To koniec AdBlocka w Google Chrome!

To koniec AdBlocka w Google Chrome!

Już niedługo spełnią się najgorsze koszmary użytkowników przeglądarki Google Chrome, którzy na co dzień korzystali z AdBlocka. Oficjalnie przestaną one działać już w 2023 roku, w związku z przesiadką na standard Manifest V3.

Zapowiedź Google o przejściu na standard Manifest V3

Reklama

Już ponad rok temu, we wrześniu 2021, Google zapowiedziało, że niektóre rozszerzenia do Chrome’a przestaną działać od 2023 roku. Wówczas chodziło o „wyłączenie” wtyczek, które nie były zgodne ze standardem Manifest V3. Największe obawy dotknęły jednak użytkowników i twórców wtyczek do blokowania reklam, bowiem to między innymi te rozszerzenia miały znaleźć się na wspomnianej liście.

Chrome Manifest V3 zabije AdBlocka
źródło: Developer Chrome Blog

Powodem przejścia na standard Manifest V3 miały być przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Jak zapowiadało Google, standard V3 ma być dużo bezpieczniejszy (ma lepiej dbać o naszą prywatność), a także oferować większą wydajność. Co więcej, datę całkowitego usunięcia rozszerzeń opartych na standardzie V2 wyznaczono wtedy na początek 2023 roku.

Po ogłoszeniu Google, głos zabrali twórcy wtyczek podobnych do AdBlocka, którzy zgodnie stwierdzili, że ich rozszerzenia po prostu przestaną działać. Miało się tak stać, bowiem, wraz ze standardem Manifest V3 Google wprowadziło zmiany, które ograniczają uprawnienia twórców rozszerzeń.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Koniec AdBlocker’ów | Chrome 80 zmienia zasady gry

Google może poszczycić się wieloma sukcesami a jednym z nich bez wątpienia jest Google Chrome. Nie bez powodu z tej właśnie przeglądarki korzysta ponad 70% użytkowników. Jednak wraz z wersją 80, która pojawi się w lutym 2020 roku Chrome może stać się mniej przyjazną przeglądarką.

Czytaj artykuł

Ostatnie miesiące żywotu AdBlocka na Google Chrome

Już od stycznia 2023 roku mamy być świadkami eksperymentalnego wyłączania obsługi rozszerzeń Manifest V2. Co więcej, już w czerwcu 2023 roku takie zmiany mają pojawić się na stabilnej wersji przeglądarki, tj. Chrome 115. Oznacza to, że w tamtym okresie nastąpi etapowe wyłączanie obsługi rozszerzeń opartych na standardzie Manifest V2.

strona AdBlocka
źródło: Chrome Web Store – AdBlock

Teoretycznie, nie ma w tym nic dziwnego, że Google zaciekle poszukuje swoich pieniędzy. Amerykańskie przedsiębiorstwo jest jednym z największych dostawców reklam na całym świecie, a „adblockowy biznes” kompletnie nie jest im na rękę. W związku z tym, firma nie chce już więcej tracić miliardów dolarów rocznie i bierze sprawę w swoje ręce.

Reklama

Czy na działaniach Google mogą zyskać inne przeglądarki?

Jak najbardziej, o ile mówimy jedynie o liczbie aktywnych użytkowników czy liczbie pobrań danej przeglądarki. W momencie, gdy Google chce całkowicie zniszczyć rozszerzenia blokujące reklamy, to inne przeglądarki oparte o Chromium są nieco innego zdania. Chodzi bowiem o to, że przeglądarki takie jak Mozilla, Opera czy Brave jedynie częściowo wprowadzą standard Manifest V3.

opera
źródło: Opera blogs

Nie zamierzają jednak zatwierdzać zmian, które mogą całkowicie uśmiercić rozszerzenia odpowiadające za blokowanie reklam. W związku z tym, jednocześnie zadbają o wyższą wydajność i bezpieczeństwo przeglądarek, ale też nie podpadną użytkownikom z „adblockowych środowisk”.

ŹRÓDŁO: Developer Chrome Blog

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!