Vectra pod ostrzałem UOKiK

Vectra pod ostrzałem UOKiK

Vectra dopuściła się podwyższenia opłat za abonament telewizyjny i internetowy, za co przyjdzie jej zapłacić karę od UOKiK. Klauzula zawarta do umowy nie określała dokładnie warunków.

UOKiK bierze się za kolejne firmy i ich wykroczenia naruszające prawa konkurencji i konsumentów. Tym razem skupiono się na występku Vectry. Ta 2 lata temu wprowadziła zmianę warunków aktualnej umowy, a dokładnie zmieniono ją na czas nieokreślony. Nie zostało to jednak wspomniane w poprzedniej wersji, a tym bardziej w jakich sytuacjach może do tego dojść.

Reklama

Ale to nie wszystko co powinno Was martwić, jeśli macie usługi w tej firmie. Wzrosła bowiem opłata za Internet i telewizję. Niby to tylko 5 zł co miesiąc, ale w skali roku jest to już dodatkowo 60 zł lub 120 zł.

grafika z Twittera UOKiK

Wyznaczono termin do którego klienci mogli zrezygnować z korzystania z usługi, po tym czasie umowa została automatycznie zmieniona na bezterminową. I od tego momentu zostały naliczane dodatkowe opłaty.

Prezes UOKiK już pod koniec 2021 roku przedstawił zarzuty Vectrze. Teraz postanowiono, że klauzula, która zmodyfikowała umowę i naniosła podwyżki nie została wprowadzona zgodnie z prawem. Naruszone zostało dobro konsumentów, bo zmiana czasu trwania umowy została narzucona od firmy. W związku z tym nałożono na ten moment karę 22 milionów złotych.

Przedsiębiorca powinien dotrzymywać umowy zawartej z konsumentem zarówno w zakresie treści, jak i warunków świadczenia usług. Umowy z Vectrą zawarte na czas nieoznaczony nie posiadały klauzuli, która określałaby kryteria i zakres ewentualnych zmian. Jest to niezbędne aby konsumenci mogli przewidzieć w jakich sytuacjach jednostronne zmiany mogą być wprowadzone, np. kiedy może wzrosnąć cena usługi.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK w komunikacie opublikowanym na stronach Urzędu

UOKiK ma nadzieję, że finansowa kara będzie skuteczna i spowoduje zaniechanie kolejnych takich praktyk w przyszłości. Ale Vectra będzie również zobowiązana do zwrotu dodatkowych opłat naliczanych od momentu zmiany warunków umowy. Powinna również zostać przedstawiona informacja o rekompensacie.

W działaniach z 2019 i 2020 roku, mających na celu wprowadzenie do części umów zapisów tzw. klauzuli modyfikacyjnej, zabezpieczyliśmy w odpowiedni sposób interesy klientów tj. wszystkie osoby, których zmiany te dotyczyły, otrzymały od nas korespondencję, w której w jasny sposób wyjaśnialiśmy przyczyny ich wdrożenia. Co niezwykle ważne, informacje te przekazywane były z odpowiednim wyprzedzeniem wraz z informacją o możliwości wypowiedzenia umowy bez dodatkowych opłat oraz dokładną instrukcją, co zrobić, jeśli klient nie zgadza się na nowe warunki. Nasze działania były i są zgodne z przepisami prawa, co zostało

Urzędowi rzetelnie wyjaśnione w trakcie postępowania. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, zdecydowanie nie podzielamy stanowiska Urzędu i nie zgadzamy się z nałożonymi bezprecedensowymi sankcjami. Będziemy dochodzić naszych racji przed kolejnymi instancjami. Równocześnie podkreślamy, że do chwili publicznego ogłoszenia informacji przez Urząd decyzja w omawianej sprawie oraz jej uzasadnienie nie zostały doręczone do Grupy Vectra.

odpowiedź ze strony Vectry

Jeśli firma podpisała z klientem umowę na danych warunkach, to nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy ta jest zmieniana bez podjęcia rozmów między stronami. Tym bardziej nie powinno mieć miejsca narzucanie zmian przez firmę bez żadnej alternatywy, a jedynie z możliwością całkowitej rezygnacji.

Taka praktyka może odstraszyć nowych klientów, których firma miała szansę zdobyć. Czy i Wy jesteście oburzeni zachowaniem Vectry? Może ktoś z Was korzysta z ich usług? Czy zostaliście, a może wzięliście nogi za pas i przeszliście chociażby do Inei?

Źródło: Business Insider

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!