WordPad uśmiercony po 28 latach funkcjonowania

Edytorów tekstu od Microsoftu jest kilka. I właśnie z jednym z nich przyjdzie Wam się pożegnać, szczególny sentyment mogą poczuć osoby starsze. WordPad przestanie się pojawiać w nowych systemach.

Awatar Marta Urbaniak

Edytorów tekstu od Microsoftu jest kilka. I właśnie z jednym z nich przyjdzie Wam się pożegnać, szczególny sentyment mogą poczuć osoby starsze. WordPad przestanie się pojawiać w nowych systemach.

WordPad przez 28 lat funkcjonował jako program do tworzenia tekstów, jednak to się zmieni.

Microsoft oficjalnie ogłosił, że program przestanie otrzymywać wsparcie i z czasem zostanie usunięty.

Możecie go zastąpić alternatywami, jak chociażby Microsoft Word, który jest częścią płatnego pakietu.

28 lat temu Microsoft ogłosił wejście kolejnego edytora tekstu WordPad to prosty w obsłudze program do pisania treści. Jako pierwsze wejście miał już w systemie Windows 95 i potem istniał w każdym kolejnym aż do teraz. Od 2020 roku był to raczej opcjonalny niż domyślny program, zatem nic nie stało wtedy na przeszkodzie, aby ludzie mogli go usunąć, jeśli im nie przypadł do gustu.

Mogliście w nim tworzyć pliki najczęściej w formacie RTF, DOC, ODT. Poziom edycji był na wysokim poziomie, zawierał korektę pisania, formatowanie czy nawet obsługę tabel. Jednak te czasy odejdą w zapomnienie. Niedawno Microsoft oficjalnie ogłosił, że ten program przestanie on być aktualizowany, a pewnego dnia zostanie usunięty.

Stanie się to wcześniej czy później, natomiast na ta chwilę jest jeszcze możliwość używania tego programu. Co jednak w zamian, gdy WordPad odejdzie na dobre? Użytkownicy mogą pisać w programie Microsoft Word, który obsługuje format .doc i .docx. Oczywiście ten jest już płatny i jest częścią całego pakietu Office.

Dla mało wymagających jest jeszcze zwyczajny Notatnik z Windowsa, w których jest minimum niezbędne do pisania, ale ten z kolei zapisuje pliki w formacie .txt. Co nie każdemu może odpowiadać.

WordPad był prostym programem i przejście na bardziej zaawansowane opcje może być wyzwaniem. Proces przyswajania może zająć trochę czasu, zanim użytkownicy nauczą się funkcjonować w nowych programach. Niemniej taka jest rzeczywistość i wielu z Was będzie musiało się z tym pogodzić, gdzie na pewno część osób nawet nie wie, że taki program istnieje.

Źródło: Microsoft

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.