Uważaj kupując prezenty w Internecie!

Uważaj kupując prezenty w Internecie!

Według badań przeprowadzonych przez F-Secure firmę stworzoną w Finlandii, zajmującą się cyberbezpieczeństwem, aż 9 na 10 prób zainfekowania użytkowników złośliwym oprogramowaniem to efekt wysyłania spamu.

W 69% przypadków tego typu wiadomości kierują nas na strony internetowe zawierające szkodliwe treści, natomiast pozostałe 31% to złośliwe załączniki, które pobieramy bezpośrednio z maila.

Reklama

Według raportów badaczy ds. cyberbezpieczeństwa obserwowany jest znaczący spadek wykorzystania oprogramowania typu ransomware. Blokuje on dane użytkownika, którego sprzęt został zainfekowany wymuszające okup za możliwość ich odzyskania. O ile można się cieszyć ze spadku popularności tego typu ataków, zagrożenie wciąż istnieje bowiem cyberprzestępcy zmienili tylko sposób działania. W tym momencie około 6% załączników, które znajdziemy w wiadomościach e-mail to ransomware, a aż 42% to rosnące w siłę zagrożenie, trojany bankowe.

W ostatnim czasie jest o nich coraz głośniej, a jednym z bardziej śmiałych przejawów jest Trojan stworzony na urządzenia z Androidem, który wykrada pieniądze z konta PayPal użytkowników. Jak opisał to serwis HowToGeek, poprzez zainstalowanie jednej aplikacji o nazwie “Optimization Android”, symuluje ona powiadomienie z aplikacji PayPal. Gdy otworzymy notyfikację zostaniemy przekierowani do oficjalnej aplikacji PayPal jeżeli jest zainstalowana, a po zalogowaniu w zaledwie 5s z naszego konta zniknie 1000$.

W związku ze zbliżającymi się świętami czy też minionym czarnym piątkiem oraz cyber poniedziałkiem na naszą skrzynkę mailową może przyjść ogromna ilość maili w tym także spamu, który czasem ciężko wychwycić. Jak informuje agencja KIR liczba transakcji wzrosła o 112% względem średniej dziennej z października. A jest to dopiero rozgrzewka przed świętami.

– W tygodniach poprzedzających święta niemal każdy z nas spodziewa się przesyłki, a to sprawia, że tracimy czujność. Wiadomość od kuriera zazwyczaj nie wzbudza żadnych podejrzeń, dlatego klikamy w link odsyłający do śledzenia paczki. Niestety na zaufaniu do znanych firm oraz przedświątecznej gorączce zakupów korzystają cyberprzestępcy. Przeprowadziliśmy eksperyment, który wykazał, że spreparowane e-maile nawiązujące do Black Friday czy Cyber Monday charakteryzują się o 39% wyższą otwieralnością. Takie wyniki powinny dać nam wszystkim do myślenia – ostrzega Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

W przypadku takiego natłoku maili od wielu nieznanych nadawców szczególną uwagę należy zwracać na treść wiadomości. W przypadku braku pewności co do pochodzenia maila lub jego nadawcy należy też unikać otwierania jakichkolwiek załączników w nich dostępnych.

– Wszelkie błędy językowe lub zastępowanie liter liczbami w adresach stron internetowych powinny wzbudzać podejrzenia. Warto również zwrócić uwagę na typ załącznika – hakerzy próbują uśpić czujność, stosując podwójne rozszerzenia plików, przykładowo: faktura.pdf.exe. Nie mniej istotne jest regularne aktualizowanie oprogramowania, a także stosowanie rozwiązań ochronnych na wszystkich urządzeniach – radzi Karolina Małagocka.

Źródła:

  1. KIR.pl
  2. F-Secure
  3. HowToGeek
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!