VAR i pół-automatyczny spalony – z tego korzystają sędziowie w Katarze

Tegoroczny mundial niezależnie od otaczających go kontrowersji jest niezwykle interesujący pod kątem innowacji technicznych. Jak zapowiadano obok VAR zadebiutował tutaj na wpół automatyczny system wykrywania spalonego, który jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się początkowo wydawać. 

Awatar Oskar Szczepański

Tegoroczny mundial niezależnie od otaczających go kontrowersji jest niezwykle interesujący pod kątem innowacji technicznych. Jak zapowiadano obok VAR zadebiutował tutaj na wpół automatyczny system wykrywania spalonego, który jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się początkowo wydawać. 

Od kamer po sensor w piłce

Nie należy patrzeć daleko wstecz, by zobaczyć przełomowy wpływ technologii na przebieg dotychczasowych spotkań. W meczu Polski z Meksykiem to właśnie dzięki analizie za pomocą systemu VAR (Video Assistant Referee) przyznany został naszej reprezentacji rzut karny. I chociaż Robert Lewandowski nie wykorzystał powierzonej mu wtedy szansy, tak system wsparcia tradycyjnego sędziego jest w czasie tego mundialu nieoceniony. 

Sędzia sprawdza możliwość faulu za pomocą systemu VAR podczas meczu Arabia Saudyjska – Polska

Nowszym lecz równie dobrym dodatkiem jest system pół-automatycznego wykrywania spalonego. Funkcjonuje on na zasadzie czujnika umieszczonego w piłce razem z 12 dedykowanymi kamerami, które stale śledzą pozycję newralgicznych zawodników oraz piłki.

Wspomniane kamery analizują jednocześnie 29 newralgicznych punktów na ciele zawodnika by określić jego dokładną pozycję w czasie podania około 50 razy na sekundę. W szczególnych przypadkach można odczytać dokładny moment uderzenia buta w piłkę, by oszacować czy mogło dojść do spalonego.

Zawodnicy są bacznie obserwowani przez dedykowane kamery by stale śledzić kluczowe części ciała w trakcie podań.

Jak to działa?

Automatyczna na część systemu przy wykryciu możliwości spalonego wysyła powiadomienie do analizującego dane zespołu znajdującego się w specjalnym busie. Tam ekspert analizuje przedstawione przez komputer dane, by podjąć finalną decyzję o poinformowaniu głównego sędziego o wykryciu spalonego.

To pozwala w przeciągu zaledwie kilku sekund na podjęcie praktycznie nieomylnej decyzji o spalonym. Gdy decyzja zostanie potwierdzona system generuje animację 3D, w której przedstawia dokładne odwzorowanie pozycji kończyn zawodnika. W ten sposób w parę chwil można dokładnie przedstawić w jaki sposób dokonano spalonego

W pomieszczeniu VAR eksperci mają szansę precyzyjnie przeanalizować zarówno faule jak i możliwości spalonego.

Efekty wdrożenia nowego systemu było widać w trakcie meczu Argentyny z Arabią Saudyjską. Faworyci grupy aż siedmiokrotnie zostali przyłapani na spalonym tylko w pierwszej połowie meczu, czyli więcej niż przez cały mundial w Rosji. To mogło zadecydować o kontrowersyjnym wyniku w postaci zwycięstwa Arabii Saudyjskiej. 

Na Mistrzostwach Świata FIFA 2018 FIFA zrobiła odważny krok, aby wykorzystać technologię VAR na największej światowej scenie i okazał się niekwestionowanym sukcesem. Półautomatyczna technologia spalonego to ewolucja systemów VAR, które zostały wdrożone na całym świecie. Ta technologia jest zwieńczeniem trzech lat poświęconych badaniom i testom, aby zapewnić to, co najlepsze dla drużyn, graczy i fanów, którzy udają się do Kataru. (…) FIFA jest zaangażowana w wykorzystanie technologii w celu ulepszenia gry w piłkę nożną na wszystkich poziomach, a wykorzystanie półautomatycznej technologii spalonych na Mistrzostwach Świata FIFA w 2022 roku jest najjaśniejszym możliwym dowodem.

Prezydent FIFA Gianni Infantino

System ten oczywiście ma swoje ograniczenia. Ze względu na oparcie systemu o czujnik w piłce i kamery analizujące zawodników, te nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić sytuacji gdzie zawodnicy umyślnie przeszkadzają sobie wzajemnie przy rozgrywaniu piłki. W tym przypadku decyzja wciąż należy do sędziego.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Półautomatyczny spalony już na MŚ 2022 w Katarze!

Półautomatyczny spalony przeszedł testy realizowane w trakcie zeszłorocznych Klubowych Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Arabskich. W związku z tym, technologia ta pojawi się na tegorocznych Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze!

Czytaj artykuł

Źródło: FIFA, TVN Sport

Awatar Oskar Szczepański

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.