Zachodzi również konsolidacja na rynku dużych deweloperów. Rynek gier wideo osiągnie wartość aż 583,69 mld USD do 2030 roku i ostatnie kilka lat producenci bez wątpienia mogą zaliczyć do udanych!
Czy nadchodzące miesiące 2023 roku będą dla branży równie udane? Wydaje się, że tak. Spróbujmy zatem prześledzić nowe trendy w tej ciekawej branży, które mogą stanowić jej dalszą siłę napędową. Wiele z nich, jak na przykład tzw. technologie immersyjne (zaliczamy do nich wspomaganą rzeczywistość, rzeczywistość wirtualną czy multiverse), powoli ale skutecznie walczą dziś o uwagę klientów.
Z drugiej strony, stały wzrost popularności gamingowego streamingu jest głównym powodem gwałtownego rozwoju gier z segmentu AAA czy gier mobilnych. Zapraszamy do lektury!
Możliwość gry za darmo
Gry typu „free to play” stanowią dziś domenę nie tylko pecetów i konsol. Genshin Impact i inne tytuły są chętnie wybierane przez graczy korzystających z telefonów. Pozwalają na rozgrywkę całkowicie za free bez sięgania do portfela. Innym sektorem rynku oferującym możliwość darmowej rozgrywki są kasyna online.
W 2023 roku odwiedzający kasyna internetowe mogą korzystać z różnych opcji darmowej gry. Po pierwsze, operatorzy kasyn pozwalają na uruchomienie praktycznie wszystkich gier z biblioteki bez konieczności wpłaty depozytu. Poker, ruletka i tysiące automatów jednoręki bandyta za darmo pozwalają poczuć się jak w Las Vegas, tyle że bez ryzyka. To świetna okazja do zapoznania się z regułami danej gry lub do treningu zarządzania budżetem.
Innym przykładem rozwiązania, które pozwala na darmową grę w kasynie, są free spiny. To nic innego jak obroty na wybrane gry hazardowe (najczęściej na automaty w rodzaju Book of Ra). Operator może przydzielić je nam w nagrodę za wpłatę pierwszego depozytu albo w dniu naszych urodzin. Bonusy kasynowe napędzają ruch na platformach iGamingowych online, przyciągają nowych klientów i zachęcają regularnych graczy do częstszych wizyt.
Free spiny w kasynach online rzadko kiedy są w 100% darmowe. Zwykle serwis hazardowy wymaga od graczy spełnienia pewnych warunków (w tym wcześniejszej wpłaty), które umożliwią później wypłatę wygranej. Jednak zdarzają się bonusy bez depozytu, które otrzymamy naprawdę za darmo!
Rzeczywistość wirtualna i wspomagana
Pod względem oferowania niezapomnianych wrażeń z perspektywy pierwszej osoby tytuły wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) nie mają sobie równych. Rewolucję w tym segmencie zainicjowało pojawienie się Pokemon Go w 2016 roku. Dzięki franczyzie, za którą stał gigant Nintendo i studio developerskie Niantic, świat z dnia na dzień tak naprawdę dowiedział się o grach AR.
Analitycy uważają, że rynek gier wideo AR i VR osiągnie wartość 11 mld USD do 2026 roku. Wzrost ten wynika z prognozowanego wskaźnika 18,5% CAGR w latach 2021-2026. Integracja rozwiązań AR i wirtualnej rzeczywistości w urządzeniach mobilnych i tzw. wearables zdecydowanie napędzają ten segment rynku. Ceny zestawów VR z roku na rok spadają, zaś wejście Apple do gry w tym roku (premiera Vision Pro) powoduje, że urządzenia do gier VR, takie jak zestawy słuchawkowe VR, kontrolery ręczne itp. powszednieją i pozwalają graczom na jeszcze większą interaktywność.
Z kolei AR nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Oprogramowanie nakłada cyfrowe obiekty i dźwięki na środowisko gracza, do którego dostęp uzyskuje dzięki kamerze w telefonie lub tablecie. Duża dostępność tych urządzeń sprawia, że producenci coraz chętniej sięgają po AR. Wiele popularnych tytułów AR (by wymienić tylko Angry Birds AR, Orna, Egg Inc. czy Draconius GO) bije dziś rekordy popularności.
Gry o tematyce fitness
Czasy, w których gry wideo kojarzone były z nadwagą, dawno już za nami. Od niedawna rozrywka tego typu pozwala na wysiłek fizyczny z prawdziwego zdarzenia i pomaga spalić zbędne kalorie. Tytułu w rodzaju Ring Fit Adventure, Fitness Boxing 2 czy Just Dance 2022 swój sukces zawdzięczają połączeniu zabawy i treningu. Zwykle korzystają one z technologii rzeczywistości rozszerzonej, umożliwiając tym samym rozgrywkę i trening w tym samym czasie.
Nowe platformy dla gier PC
Od dawna słyszy się, że czasy gier na PC dobiegły końca. Prognoza ta daleka jest jednak od spełnienia. Gry na PC w 2023 roku mają się całkiem dobrze!
Szacuje się, że rynek gier na komputery osobiste osiągnie wartość 31,52 miliarda dolarów do 2028 roku, zaś liczba graczy wykorzystujących komputery stacjonarne do gry osiągnie w przyszłym roku 1,8 miliarda! To między innymi zasługa serwisu Steam. Ale dziś gracze mogą korzystać z wielu konkurencyjnych platform, w tym GOG Galaxy, Battle.net, Playnite i wielu innych. Rekordy z roku na rok bije Epic Games Store, za którym stoją autorzy popularnej strzelanki Fortnite.
Trudno nie wspomnieć też w tym miejscu o Robloksie. Choć nie jest to typowy „sklep z grami”, serwis ten dziennie przyciąga grubo ponad 40 milionów graczy i umożliwia korzystanie z wielu gier za darmo bez pobierania na dysk komputera lub telefonu.
Trendy w grach metaverse
Choć korki szampanów w siedzibie Meta wystrzeliły zbyt wcześnie, debiut gier wideo w metaverse mamy już za sobą. Wielu producentów postanowiło podjąć wyzwanie. Dziś zarówno Microsoft, Epic Games, Nvidia jak i Niantic inwestują grube miliony w swoje własne platformy lub w gry wykorzystujące istniejące środowiska.
Naszym skromnym zdaniem gry metaverse stanowią jeden z najważniejszych trendów w branży w bieżącym roku.
Badacze rynku uważają, że segment ten może osiągnąć wartość nawet 711 mld do 2027 roku. Wszystko za sprawą jeszcze bardziej wciągającego środowiska, które pozwala na zupełnie inne doznania podczas gry. W świecie metaverse gracze są w stanie tworzyć własne awatary, eksplorować rozległe wirtualne światy i wchodzić w interakcje z innymi graczami w czasie rzeczywistym. Tworzy to poczucie wspólnoty i pozwala na interakcje, których nie znajdziemy w konkurencyjnych tradycyjnych grach.
Podsumowanie
Snucie prognoz na przyszłość nie jest prostym zadaniem – również w branży gier wideo. Jednak już dziś można zaobserwować kilka trendów, które są w stanie zrewolucjonizować rynek gier. Powyższa lista nie jest oczywiście pełna. Technologia blockchain, superkomputery, sztuczna inteligencja, gry „socjalne”, cloud gaming – te i inne rozwiązania również zmieniają świat gier. Które z trendów faktycznie odmienią oblicze tej formy rozrywki, pokaże czas
Zdjęcie wyróżniające: Image by pvproductions on Freepik
Dodaj komentarz