To zwój? To papirus? Nie, to ekran od Samsunga!

Rozwijany ekran, który zwiększa swój rozmiar to nowość od Samsunga. Ale elastyczny wyświetlacz to nie jedyny produkt pokazany przez firmę. Inny ekran po dotknięciu zmierzy Wasze parametry życiowe.

od 23 do 25 maja trwają coroczne targi Display Week w Los Angeles, na których Samsung pokazał swoje najnowsze prototypy ekranów.

Jeden z nich –„Rollable Flex” przybiera różny rozmiar, w zależności od stopnia rozwinięcia.

“Sensor OLED” pozwala na odczyt parametrów po dotknięciu ekranu w dowolnym miejscu.

Nowoczesny zwój

Od 23 do 25 maja trwają coroczne targi Display Week w Los Angeles. Pokazywane są na nich najnowsze technologie w dziedzinie wyświetlaczy, dotyku, świateł, technologii 3D czy telewizorów.

źródło grafiki Samsung Display

Na wydarzeniach prezentujących innowacje nie może zabraknąć wielkich firm jak Samsung i ich najnowszych prototypów. Pierwszym z nich jest zwijany ekran niczym papirus o nazwie “Rollable Flex”.

Ekran w swojej domyślnej formie ma jedynie 49 mm, a jego maksymalna długość po wysunięciu wynosi już 254,4 mm. Jak funkcjonuje mechanizm? Opiera się na rolce w kształcie litery “O”, przez co przypomina zwój podczas wysuwania.

źródło grafiki Samsung Display

Samsungowi udało się stworzyć relatywnie mały ekran, który moglibyście zabrać ze sobą wszędzie. Ale jak wiadomo, jest to na razie jedynie prototyp, który mógłby jedak zastąpić Wam stacjonarny monitor czy przenośny tablet w jednym.

Czytanie z dotyku

Kolejnym zaprezentowanym prototypem jest ekran “Sensor OLED”. Dlaczego sensor? Po dotknięciu ekranu w dowolnym miejscu nastąpi pomiar pracy waszych naczyń krwionośnych w palcu. Na tej podstawie zostaną wykonane pomiary tętna, ciśnienia krwii czy poziomu stresu.

Jak to możliwe? W przeciwieństwie do smartfonowych ekranów, które mają miejscowo umieszczone czytniki linii papilarnych, wykorzystano technologię czujników światła, które są rozmieszczone na całym wyświetlaczu. To one odbijają światło od krwii płynącej w Waszych żyłach i odczytują dane.

źródło grafiki Samsung Display

Niestety nie jest jasne jak długo trwa odczyt, jak dokładne są pomiary, ani czy będzie możliwość ich wykonania równocześnie z przyłożeniem palca w celu odblokowania smartfona.

Jeśli czas reakcji od przyłożenia palca do wykonania akcji byłby porównywalny do smartfonów, bądź nawet skrócony, to wtedy wdrożenie takiego rozwiązania w telefonach ułatwiłoby i znacznie przyspieszyło odblokowywanie.

To tylko 2 ekrany z wielu innych jakie zaprezentował Samsung podczas targów Digital Week, które odbywają się właśnie w Los Angeles. Jak widać ostatnio panuje duży trend na wyginane ekrany, które często są zapowiadane i tworzone przez różne firmy. 

Niestety nie zawsze projekty są rozwijane dalej, co kończy się porzucaniem ich. Może to wynikać z faktu, że niektóre technologie nie sprzedają się aż tak dobrze i często ich produkcja nie opłaci się firmie.

Niemniej Samsung bez wahania idzie w tym kierunku, co udowodnił ukazując prototypy. Pytanie brzmi czy doczekamy się wydania konsumenckiego zaprezentowanych urządzeń?

Źródło: ZDNet, The Verge
Źródło miniaturki: Samsung Display

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!