Student przyłapany na używaniu ChatGPT w Szwecji

Uczniowie coraz śmielej wspomagają się sztuczną inteligencją i nie tylko w przypadku prac domowych. Przyłapano studenta studiującego w Szwecji na używaniu ChatGPT do rozwiązywania zadań na egzaminach.

Awatar Marta Urbaniak

Uczniowie coraz śmielej wspomagają się sztuczną inteligencją i nie tylko w przypadku prac domowych. Przyłapano studenta studiującego w Szwecji na używaniu ChatGPT do rozwiązywania zadań na egzaminach.

Występują kolejne sytuacje używania ChatGPT przez uczniów w różnych pracach i na egzaminach.

Uczeń szwedzkiej uczelni odpowiedział na 3 pytania wraz z użyciem ChatGPT.

Zastosowano wyłącznie ostrzeżenie wobec winnego, ze względu na małą skalę oszustwa.

Wraz z rosnącą popularnością ChatGPT i śmiałymi czynami uczniów, nauczyciele postanowili zabronić używania narzędzia do pisania jakichkolwiek prac. Jednak to nie powstrzymuje młodych ludzi od stosowania tej praktyki.

Student Uniwersytetu w Uppsali użył narzędzia Open AI do ściągania podczas egzaminu pisemnego. Odpowiedzi na 3 z 10 pytań zostały udzielone wraz z dodatkową pomocą. Ucznia przyłapano, który po szczerej rozmowie i usłyszeniu zarzutów przez władze uniwersytetu przyznał się do dokonanego czynu.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

ChatGPT, AI od Elona Muska, pisze prace za studentów, ale czy to źle?

ChatGPT jest nową sztuczną inteligencją, która nabiera szybko rozgłosu. Studenci po odkryciu możliwości dość szybko i śmiało użyli jej do “napisania” swoich prac. Nowa technologia jest wykorzystywana do niecnych celów.

Czytaj artykuł

Pomimo ściągania został on potraktowany ulgowo, ze względu na nieuczciwe odpowiedzi tylko na 3 z 10 pytań. Uznano to za tak niewielką liczbę, że nie powinno się ukarać ucznia w formie zawieszenia w prawach, a tylko zastosować pouczenie z ostrzeżeniem.

Jednak to nie pierwsza, ani nie ostatnia taka sytuacja. Przewodniczący komisji dyscyplinarnej na Uniwersytecie w Malmö, Per Hillbur poinformował, że w tym momencie inne uczelnie też rozpatrują podobne zdarzenia z użyciem ChatGPT.

Szkolnictwo wyższe musi się zastanowić w jaki sposób traktować podobne zajścia i jaka kara będzie stosowna dla studenta, który się dopuścił oszustwa. Jednocześnie to chyba najwyższy czas przystosować się do nowych realiów świata, który nie ma zamiaru czekać na stojący od lat w miejscu system edukacji.

Źródło: The Local

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.