apple ios18 wwdc24

WWDC24 – oficjalna lista nowości. iOS 18, Apple Intelligence i wiele więcej

Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć transmisję otwierającą WWDC24, czyli kolejną konferencję Apple dla deweloperów. Które plotki odnośnie wprowadzanych zmian się potwierdziły, a o których na razie musimy zapomnieć?

Awatar Kamil Malczyk

Za nami transmisja otwierająca tegoroczną konferencję WWDC24, a to oznacza, że oficjalnie wiemy o wszystkich nowościach, które przygotowało Apple.

Prezentacja WWDC24 to przede wszystkim szereg nowości w systemach operacyjnych od Apple (iOS 18 i wersje na pozostałe urządzenia), ale też efekty owocnej współpracy giganta z Cuppertino z OpenAI (twórcami ChatGPT).

iOS 18 = (większe) możliwości personalizacji ekranu

Porównując iPhone’y do smartfonów z Androidem, jednym z największych minusów tej pierwszej grupy zawsze były bardzo wąskie możliwości personalizacji. Teraz – przy okazji premiery iOS-a 18 – się to zmienia, bowiem użytkownicy smartfonów od Apple wreszcie będą mieli troszkę więcej do powiedzenia w tym zakresie.

Przede wszystkim, posiadacze iPhone’ów będą mogli dowolnie zmieniać położenie ikon aplikacji i widżetów, a nie – jak do tej pory – sugerować się wyłącznie z góry ustaloną siatką. Co więcej, możliwe będzie również ich „kolorowanie” według własnych preferencji (włączenie ciemnego motywu = ciemne ikony aplikacji).

iOS 18 na WWDC24 - personalizacja ekranu

Zmiany dotkną również ekranu blokady, na którym będziemy mogli „wymienić” ikony skróty do latarki i aparatu na inne, według własnych potrzeb. iOS 18 pozwoli również dodatkowo zablokować daną aplikację, aby np. znajomy, któremu na chwilę pożyczymy swoje urządzenie, nie mógł swobodnie do niej wejść.

Passwords – swobodnie zarządzaj swoimi hasłami

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Apple wreszcie przygotowało dedykowaną, osobną aplikację do zarządzania zapisanymi hasłami, która będzie działała podobnie jak inne menedżery haseł, jak np. 1Password. Aplikacja „Passwords” będzie dostępna na systemach iOS, iPadOS, macOS, visionOS, a nawet na Windowsie.

Apple Passwords

iPhone’y doczekały się wsparcia RCS

Jakiś czas temu Apple ogłosiło, że iPhone’y otrzymają wsparcie RCS wraz z nadejściem iOS-a 18. W aplikacji iMessage pojawi się także możliwość planowania wysłania wiadomości, wsparcie SMS-ów przez satelitę oraz Tapback – funkcja, która pozwoli pogrubiać, podkreślać i przekrzywiać treść wiadomości.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

iOS 18 przyniesie aplikację menedżera haseł? Wszystko na to wskazuje!

Użytkownicy iPhone’ów zapewne wiedzą, że w ich smartfonach co prawda jest wbudowany menedżer haseł (pęk kluczy iCloud), ale niestety jest dość dobrze ukryty. Jeśli doniesienia się potwierdzą, w iOS 18 Apple udostępni dedykowaną aplikację!

Czytaj artykuł

iOS 18 na WWDC24: które iPhone’y dostaną dostęp?

Podczas prezentacji systemu iOS 18 na tegorocznej konferencji WWDC24 od Apple, dowiedzieliśmy się również, które iPhone’y otrzymają dostęp do najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego. Jak zwykle – jeśli Wasz telefon ma maksymalnie kilka lat, nie macie nawet najmniejszych powodów do zmartwień!

Apple sięga po wsparcie sztucznej inteligencji

Gigant z Cuppertino uznał, że dalszy rozwój swojego oprogramowania systemowego nie ma sensu bez wsparcia AI. Z tego właśnie powodu firma tworzy swój własny system sztucznej inteligencji, czyli Apple Intelligence, który „umieszcza potężne modele generatywne w samym sercu iPhone’a, iPada i Maca”.

Apple Intelligence

Co to ma na celu? Przede wszystkim usprawnienie i wzbogacenie aplikacji znanych z systemu iOS o takie funkcje jak możliwość generowania obrazów i emotikon „na żywo”, podsumowywanie fragmentów tekstu, czy wiele wiele innych. System będzie dostępny na iPhone’ach 15 Pro oraz iPadach & iMacach z czipami M1 i wyżej.

Siri x ChatGPT

Jedną zmian w zakresie funkcjonowania Siri będzie jej ścisła współpraca z ChatGPT od OpenAI. Jeśli uzna, że ChatGPT lepiej odpowiedziałby na zadane pytanie, zapyta użytkownika o zgodę na przesłanie zapytania do swojego „inteligentnego kolegi”. Do użycia tej darmowej funkcji nie będzie potrzebne konto ChatGPT.

Siri x ChatGPT

Asystentka głosowa Apple stanie się mądrzejsza?

Aby spełnić wymagania użytkowników i sprawić, żeby Siri była przydatna również w bardziej wymagających sytuacjach, Apple sprawiło, że zapewni ona większą kontrolę nad aplikacjami. Od iOS-18 będzie ona mogła np. wyszukać daną informację we wskazanej wiadomości e-mail, czy wyświetlić zdjęcie znajomego.

Nowe emotki na podstawie wpisywanych fraz

Jak zapowiadał Mark Gurman z agencji Bloomberg, iOS 18 to również możliwość tworzenia nowych emotikon według naszych aktualnych potrzeb. W tym celu wystarczy opisać, co ma przedstawiać nowa grafika, a całą resztą zajmie się sztuczna inteligencja, która w mgnieniu oka przygotuje nam wymyśloną emotkę.

Apple Genmoji

iPadOS 18 i kalkulatorowa REWOLUCJA

Jeśli nigdy wcześniej się tym nie interesowaliście, to pewnie nie wiecie, że do tej pory użytkownicy iPadów nie mogli korzystać z wbudowanej aplikacji kalkulatora, bowiem… jej tam nie było. Aby móc wykonywać działania matematyczne na swoich tabletach, musieli wcześniej zainstalować jedną z zewnętrznych aplikacji.

REWOLUCJA nadchodzi dopiero w aktualizacji iPadOS 18, która przynosi na pokład oficjalną aplikację kalkulatora wzmocnioną o dodatkowe funkcje. Mowa tutaj o Math Notes (rozwiązywanie równań zapisanych na ekranie za pomocą rysika Apple Pencil) i Smart Script (poprawianie wyglądu odręcznych notatek i pisowni wyrazów).

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

iOS 18 pozwoli tworzyć customowe emotki przy użyciu AI? Oto, co ma szykować Apple

Do premiery nowego iOS-a coraz bliżej, a to oznacza… jeszcze więcej przecieków. Według Marka Gurmana z agencji Bloomberg, iOS 18 pozwoli tworzyć customowe emotki, a także kolorować i dowolnie rozmieszczać ikony aplikacji.

Czytaj artykuł

macOS 15: wyświetl ekran smartfona na laptopie

Usprawnień, poprawek, ale i nowych funkcji (w tym jednej znaczącej) doczekały się także większe urządzenia Apple, na które trafi system macOS 15 Sequoia. Aktualizacja ma przynieść przede wszystkim zarządzanie otwartymi okienkami, lepsze działanie przeglądarki Safari dzięki integracji z AI, czy nowy menedżer haseł.

Czego by jednak nie mówić, funkcja, która wzbudziła największe zainteresowanie, to coś, co jest już nam znane z integracji na poziomie Android x Windows. Mowa o funkcji iPhone Mirroring, dzięki której będziemy mogli wyświetlić ekran i w zasadzie zarządzać całym smartfonem z poziomu naszego laptopa.

Jak podobała Wam się tegoroczna prezentacja z okazji WWDC24? Które zmiany są potrzebne, a których wolelibyście nigdy się nie doczekać?

ŹRÓDŁO: Apple Newsroom

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez