UE wymusza na Apple kolejne zmiany. Chodzi o App Store

UE wymusza na Apple kolejne zmiany. Chodzi o App Store

Po przejściu w Parlamencie Europejskim ustawy o rynkach cyfrowych możemy być świadkami ogromnej zmiany Apple. Niedługo po ujawnieniu nowych regulacji amerykański gigant najprawdopodobniej zezwoli na alternatywy wobec App Store w iOS 17. 

Apple już nie tak zamknięte? 

Reklama

Chociaż regulacje Unii Europejskiej wejdą w życie dopiero w 2024 roku, to Apple przygotowuje się na nie już teraz. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Bloomberg, najprawdopodobniej iOS 17 będzie oferować funkcję sideloadingu. Firma ma intensywnie pracować nad udostępnieniem takiej możliwości. W skrócie oznacza to, że konsumenci będą mogli pobierać i wykorzystywać aplikacje na iPhone bez pośrednictwa App Store.

Apple podnosiło protesty twierdząc, że wraz z otwarciem ich systemu na inne sklepy zagrożone zostanie bezpieczeństwo ich systemu.

Oczywiście obecna praca Apple nad wdrożeniem już przyjętych zmian nie oznacza, że nie sprzeciwiano się im w przeszłości. Firma intensywnie lobbowała przeciwko nowej uchwale twierdząc, że sideloading uczyni ich urządzenia mniej bezpiecznymi. Klienci pobierający aplikacje z nieznanego źródła narażali się nie tylko na wirusy, lecz także na możliwość wykradnięcia swoich danych. 

Reklama

Co z bezpieczeństwem od Apple?

Dla wielu otwarcie takiego systemu wiąże się z utratą dotychczasowej bańki bezpieczeństwa, którą szczyciły się produkty Apple. Obok intensywnych prac nad umożliwieniem innym sklepom pracy na iPhone, rozważa się także utworzenie systemu bezpieczeństwa. Firma chce wprowadzić wymóg bezpieczeństwa dla innych sklepów i udostępnianych przez nie aplikacji. 

Procesy związane z weryfikacją oczywiście mogą wiązać się ze sporym obciążeniem dla deweloperów. Udzielenie weryfikacji przez Apple wymagałoby utrzymywania dużego zespołu, by aplikacje oraz udostępniające je sklepy mogły funkcjonować. W przeciwnym wypadku mielibyśmy do czynienia z podobnym poziomem obrony, jak ma to miejsce w Google Play.

Oczywiście różne sposoby wgrywania aplikacji z zewnątrz były dostępny wcześniej, lecz nigdy nie były one tak proste dla zwykłego konsumenta. Czy zatem słowa Apple o bezpieczeństwie wciąż mogą być realne?

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!