Sony dodało nowe modele telewizorów do swojej serii BRAVIA XR.
Przycisk Crunchyroll czy BRAVIA CAM to tylko niektóre z innowacji wprowadzonych, aby codzienne funkcjonowanie było wygodniejsze.
Wszystkie modele skupiają swoją uwagę na główny obiekt wyświetlany na ekranie, aby nadać mu ostrości. Dzięki czemu wrażenia z oglądania są bardziej realistyczne.
Modele BRAVIA XR 2023 wyposażone są w procesor Cognitive Processor XR, który rozpoznaje co jest najważniejsze w centrum i skupia uwagę widza. Zostaje podbita głębia na konkretny widok, a to co wokoło zostaje lekko rozmazane, aby obraz był bardziej realistyczny.
XR Backlight Master Drive rozjaśnia wybrane elementy, przy czym nie dodaje się im poświaty, która mogłaby zepsuć doznania. Z kolei dzięki niemu czerń będzie głęboka, ale za to kolory pozostają naturalne, dzięki kontroli diod Mini LED. Technologia XR Clear Image i XR 4K Upscaling jeszcze bardziej poprawią jakość obrazu, z prostej przyczyny, ogranicza zakłócenia podczas pojawiających się gwałtownych ruchów na ekranie.
Bardzo często film czy serial może wyglądać świetnie, do czasu gdy nie rozpoczynie się scena akcji, wtedy postacie rozmazują się na tle sceny. Jednak wprowadzone technologie zajmą się wyrazistością, dynamiką i realizmem wyświetlanego obrazu bliskiego jakości 4K. Każdy z telewizorów obsługuje Dolby Vision.
Coś dla kinomaniaków, graczy i weebów?
Obraz to nie wszystko, liczy się również dźwięk. Acoustic Center Sync pozwoli synchronizować telewizor z soundbarem od Sony, aby wytwarzany dźwięk z urządzenia był bardziej intensywny. Podłączony soundbar pozwoli na używanie technologii 360 Spatial Sound Mapping, która wytworzy „wirtualne głośniki”.
Fani gier na dużym ekranie również znajdą coś dla siebie. Dzięki współpracy z Playstation 5 w nowych modelach zainstalowano Auto HDR Tone Mapping. Ta funkcja przy podłączonej konsoli automatycznie za Was dostosuje jasność telewizora, aby gry wyglądały na nim jak najlepiej. Z kolei Auto Genre Picture Mode dostosuje obraz w zależności od tego czy gracie w wyścigi, RPG-a, czy może strzelankę.
Dla osób lubiących bardziej dostosować ustawienia pod swoje preferencje jest menu Gra. Tam zmienicie częstotliwość odświeżania, poziom rozmycia ruchu, czy jasność czerni, aby lepiej widzieć co się dzieje na ekranie. Ale to nie wszystko możecie również zmienić rozmiar ekranu, jeśli chcecie aby kadr był bardziej skupiony na danym obszarze.
Standard HDMI 2.1, niewątpliwie pozwoli on na przesyłanie obrazu o płynności 120 FPS w jakości 4K, a także 8K przy 30 FPS. A ALLM (Auto Low Latency Mode) i VRR (Variable Refresh Rate) pozwolą na mniejsze opóźnienie sygnału i dynamiczną zmianę klatek.
Sporo osób jako sposób na relaks wybiera filmy i seriale, ale są też na tym świecie osoby z zamiłowaniem do konkretnego gatunku – anime. Specjalnie z myślą o fanach tego gatunku na pilocie znalazł się dedykowany przycisk Crunchyroll. Aby binge-watching całej serii był jeszcze przyjemniejszy. Przydatną funkcją jest simulcasting, który pozwala oglądać tytuły z Japonii równolegle z ich nadawaniem w kraju kwitnącej wiśni.
Przydatne funkcje
BRAVIA CORE to coś dla miłośników filmów. Aplikacja pozwala na dostęp do zainstalowanej na telewizorze platformy z filmami. Macie w niej od 5 do 15 kuponów dających Wam możliwość oglądania treści z katalogu filmów fabularnych i to w 4K. Jest też możliwość dostępu na 12 lub 24 miesięcy do nielimitowanego streamingu z dodatkowymi filmami. BRAVIA CORE Calibrated Mode automatycznie dobierze optymalne ustawienia obrazu filmowego.
Google TV to coś co przydaje się na co dzień. Niewątpliwie łączy i porządkuje treści z aplikacji i gromadzi je w jednym miejscu. Za sprawą komendy w języku polskim asystent głosowy łatwo wyszuka Wasz ulubiony tytuł.
Firma Sony stawia na bycie eko i dbanie o środowisko, w związku z tym zmniejszono wykorzystanie plastiku przy produkcjach o 60%, Za to mniejsze i o wiele lżejsze opakowania podczas transportu zmniejszyły uwalnianie produkcję CO2 o około 15%. A funkcja Pulpit Eko na telewizorze pozwoli na zmianę ustawień, tak aby zużycie energii było niższe. Każdy z telewizorów obsługuje technologię Dolby Vision.
BRAVIA CAM jest nowym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że kamerka w telewizorze wykrywa gdzie siedzi widz, dzięki czemu zostaną dostosowane ustawienia obrazu. Będą dobrane odpowiednio do odległości od urządzenia, ale też warunków w pokoju. Oczywiście spełniona będzie również podstawowa funkcja wideorozmów.
Każdy z tych 4 telewizorów ma aluminiowa ramkę Seamless Edge i nóżki z takiego samego tworzywa. Co ciekawe możliwe jest ułożenie ich standardowo na wprost, wąsko lub podnosząc urządzenie wyżej, aby postawić soundbar. Przejdźmy jednak do tego czym wyróżnia się każdy z 4 modeli z serii BRAVIA XR.
BRAVIA XR X95L 4K HDR Mini LED (85″, 75″, 65″)
Refleksy to coś co niespodziewanie może zniszczyć popołudniowe wypoczywanie z ulubionymi filmami czy serialami. X-Anti Reflection i X-Wide Angle sprawią, że to nie będzie już problemem. Nie ważne pod jakim kątem spojrzycie wyświetlany obraz będzie nasycony bez utraty nasycenia i jasności.
Technologia Acoustic Multi-Audio w tym modelu wraz z Dolby Atmos i głośnikami wysokotonowymi wbudowanym w ramce ekranu pozwolą na emitowanie dźwięku w odpowiednim miejscu względem akcji na ekranie.
BRAVIA XR X90L 4K HDR Full Array LED (98″, 85″, 75″, 65″, 55″)
Przy okazji tego modelu macie 30% wzrost jasności względem zeszłorocznego X90K. Technologia XR Triluminos Pro i XR Contrast Booster sterują podświetleniem i pozwalają na wybranie odpowiedniej barwy. Sprawiają również, że obraz jest bardziej kontrastowy.
Obraz Full Array LED zapewni odpowiednią jasność i mocny kontrast i żywe kolory, ale zachowany będzie realistyczny efekt. Acoustic Multi-Audio występuje również i w tym wariancie, tym samym dostosowuje dźwięk na wysokości adekwatnej do wyświetlanego obrazu.
BRAVIA XR A95L 4K HDR QD-OLED (77″, 65″, 55″)
W tym przypadku ekran QD-OLED i technologia XR Triluminos Max wpływają na jaskrawość wyświetlanych barw. Jest ona 2x większa względem zeszłorocznego modelu (A95K).
Co jeszcze wyróżnia ten telewizor to Acoustic Surface Audio+ odpowiedzialnego za drganie ekranu aby wytworzyć dźwięk. A Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na wrażenie dźwięku przestrzennego. To jedyny telewizor z tej serii, który ma już na pokładzie kamerkę BRAVIA CAM. Jeśli więc chcecie ją mieć przy innych modelach musicie zapłacić za nią osobno.
BRAVIA XR A80L 4K HDR OLED (83″, 77″, 65″, 55″)
Acoustic Surface Audio+ zawitało również i w tym urządzeniu od Sony, dzięki czemu dźwięk wydobywa się z całego ekranu dopasowując się do scen.
Unikalny XR OLED Contrast Pro i XR Triluminos Pro wydobędą z technologii OLED to co najlepsze, oddając wiernie barwy i dodając szczegółów cieniom. Sprawiły również, że jasność jest o 10% większa niż w porównaniu z zeszłorocznym (A80K).
Procesor Cognitive Processor XR sprawi, że każda z tych pozycji będzie skupiała się wizualnie na obiekcie w centrum i pozwoli niemal poczuć jakby postać stała przed Wami. Mapa głębi, dźwięk z całej powierzchni ekranu, a nawet emitowanie wirtualnych głośników to najnowsze cechy jakimi mogą się pochwalić te 4 modele z serii BRAVIA XR od Sony.
Oczywiście dostępne są w różnych rozmiarach, dedykowanych pod dany model. Na ten moment nie znamy ich cen, możliwe, że niebawem zostanę udostępnione. Omawiane telewizory widnieją na stronie internetowej Sony, jeśli jesteście ich ciekawi to zajrzyjcie sami.
Źródło: informacja prasowa
Dodaj komentarz