Telewizor dla gracza | Na co zwrócić uwagę? | Samsung Q60R

Telewizor dla gracza | Na co zwrócić uwagę? | Samsung Q60R

Rynek telewizorów dla graczy cały czas się rozrasta, a jednym z jego przedstawicieli jest właśnie Samsung Q60R. Jednak tak właściwie co decyduje o tym, że dany telewizor jest przeznaczony dla graczy i na co warto zwrócić uwagę?

Design

Reklama

Na początek kilka słów o samym telewizorze, a zaraz potem przejdziemy do funkcji, które sprawiają, że ten model jest skierowany właśnie dla bardziej wymagających graczy. Całość prezentuje się dość elegancko, od frontu ramki wokół ekranu są na tyle cienkie, że właściwie pozostają niezauważone. Nóżki w tym modelu są rozstawione właściwie tak szeroko jak ekran, przez co jego ustawienie może być delikatnie utrudnione. 

➡ Telewizora Samsung Q60R
KOD RABATOWY „technostrefa” – Obniża cenę telewizorów z linku o 100 zł!

Cała obudowa, dokładnie tak jak przystało na telewizory z matrycą QLED jest cienka i opływowa. W naszym przypadku jest to model z ekranem o przekątnej 55-cali oraz rozdzielczości 4K z obsługą standardu HDR10+. Nie zabrakło też funkcji smart, telewizor od Samsunga pracuje na ich autorskim systemie o nazwie Tizen TV. Ten zdążył już nie raz dowieść, że działa szybko, bez zacięć, a co najważniejsze jest intuicyjny. Nie brakuje mu także dostępu do aplikacji czy serwisów streamingowych pokroju Netflixa czy Spotify. Całością można sterować za pomocą pilota, który swoją drogą nie ma zbyt wielu przycisków, ale także z poziomu smartfona z dedykowana aplikacją. 

Funkcje dla graczy

Samsung Q60R to bardzo ciekawa propozycja dla tych, szukających telewizora, który poradzi sobie z osiągnięciem pełnej rozdzielczości wraz z głęboką czernią w pełnych 60 klatkach na sekundę. W tym wszystkim najważniejszy jest jednak input-lag, czyli czas jaki musi minąć pomiędzy wysłaniem obrazu z konsoli a reakcją na ekranie telewizora. W tym modelu ten czas w dedykowanym trybie gry udało się skrócić do 14.6 ms. Oczywiście w pełnej rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wcześniej wspomniałem o dedykowanym trybie gry i do niego zaraz przejdziemy, ale najpierw warto w ogóle zrozumieć jak duże może być opóźnienie jeśli nie skorzystacie z tego trybu. Jeżeli zdecydujecie się go wyłączyć, czas wydłuża się ponad 4-krotnie do blisko 65 ms. Graczom nie muszę chyba tłumaczyć, że 40ms to aż nadto by zmienić los rozgrywki. 

Wspomniany Game Mode oferuje jeszcze kilka innych przydatnych opcji. Oczywiście zmniejszenie opóźnień to jego sztandarowe zadanie, ale może też pomóc wam w trakcie rozgrywki. Tryb HDR doskonale sprawdza się w filmach, czerń jest głęboka, a jednocześnie pozostałe kolory pozostają nasycone. Jednak to co dobre w filmach niekoniecznie sprawdzi się w grach. Dlatego Samsung zastosował opcję Dynamic Black Equalizer, jej zadaniem jest automatyczne dopasowywanie gammy wyświetlanego obrazu w taki sposób, by najciemniejsze miejsca były jakkolwiek widoczne. Na początku ta zmiana może wydać się kuriozalna, jednak pomaga w znaczący sposób jeżeli gra momentami jest po prostu za ciemna. 

Nie jest tajemnicą, że obecna generacja konsol czasem nie daje sobie rady z generowaniem nawet 30 klatek na sekundę. Same spadki mogą być bardzo irytujące, szczególnie jeżeli na ekranie sporo się dzieje. W takich sytuacjach pomaga interpolacja, lub jak nazwał to Samsung tryb Game Motion. Jest to nic innego jak dodawanie brakujących klatek do obrazu by ten zachował należytą płynność. Oczywiście osiągnięcie stabilnej rozgrywki w 30 klatkach w rozdzielczości 4K to już spory sukces, jednak jeżeli włączycie ten tryb to telewizor sam zwiększy tę liczbę do 60 ramek na sekundę. Znacząco wpływa to na płynność rozgrywki jak i sam odbiór gry. Tryb pomaga także zmniejszyć efekt rozmycia jaki może pojawić się w grach z niższym klatkarzem. 

➡ Telewizora Samsung Q60R
KOD RABATOWY „technostrefa” – Obniża cenę telewizorów z linku o 100 zł!

FreeSync

Mówiąc o telewizorach dla graczy nie można zapomnieć o jeszcze jednej funkcji, która w ostatnim czasie bardzo zyskuje na znaczeniu. Obecność technologii FreeSync kierowanej dla posiadaczy kart graficznych AMD to bez wątpienia smakowity kąsek. Jednak nie sama technologia jest najważniejsza. Telewizory, które ją obsługują, muszą także poradzić sobie ze zmienną częstotliwością odświeżania. Ta jest właśnie wymagana do poprawnego działania technologii FreeSync. 

Pamiętacie huczne zapowiedzi nadchodzącej generacji konsol? Za niespełna rok zobaczymy ich premierę, a dla przykładu PS5 będzie działać w oparciu o procesor i kartę graficzną ze stajni AMD. Choć teraz technologia FreeSync może wydać się wam zbędna, to już za niespełna rok kiedy nowa generacja konsol podbije rynek może stać się niezwykle użyteczna. 

Wszystkie funkcje dla graczy można jeszcze dodatkowo skonfigurować. Innymi słowy możecie sami dopasować w jakim stopniu dane efekty mają wpływać na obraz. Czy chcecie aby automatyczna korekcja gammy była delikatna czy raczej bardzo agresywna, to wszystko zależy od waszych upodobań. 

Reklama

Cena

Na koniec pozostała cena tego telewizora, Samsung Q60R w rozmiarze 55 cali możecie obecnie kupić za około 3350 zł. Telewizor do testów dostarczyła firma X-Kom , za co bardzo serdecznie dziękujemy. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!