T-Mobile wyłącza 3G w Polsce. Sprawdź kiedy przestaniesz być w zasięgu

Sieć 5G ciągle się rozwija i maszty z najnowszą technologią mają stanąć w każdym mniejszym mieście. Nic dziwnego, że T-Mobile chce wyłączyć 3G, skoro prawie nikt z niej nie korzysta. Jakie wynikną korzyści z takiego posunięcia?

Awatar Marta Urbaniak

Sieć 5G ciągle się rozwija i maszty z najnowszą technologią mają stanąć w każdym mniejszym mieście. Nic dziwnego, że T-Mobile chce wyłączyć 3G, skoro prawie nikt z niej nie korzysta. Jakie wynikną korzyści z takiego posunięcia?

Na wszystko przychodzi czas i to co stare musi odejść, aby można było się rozwijać. T-Mobile we wrześniu 2022 roku pierwszy raz próbnie wyłączyło sieć 3G w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Straty wynikające z tego posunięcia były niewielkie, bo już wtedy z tej technologii korzystała zaledwie garstka osób. Zapotrzebowanie z czasem coraz bardziej malało i nic dziwnego.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Czeka nas szybszy Internet. Co dalej z 5G w Polsce?

Jest nadzieja, że po 2 latach czekania doczekacie się w końcu prawdziwego 5G w Polsce. Wszystko miało być gotowe, jednak los zdecydował inaczej. To dostępne dotychczas nie wykorzystywało pełni potencjału.

Czytaj artykuł

Technologia 3G nie jest wystarczająca dla klientów w dzisiejszych realiach. Obecne są produkowane i sprzedawane smartfony ze standardem 5G, a liczba masztów obsługujących go stale się powiększa. To tylko kwestia czasu, kiedy w każdym mieście będzie dostępna najnowsza technologia mobilna.

Jednak zakres pasm przesyłu danych jest ograniczony przez inne sieci, jak chociażby 2G i 3G. Pasmo C (3,6 GHz) ma zostać podzielone na 4 bloki i wykupione przez operatorów komórkowych, o czym pisaliśmy w jednym z naszych tekstów.

Jaki będzie efekt?

Oprócz wykupu dobrym pomysłem będzie “zwolnienie” miejsca dla sieci 5G i tak właśnie postąpi T-Mobile. Jakie będą skutki takiej praktyki? Te osoby, które mają starsze wersje kart SIM, które nie obsługują LTE, nie będą miały dostępu do Internetu w sieci 3G.

Zostanie on przełączony na standard 2G, ale nie ma to najmniejszego sensu. Możliwe wtedy będzie korzystanie jedynie z podstawowych opcji jak wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów.

grafika ze strony T-Mobile

W tym przypadku istnieje możliwość darmowej wymiany karty SIM na nową w salonach T-Mobile. Na stronie operatora zostały udzielone odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tego tematu, zatem jeśli macie jeszcze wątpliwości tam uzyskacie informacje. Pod tym linkiem możecie sprawdzić kiedy nastąpi wyłączenie standardu 3G w Waszym mieście.

A to daty wyłączenia 3G dla największych miast:

  • Katowice – 27.02.2023
  • Wrocław – 03.03.2023
  • Kraków – 13.03.2023
  • Rzeszów – 13.03.2023
  • Szczecin – 20.03.2023
  • Kielce – 27.03.2023
  • Poznań – 03.04.2023
  • Białystok – 03.04.2023
  • Warszawa – 10.04.2023

Największą zaletą wyłączenia 3G przez T-Mobile będzie wcześniej wspomniane zwiększenie zakresu częstotliwości funkcjonowania Internetu. Technologia 5G będzie mogła wtedy “rozwinąć skrzydła” i uzyskać większy potencjał działania, co poskutkuje większą szybkością przesyłu danych i stabilniejszym połączeniem.

A czy ktoś z Was do dziś używa standardu 3G? Jeśli tak, to upewnijcie się, że dokonacie wymiany karty SIM i opcjonalnie Waszego urządzenia przed wyłączeniem tej sieci.

Źródło: T-Mobile

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.