komunikacyjna – najwięcej negatywnych wypowiedzi

5g
social index

Powodów dla którego branża telekomunikacyjna uzyskała takie niesławne miano jest zapewne wiele, ale jednym z głównych są problemy z dostępnością usług u dostawców. Oprócz tego, w wielu wzmiankach pojawiały się kwestie niejasnych ofert czy ogólnie pojętych problemów technicznych. Pojawienie się tematu sieci 5G nie było ułatwieniem dla ciężkiej sytuacji firm z tej branży. 

Kompletnie nie poradziły sobie one z negatywnym odbiorem nowej technologii. Jak zaobserwowali analitycy SentiOne, przekonanie o szkodliwości tej sieci w wielu przypadkach szło w parze z teoriami spiskowymi na temat ostatniej dużej akcji szczepień. Z wykresu możemy również wyczytać, że w większości na telekomunikację „narzekali” mężczyźni, ponieważ utworzyli aż 76%, gdzie pozostałe 24% należy do kobiet.

Orange zasiadło na szczycie między innymi dzięki nałożeniu dużego nacisku na komunikację z klientami oraz częste promocje – przede wszystkim związane z dostarczanym przez nich Internetem. Świadczy o tym fakt, że większość powiązanych z nimi wzmiankami dotyczyła internetu światłowodowego. Na kolejnym miejscu znalazł się Plus, kojarzony przede wszystkim ze sportem.

socialmedia
social index

Większość pozytywnych wzmianek o tej firmie dotyczyła sponsoringu polskiej siatkówki. Play, pomimo nieprzyjemnej sytuacji związanej z wypowiedzią jednej z osób kojarzonych z firmą, podołał wyzwaniu i znalazł się na trzecim miejscu w rankingu. W ciągu minionego roku o telekomunikacji mogliśmy poczytać głównie na Twitterze, Facebooku oraz po raz kolejny – na stronie Pepper.pl!

Reklama

Popularność Internetu w Polsce

Kanadyjska agencja Hootsuite podaje, że polscy internauci stanowią już 87% populacji, a z mediów społecznościowych korzysta 72%. Średni Polak spędza w internecie ponad 6,5 godziny dziennie – a aż 37% polskich internautów wykorzystuje social media do szukania informacji o firmach i produktach. Jak można zauważyć wymienione wyżej liczby stanowią ogromną część obywateli naszego kraju, w związku z czym „zaniedbywanie” na przykład social mediów w przypadku prowadzenia firm, jest co najmniej nieodpowiedzialne.

social index

Internet jest obecnie na tyle rozwinięty, że większość codziennych spraw możemy załatwić bezpośrednio za pomocą swojego komputera. Nic nie wskazuje na to, że cokolwiek w tym temacie miałoby się zmienić, więc nie pozostaje nam nic innego, jak przyzwyczaić się do tego i wykorzystać potencjał, jaki daje nam to „medium”. Jak pokazują wymienione w tym rankingu firmy, ważnym aspektem jest kontakt z klientami. W związku z tym chce się powiedzieć – zachęcam do zakładania i dbania o profile swoich firm w social mediach, jeśli chcecie Państwo osiągnąć takie sukcesy jak Samsung czy Orange!

Źródło: raport firmy SentiOne

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!