To nie SF, w Lublinie stanął portal do Wilna!

Z Lublina do Wilna w jednej chwili? To możliwe dzięki najnowszej instalacji, która swoim wyglądem przypomina portal i łączy ludzi dwóch narodowości!

Nowe technologie powstają po to, by łączyć ludzi. W ciągu ostatniego roku było to widać jeszcze bardziej za sprawą przeróżnych nowych rozwiązań, które pozwalały na spędzanie wspólnego czasu, pomimo dzielących nas odległości. Podróżowanie także znacząco ucierpiało w ostatnim czasie. Jednak pomysł na Portal jest nieco inny. Jak wiadomo historia Polaków i Litwinów bywała nieco burzliwa, a w ostatnim czasie straciła nieco na swojej dynamice. Mimo to warto zacieśniać więzi ze swoimi sąsiadami. 

Wirtualny most kulturowy

Portal

Inicjatywa na właśnie taką instalację to wspólne starania urzędów miasta w Wilnie i Lublinie oraz litewskiej fundacji Benediktas Gylys i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. W założeniu tego futurystycznego portalu jest jednoczenie ludzi i kultur. Jednocześnie ma zachęcać do poznawania innych zakątków globu, niż tylko własnego podwórka. Otwiera to także bardzo ciekawe perspektywy dla artystów.

Zgłaszają się do nas lubelskie organizacje i artyści, którzy chcą się zaprezentować przy pomocy „Portalu”, będziemy się starać im to umożliwić, szukając partnerów w Wilnie. Zachęcamy do takiego kontaktu. Przez cały czas trwania projektu planujemy wydarzenia z nim związane

Alina Sheyda z OMIT „Rozdroża”

Portal w Polsce stanął w Lublinie w samym centrum na największym deptaku w mieście, czyli na Placu Litewskim. Z kolei po stronie litewskiej w Wilnie Portal znajduje się pomiędzy dwoma przejściami dla pieszych. Idąc, czy to ulicami Lublina czy też Wilna, można spojrzeć przez portal i zobaczyć co dzieje się w czasie rzeczywistym 600 kilometrów od Was. Całą inicjatywę podsumował też Benediktas Gylys.

Portal

To była długa podróż, więc po 5 latach witamy w PORTALU, gdzie stolica Litwy, Wilno i Lublin w Polsce stały się pierwszymi dwoma miastami, które połączyły się poprzez wirtualny most! PORTAL, który narodził się w Wilnie na Litwie, jest akceleratorem społeczności nowej fali, mającym na celu zbliżenie ludzi różnych kultur i zachęcenie ich do przemyślenia poczucia i znaczenia jedności.

PORTAL jest zaproszeniem do poszerzenia naszego kręgu współczucia, do doświadczenia różnych kultur i do objęcia otaczającego nas świata. Wnosi nowe podejście do jedności, szczególnie ważne w czasach takich jak obecne, kiedy jesteśmy rozdzielani przez skrajnie zawirusowane, polaryzujące idee i narracje.

Benediktas Gylys, prezes fundacji Benediktas Gylys

To nie tylko kamera

Portal po stronie polskiej cieszy się całkiem dużą popularnością, praktycznie cały czas ktoś sprawdza jego możliwości. Ten w Wilnie, prawdopodobnie za sprawą lokalizacji, jest nieco mniej oblegany. Pod względem technologicznym Portale to z pewnością nie najdoskonalsze innowacje. Obraz niekiedy ma problemy z ostrością czy płynnością. Jednak paradoksalnie nie o to w tym wszystkim chodzi.

Jak to wyjaśniają pomysłodawcy projektu, ludzie mają w tendencji do otaczania się konkretnymi osobami. Blisko siebie trzymamy osoby mówiące tym samym językiem. Z kolei wszyscy poza taką bańką są obcy, ponieważ nie mówią w naszym ojczystym języku i budzą niepewność. Jak zwracają uwagę eksperci, podział świata na „nas” i na „nich” staje się przyczyną zaniku dialogu, empatii, współczucia czy poczucia zjednoczenia. Właśnie ta inicjatywa ma to zmienić.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. PORTAL daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach. Zachęcamy do współpracy i podejmowania inicjatyw, a także zaangażowania się w realizację działań prowadzących do połączenia środowisk w Polsce i na Litwie.

lublin.eu

Nawet mimo niedociągnięć po stronie technologicznej możliwość spojrzenia na zupełnie obcą osobę, znajdującą się w innym mieście, robi niesamowite wrażenie. Zazwyczaj mamy znacznie większą kontrolę nad wideorozmowami. Portal zupełnie to zmienia i zamiast tego oferuje niespotykane dotąd doświadczenie. Spotkanie przypadkowej osoby, przechadzającej się uliczkami Lublina lub Wilna ma w sobie coś magicznego.

Jeżeli sami chcielibyście sprawdzić tę instalację na własne oczy i doświadczyć tej magii, to macie jeszcze sporo czasu. Do 6 sierpnia Portal będzie stał na Placu Litewskim w Lublinie. Później ten zostanie przeniesiony do Rejkiawiku, a jeszcze później do Londynu.  

Źródła: Lublin,The Verge

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!