Tysiące piosenek usunięte ze Spotify z powodu AI

Tysiące piosenek usunięte ze Spotify z powodu AI

Spotify został zalany ogromną liczbą piosenek tworzonych przez AI, które często brzmiały identycznie. Twórcy zaczęli zarabiać na sztucznie utworzonej muzyce. Za to boty jeszcze bardziej pogorszyły sytuację, powodując usunięcie tysięcy piosenek.

Start-up Boomy powstał 2 lata temu i pozwala na tworzenie własnej muzyki przy użyciu AI na bazie wybranego stylu.

Universal Music zarejestrowało i oznaczyło masowo napływające piosenki jako podejrzaną aktywność.

Spotify postanowił usunąć z platformy piosenki wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że Spotify cieszy się wysoką popularnością, nawet większą niż YouTube Music. Przyczyn tej przewagi jest wiele i na pewno jedną z nich jest możliwość publicznego dodawania własnych utworów.

Z kolei dziś jeszcze bardziej popularne jest korzystanie z AI na własny użytek. Sztuczna inteligencja tworząca beat albo remiksująca idealnie utwory? To poszło już znacznie dalej. Całe utwory są tworzone od zera albo na bazie głosu wokalisty/ki.

Z myślą o możliwościach jakie mamy dzisiaj powstał start-up Boomy, który specjalizuje się właśnie w tworzeniu utworów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ten szybko został wykorzystywany masowo przez ludzi, co doprowadziło do utworzenia ponad 14,5 miliona piosenek, czyli prawie 14% muzyki na całym świecie.

Więcej szkód, niż pożytku

Można by pomyśleć, że przecież jest to szansa na połączenie tych dwóch środowisk i stworzenie czegoś niesamowitego, prawda? Nie do końca tak się stało. O ile nie ma jeszcze nic złego w tworzeniu muzyki w taki sposób, to co innego gdy ludzie zaczynają na tym zarabiać. Przypisywanie sobie nie swojego dzieła jest ciężkim tematem, tym bardziej, gdy mówimy o tym w aspekcie AI.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

OPPO Find N2 Flip stał się jeszcze lepszy – widget Spotify i TTS

Polskich miłośników Spotify ucieszy najnowsza aktualizacja OPPO Find N2 Flip. Umożliwia ona korzystanie z widżetu serwisu z poziomu ekranu zewnętrznego. Od teraz macie też opcję odpowiedzi na wiadomości bez otwierania smartfona.

Czytaj artykuł

Główny dyrektor Spotify Daniel Elk skomentował tę muzykę jako zarazem “fajną i przerażającą”. I nie ma co się temu dziwić. Powiedział również, że “może potencjalnie mieć ogromne znaczenie dla kreatywności”. Istotne są też inne słowa padające z jego ust: “Pracujemy z naszymi partnerami nad próbą ustalenia pozycji, w której oboje pozwalamy na innowacje, ale jednocześnie chronimy wszystkich twórców, których mamy na naszej platformie”.

źródło grafiki Business Wire

Universal Music, czyli ogromne przedsiębiorstwo muzyczne, przyjrzało się masowo napływającym utworom i oznaczyło często podobne utwory o przypisanych różnych wykonawcach i tytułach jako podejrzaną aktywność. Wiele osób zwracało uwagę na ten fakt, wrzucając filmiki krytykujące tego typu praktyki na różnych portalach.

Wbrew pozorom generowana muzyka nie była niskiej jakości. Co więcej, sama muzyka była najmniejszy problemem! Głównym winowajcom całej sytuacji okazały się… boty. Prawdopodobnie to one sztucznie podbijały liczbę odsłuchań wygenerownych utworów. Takie działanie miało oczywiście na celu zwiększenia zarobków dla osób wykorzystujących narzędzie od Boomy.

Spotify widząc co się dzieje postanowiło usunąć sztucznie generowana muzykę, a nie było tego wcale tak mało, bo 7% z twórczości, która napłynęła ze start-up’u Boomy. Co daje około 1 015 000 piosenek, które zniknęły ze Spotify.

Sztuczna inteligencja jest narzędziem z ogromnym potencjałem, jedynie ludzie powinni nauczyć się wykorzystywać je w odpowiedni sposób. Jednym z przykładów jak robić to dobrze, jest sztuczne utworzona piosenka, która stał się viralem, a mowa o “Drake & The Weeknd – Heart On My Sleeve”. Ta została zremiksowana przy użyciu AI przez użytkownika ghostwriter977.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Lepiej przestań płacić za Spotify, teraz czas na TikTok Music!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już niedługo powinniśmy zobaczyć nową aplikację od TikToka. Mowa o TikTok Music, czyli ewentualnej konkurencji dla takich serwisów jak Spotify, Apple Music czy Tidal.

Czytaj artykuł

Źródło: Financial Times

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!