MacBook Air OLED

Apple wciska kit i produkuje elektrośmieci ­­– 8 GB Mac vs 16 GB Windows

Wszystko wskazuje na to, że Apple po raz kolejny próbowało zamydlić oczy swoich klientów. Przedstawiciele firmy twierdzili, że MacBooki z 8 GB pamięci RAM dorównują laptopom Windows z 16 GB! Jak jest naprawdę?

Awatar Kamil Malczyk

Apple jest znane ze swojej specyficznej polityki działania, którą często mamy okazję obserwować przy okazji konferencji (np. wprowadzenie standardu USB-C, które ogłosili jako „innowacyjne”).

Od jakiegoś czasu mogliśmy usłyszeć teorię przedstawicieli giganta z Cuppertino, według której MacBooki z 8 GB RAM-u miałyby dorównywać windowsowym laptopom z… 16 GB RAM na pokładzie.

MacBook 8 GB RAM = Windows 16 GB RAM – hit, czy kit?

Już kilka tygodni temu na łamach portalu PC Gamer opublikowano artykuł poświęcony głośnym zapowiedziom Apple. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, chodziło o słowa przedstawicieli marki, według których MacBooki z 8 GB RAM miały być „analogiczne” do laptopów z Windowsem i 16 GB pamięci operacyjnej.

Choć już w pierwszej chwili nie brzmiało to zbyt wiarygodnie, wielu użytkowników sprzętu Apple mogło uwierzyć w te zapowiedzi. Wszystko jednak wskazuje na to, że były to jedynie puste słowa, o czym przekonaliśmy się dzięki testowi przeprowadzonego przez youtuberów z kanału „Max Tech”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Apple TV+ i Paramount+ łączą siły i idą po Netflixa

Netflix po licznych problemach i spadku liczby korzystających osób nadal się trzyma, ale na jak długo? Apple TV+ chce przy pomocy Paramount+ zdetronizować Netflixa, oferując wspólnie znacznie korzystniejsze oferty.

Czytaj artykuł

Apple przyłapane na kłamstwie!

Wspomniani youtuberzy postanowili sprawdzić wiarygodność tych zapowiedzi, przeprowadzając test z udziałem MacBooka Pro 14 (8 GB RAM) i laptopa z systemem Windows, w postaci „Legiona” od Lenovo (16 GB RAM).

Apple MacBook vs Windows Laptop
źródło: YouTube – Max Tech

Pierwsze problemy zauważono w momencie uruchomienia przeglądarki Google Chrome z 10 kartami. Ta na pozór niezbyt wymagającą czynność, wystarczyła, aby MacBook zużywał już 400 MB pamięci z dysku SSD. „Dołożenie” aplikacji Lightroom od Adobe doprowadziło do wykorzystywania aż 6GB pamięci na dane!

O ile Legion nie odczuł uruchomionej w tle przeglądarki, tak MacBook potrzebował 23 dodatkowych sekund, aby wykonać to samo zadanie co wcześniej (z 1 m47s na 2m10s). Później było tylko gorzej, a bardziej wymagający proces (kilka aplikacji do edycji zdjęć i wideo otwartych w tle) całkowicie pogrążył MacBooka.

Apple MacBook vs Windows Laptop
źródło: YouTube – Max Tech

Podczas testu z większymi utrudnieniami, Legion potrzebował tylko 6 sekund więcej (z 1m17s na 1m23s), gdy w przypadku MacBooka Pro 8 GB było to… ponad 2 minuty więcej (z 1m47s na 4m01s.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Tim Cook podpowiedział kto będzie następnym CEO Apple w wywiadzie dla Dua Lipy

Dua Lipa przeprowadziła dość nietypowy wywiad, bo z samym CEO Apple. O ile sama inicjatywa jest niespotykana, tak jeszcze bardziej zdziwi Was fakt, że Tim Cook podsunął informacje o potencjalnym kolejnym następcy.

Czytaj artykuł

Klienci Apple nie mają lekko

W dużym skrócie oznacza to po prostu tyle, że ­– niezależnie od zapowiedzi przedstawicieli giganta z Cuppertino – 8 GB pamięci RAM to za mało do wykonywania jakichkolwiek wymagających zadań, koniec kropka.

Apple MacBook - różnice w cenach

Problem jednak nie kończy się w tym momencie, bowiem „Apple ma całkowitą kontrolę nad cenami pamięci dla MacBooków”. Oczywiście nie możemy samodzielnie dołożyć pamięci RAM, więc pozostaje nam zakupienie wariantu z 16 GB RAM-u. Szkoda tylko, że ­– w przypadku MacBooka Pro 14 ­– mowa o koszcie w okolicach… 2000 zł!

Wierzyliście w zapowiedzi giganta z Cuppertino dotyczące „równości” tak odmiennych wartości RAM-u? Spodziewaliście się takiego finału?

ŹRÓDŁO: PC Gamer

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez