5G z kosmosu

Nadchodzi 5G z kosmosu! – Nowe satelity już niedługo nad nami

Sateliot, operator telekomunikacyjny 5G IoT z kosmosu, już tego lata planuje wystrzelić cztery nowe satelity, które połączą prawie 7 milionów urządzeń na całym świecie! Tym samym dołączą one do dwóch już krążących wokół Ziemi jednostek.

Awatar Kamil Malczyk

Kilka słów o firmie Sateliot

Sateliot, pierwszy operator telekomunikacyjny IoT 5G z satelitów, jest na czele rewolucji w dziedzinie łączności. Założona w 2018 roku firma ma już zbudowany solidny portfel sprzedaży o wartości ponad 1 miliarda euro!

Sateliot
źródło: SpaceRef

Ich działania umożliwiają urządzeniom komercyjnym połączenie zarówno z sieciami komórkowymi, jak i satelitarnymi, oferując niskokosztowe pokrycie na całym świecie. Sateliot jest uznawany za światowego lidera w dziedzinie satelitarnego IoT 5G i jest jedną z głównych firm napędzających hiszpański New Space.

Czym jest IoT (Internet of Things)?

IoT, czyli „Internet rzeczy”, to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej.

Internet of Things 5G

Koncepcja znajduje zastosowanie w przemyśle przetwórczym, zarządzaniu miastami, świadczeniu usług zdrowotnych, urządzeniach gospodarstwa domowego, mobilności oraz urządzeniach noszonych (wearables). – źródło: Wikipedia

Plany Sateliot na najbliższe miesiące

Przede wszystkim, już tego lata, Sateliot planuje wystrzelić 4 nowe satelity, które dołączą do już krążącego wokół Ziemi duetu. Ten zabieg ma umożliwić połączenie nawet 7 milionów urządzeń IoT 5G na całym świecie oraz zafakturowanie 187 milionów euro z zamówień podpisanych z 350 klientami z ponad 50 państw.

IOT 5G
źródło: IoT World Today

Tym samym Sateliot wejdzie w „pierwszą fazę swojej konstelacji” i otworzy fazę komercyjną. W zaplanowaniu tak dużych ruchów pozwoliły im uzyskane ostatnio środki w wysokości 13,5 miliona euro, które przeznaczono na rozwój technologii, wystrzelenie satelitów i wzmocnienie zespołu o kolejnych specjalistów.

Jak wyglądają satelity 5G, które zawisną nad Ziemią?

Każda z 4 satelit składa się z 4 CubeSatów, czyli miniaturowych sztucznych satelit w kształcie sześcianu. Są one wielkości mikrofalówki – mają wymiary 20 x 10 x 35 cm i masę netto na poziomie 10 kg. Satelity z żywotnością 5 lat będą orbitowały na wysokości 500-600 km i będą mogły okryć do 100% planety.

źródło: NASA

Co ma to na celu? Tradycyjne IoT jest nieopłacalne komercyjnie z powodu drogich, własnościowych urządzeń. Sateliot wprowadza podejście oparte na standardach telekomunikacyjnych, umożliwiając urządzeniom roaming między sieciami naziemnymi a satelitarnymi przy użyciu istniejących, niedrogich urządzeń.

Działanie na tak dużą skalę jest możliwe dzięki kluczowym partnerstwom w całym ekosystemie (m.in. Telefonica i GSMA). Firma współpracuje również z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i AWS oraz uczestniczy w projektach UE mających na celu zapewnienie łączności dla 25 milionów osób na obszarach wiejskich.

Słyszeliście wcześniej o działaniach firmy Sateliot? Cieszycie się z działań podejmowanych w celu wyeliminowania wykluczenia cyfrowego?

ŹRÓDŁO: Sateliot

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez