TikTok testuje „tryb czysty”!

TikTok testuje „tryb czysty”!

TikTok potwierdza, że „tryb czysty” jest w fazie testów! W przypadku oficjalnego wprowadzenia – funkcja ta na pewno szybko znalazłaby swoich miłośników. Menu platformy zasłania część filmików, co momentami potrafi mocno zirytować.  

Ogólnie o TikToku

Reklama

Jeszcze jakiś czas temu praktycznie na każdym kroku można było spotkać masę osób krytykujących TikToka. Takie głosy oczywiście nadal się pojawiają, ale jest ich zdecydowanie dużo mniej, niż wcześniej. Chińska platforma powstała w 2016 roku, a jednym z głównych czynników wpływających na wzrost jej popularności było wykupienie przez właścicieli konkurencyjnej aplikacji Musical.ly w 2017 roku.

tiktok musical.ly

Firma informowała w styczniu, że w 2021 roku przebili granicę miliarda użytkowników na całym świecie i 100 milionów w Europie. Jak można zauważyć na podstawie ich ostatnich decyzji, nie zamierzają się zatrzymywać. Niedawno informowaliśmy, że na platformę zawitały subskrypcje live, które oprócz dodatkowej możliwości zarobku dla twórców – mają również angażować ich widzów.

Czy „tryb czysty” już niedługo zawita na platformę?

TikTok w rozmowie z platformą TechChrunch potwierdził, że obecnie pracują nad wprowadzeniem trybu czystego, lub jak kto woli, przezroczystego. Dostęp do eksperymentalnej funkcji otrzymują losowi użytkownicy, których liczba nie została dokładnie sprecyzowana. W związku z tym możecie sprawdzić na swoim telefonie, czy może to akurat Wy dostaliście możliwości testowania tego udogodnienia.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

TikTok wprowadza subskrypcje live!

Miesięczne subskrypcje live pojawią się w formie beta testów na platformie TikTok już 26 maja! Początkowo do programu zostanie zaproszona jedynie ograniczona liczba twórców. TikTok zapowiada jednak, że w nadchodzących miesiącach rozszerzą dostępność nowej usługi o kolejne regiony.

Czytaj artykuł

Sam tryb czysty pozwala przede wszystkim na ukrycie przycisków, znajdujących się na ekranie podczas oglądania filmików w mobilnej aplikacji. Mowa tutaj o polubieniach, komentarzach, udostępnieniach, a także informacjach o autorze filmiku, a co chyba najważniejsze – również opisie. Mówiąc w skrócie, nowa funkcja pozwala na „schowanie” wszystkiego, co mogłoby jakkolwiek przeszkodzić w oglądaniu tiktoków.

Na obecnym etapie testowania funkcji można ją uruchomić jedynie poprzez przytrzymanie palcem ekranu, a następnie wybranie opcji „Clear mode”. Okrojoną wersję TikToka możemy wyłączyć na dwa sposoby – jeden opisany powyżej – lub poprzez kliknięcie przycisku w prawym dolnym rogu ekranu.

Warto jednak wspomnieć, że uruchomienie funkcji „wyłączy” nam GUI jedynie podczas oglądania tego konkretnego filmu. Po przełączeniu się na kolejnego tiktoka, wszystkie przyciski wrócą na swoje pierwotne miejsce. Pomimo tego, że nie możemy być pewni czy jest to specjalne działanie, czy jednak zwykły błąd – warto to bliżej przemyśleć.

Reklama

Czy „tryb czysty” jest zalążkiem do promocji dłuższych filmików?

Zakładając, że uruchamianie funkcji jedynie na trwającego tiktoka jest zamierzonym działaniem – można wypatrywać w tej decyzji dalszych, ewentualnych kroków ze strony platformy. Zanim jednak, weźmy pod uwagę fakt, że w ciągu ostatniego roku TikTok stale wydłużał maksymalny czas trwania filmu. Początkowo wartość ta była równa 60 sekundom, a na dziś użytkownicy mogą publikować filmy trwające nawet 10 minut!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Łapki w górę na YouTube to już przeżytek!

W ostatnim czasie coraz więcej użytkowników informuje o dostępie do nowej, eksperymentalnej funkcji na platformie YouTube. Mowa tutaj o reakcjach emoji, które można przyznawać do określonej sekundy w filmie!

Czytaj artykuł

Może oznaczać to, że platforma chce powoli zacząć wkradać się w łaski twórcom i użytkownikom preferującym dłuższe materiały. Ich powolne kroczenie w tym kierunku jest całkowicie zrozumiałe. Zasłynęli na rynku z krótkich, kilkunastosekundowych filmików – więc chcą badać reakcje użytkowników na dopuszczanie coraz to dłuższych materiałów.

Argumentacja w kierunku promowania dłuższych filmików w przyszłości jest spowodowana najzwyczajniej w świecie brakiem wiary. Po prostu nie chce mi się wierzyć w to, że użytkownikom chciałoby się uruchamiać tryb czysty przy każdym kolejnym tiktoku. I oczywiście ktoś może powiedzieć, że funkcja ta może mieć charakter epizodyczny i będzie wykorzystywana jedynie w konkretnych sytuacjach.

dluzsze filmy na tiktoku

Jednym z przykładów takiego zastosowania mógłby być filmik, którego opis zasłania ważną część obrazu. Mimo wszystko uważam, że platforma chce kroczyć w kierunku promowania coraz to dłuższych materiałów. W przypadku oglądania jedynie 10-minutowych filmów, uruchamianie tej opcji za każdym razem nie byłoby tak uciążliwe, jak przy tych krótszych. Nie wiemy jednak jak będzie naprawdę.

Może TikTok doda przycisk lub jakiś gest, za pomocą którego będziemy mogli swobodnie uruchamiać tryb czysty? Z drugiej strony, kto wie – może TikTok niedługo dopuści na platformę nawet 30-minutowe filmy? Fajnym dodatkiem mogłaby być możliwość filtrowania filmów ze względu na kategorię, długość czy inne charakterystyczne aspekty!

ŹRÓDŁO: The Verge

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!