Sony wprowadza nowe mikrofony dla wideoblogerów!

Sony wprowadza nowe mikrofony dla wideoblogerów!

Zupełnie nowe mikrofony od Sony dla wideoblogerów trafią już niedługo do sprzedaży. Mają współpracować nie tylko z aparatami, ale i smartfonami.

Dzisiaj firma Sony  zapowiedziała dwie wielkie nowości, które szczególnie spodobają się wideoblogerom czy twórcom internetowym. Pierwszym z nich jest bezprzewodowy zestaw o mało chwytliwej nazwie ECM-W2BT. W jego skład wchodzi nadajnik mogący pełnić rolę mikrofonu krawatowego oraz odbiornikmocowany do gorącej stopki aparatu czy kamery. Drugi to klasyczny mikrofon krawatowy typu lavalier, a jego nazwa to ECM-LV1.

Reklama

ECM-W2BT

sony mikrofony
ECM-W2BT

Pierwszy mikrofon jest zdecydowanie jedną z ciekawszych propozycji na rynku. W zestawie, jak już wcześniej wspominałem, znalazł się nadajnik i odbiornik. Całość jest zaskakująco mała i poręczna, a było to możliwe dzięki zastosowaniu wbudowanych akumulatorów. Sony chciało tutaj najpewniej wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy na nagrywki wolą zabrać jedną mniejszą torbę sprzętu.

Obydwa urządzenia zasilane są za pomocą wbudowanego akumulatora, który naładowany do pełna wystarczy na około 9-10 godzin ciągłej pracy. Niestety nie wszystko jest tutaj idealne, ponieważ Sony postanowiło zastosować w obu przypadkach złącze microUSB. Oczywiście nie ma nic złego w tym porcie, jednak mamy rok 2021, a mikrofony właśnie miały swoją premierę, dlaczego zatem nie USB-C?

Odbiornik

Zarówno odbiornik, jak i nadajnik w tym zestawie mają kilka ciekawych i dość rewolucyjnych rozwiązań, dlatego skupimy się na nich osobno. Zacznijmy od odbiornika, czyli elementu montowanego na gorącej stopce aparatu. Warto wiedzieć, że nie jest to tylko sposób na połączenie urządzenia z aparatem. Jeżeli używacie nowszych konstrukcji Sony ze stopką Multi-Interface to dźwięk, który nagracie, zostanie zapisany od razu w postaci cyfrowej z niskim poziomem szumu.

Jest to możliwe dzięki eliminacji dodatkowych miejsc, w których mogły powstawać takie zakłócenia. Jest to też zasługa w pełni cyfrowego połączenia z aparatem. Oczywiście, jeżeli preferujecie klasyczne połączenie tj. za pomocą kabla AUX, to nie ma tutaj najmniejszego problemu. Odbiornik wyposażono w dodatkowe złącze Jack 3.5mm, dzięki czemu podłączycie go zarówno do starszych aparatów Sony, jak i propozycji konkurencji.

sony mikrofony
ECM-W2BT Hot Shoe

Nowością okazało się zastosowanie mikrofonu w odbiorniku, który pełni niezwykle ciekawą rolę i może być wykorzystany na wiele intrygujących sposobów. Możecie nagrywać wasz głos, będąc operatorami kamery, bez konieczności podłączania drugiego mikrofonu. Nowe możliwości z pewnością znajdą swoich zwolenników, którzy wykorzystają ją na przeróżne kreatywne sposoby.

Nadajnik

Drugie urządzenie w całym zestawie to nadajnik, który jednocześnie pełni rolę mikrofonu krawatowego. Sony przyłożyło się do produkcji tego konkretnego mikrofonu, żeby korzystanie z niego było samą przyjemnością. Wewnątrz zastosowano nową wszechkierunkową kapsułę mikrofonową, która nie tylko rejestruje czysty dźwięk dobiegający z każdego kierunku, ale też tłumi zakłócenia.

Sony zapewnia swoim użytkownikom sporo swobody w nagrywaniu. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowego połączenia wykorzystującego nowy kodek Qualcomm aptX LL, skuteczny zasięg mikrofonu sięga aż 200 metrów. Oczywiście wiele zależy od ewentualnych przeszkód jakie napotkacie, czy też zagęszczenia innych sygnałów. Jednak nawet wtedy jest to po prostu wynik imponujący, który jeszcze sprawdzimy w praktyce.

sony mikrofony

W zestawie z tym mikrofonem znalazła się także osłona przeciwwietrzna, dzięki czemu nagrywanie w plenerze nie będzie wyzwaniem w późniejszym montażu. Warto dodać, że nadajnik, który pełni funkcję mikrofonu wyposażono w klasyczne złącze Jack 3.5mm. Dzięki niemu możecie podłączyć na przykład klasyczny mikrofon krawatowy, który jest znacznie bardziej dyskretny i niekiedy po prostu wygodniejszy.

Co one potrafią?

W tym wypadku Sony chciało twórcom dać maksimum swobody, w najmniejszym możliwym opakowaniu i chyba im się to udało. Choć niestety musieli pójść na kilka kompromisów, jak w przypadku portu microUSB. Sam dźwięk możecie nagrywać w 3 różnych trybach: MIC, MIX oraz RCVR.

sony mikrofony
  • MIC – ten tryb służy do nagrywania dźwięku tylko i wyłącznie z nadajnika, czyli głównego miejsca akcji.
  • MIX – dzięki niemu dźwięk nagrywany jest jednocześnie z dwóch miejsc. Jedna ścieżka audio pochodzi z nadajnika, a druga z odbiornika.
  • RCVR – w tym trybie działa jedynie mikrofon wbudowany w odbiornik. Tym samym osoba obsługująca kamerę może jednocześnie komentować to, co dzieje się właśnie na ekranie.

ECM-LV1

Drugim zaprezentowanym mikrofonem jest klasyczny już lavalier, a konkretniej model ECM-LV1. Mikrofon krawatowy, który w przeciwieństwie do najpopularniejszych rozwiązań konkurencji, oferuje nagrywanie dźwięku w stereo. W zestawie otrzymujecie go wraz z dedykowaną osłoną przeciwwiatrową oraz obracanym klipsem. Ten pozwoli na przypięcie go do krawata, koszuli czy innej części garderoby w taki sposób, by zawsze był w tej samej pozycji.

Ten model zasilany jest bezpośrednio przez urządzenie do którego zostanie podpięte. Świetnym przykładem będzie tutaj nadajnik z zestawu ECM-W2BT, który został omówiony wyżej. Dzięki zintegrowanemu gniazdu Jack połączycie te dwa urządzenia w jedno, stwarzając perfekcyjny zestaw dla wideoblogera.

Reklama

Cena i dostępność

sony mikrofony

Oba mikrofony trafią do sprzedaży już w kwietniu tego roku. Bezprzewodowy zestaw ECM-W2BT został wyceniony na 240€, co w przeliczeniu na złotówki daje około 1100 zł. Z kolei mikrofon krawatowy ma kosztować 35€, czyli około 160 zł. Niestety jak na razie nie znamy polskich cen tych dwóch mikrofonów.

Źródła: informacja prasowa, własne

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!