Wyszukiwarka Google będzie nie do poznania!

Zmiany w wyszukiwarce Google nastąpią po długim okresie, a dodatkowo będą drastyczne za sprawą fuzji ze sztuczną inteligencją. Wygląd nowego interfejsu może Was zaskoczyć, bo zniknie to co widzicie od zawsze, czyli lista linków.

Awatar Marta Urbaniak

Zmiany w wyszukiwarce Google nastąpią po długim okresie, a dodatkowo będą drastyczne za sprawą fuzji ze sztuczną inteligencją. Wygląd nowego interfejsu może Was zaskoczyć, bo zniknie to co widzicie od zawsze, czyli lista linków.

Google chce ulepszyć wyszukiwarkę za sprawą scalenia jej ze sztuczna inteligencją.

Nowy interfejs pod nazwą „Search Generative Experience” ma być ułatwieniem dla użytkowników w wyszukiwaniu odpowiedzi na pytania.

Nie ujrzycie więcej na głównej stronie listy linków źródłowych.

Sztuczna inteligencja to przyszłość, która zaistniała szybciej, niż nam się śniło i świat korzysta z niej garściami. Ulepszanie narzędzi to jedno, ale co gdy wyszukiwarka Google połączy swoje możliwości z AI?

Nadszedł moment drastycznej przebudowy wyszukiwarki Google. Wygląd interfejsu o nowej nazwie „Search Generative Experience” (SGE) może Was zadziwić, bowiem lista z linkami zniknęła… choć wcale nie tak daleko.

źródło grafiki: Google Keynote (Google I/O ‘23)

Pierwszym co ujrzycie będzie tekst informacyjny na kolorowym tle wygenerowany przez AI. Zaraz pod nim macie opcję dodatkowych pytań o szczegóły czy inne informacje związane z tematem.

Po prawej stronie znajdziecie kilka linków na bazie których AI zaczerpnęło informacji, a po kliknięciu w ikonę w prawym górnym rogu możecie przejść do listy linków dotykających dany temat. Nie są one wszystkie widoczne w całości na stronie, to użytkownik musi podjąć akcję, aby je wyświetlić.

źródło grafiki: Google Keynote (Google I/O ‘23)

W momencie gdy zechcecie zapytać o konkretny produkt w wyszukiwarce, ta na początku podpowie na co zwracać uwagę przy zakupie, po czym przedstawi Wam konkretny produkt z krótkim opisem, ceną, oceną produktu i dostępnością w sklepach.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Zmiany na lepsze, czy jednak gorsze?

Sponsorowane produkty wyświetlą się nad całością wyszukiwania, co niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników. W końcu chodzi o znalezienie odpowiedzi, a potem pasującego produktu. Nie wspominając, że linki ze źródłami informacji będą zupełnie na dole strony.

źródło grafiki Google Keynote (Google I/O ‘23)

Niestety sztuczna inteligencja nie jest nieomylna, a szczególnie autorski model Google o nazwie Bard. Ten już niejednokrotnie nawet w materiałach promocyjnych został przyłapany na podawaniu nieprawdziwych informacji. Dlatego jak trafi w wasze ręce, to często może podawać na tacy informacje, które nie zawsze są faktami albo mijają się z tym czego szukacie.

źródło grafiki Google Keynote (Google I/O ‘23)

Takie podejście i fakt, że linki są naprawdę daleko, może odciągnąć ludzi od zaglądania w źródło. Tym bardziej, gdy użytkownicy będą mieć gotową odpowiedź podsuniętą przez AI. Media i firmy mogą bardzo stracić na tego typu posunięciu przez Google, który definitywnie zepchnął linki i łatwy dostęp do nich. Przez to dochody z reklam czy też afiliacji na stronach z najróżniejszymi publikacjami na pewno drastycznie zmaleją.

Czas tylko pokaże, czy nowa innowacja giganta wyjdzie na dobre wszystkim, czy media i mniejsze firmy zaczną cierpieć przez “podstawianie na tacy” odpowiedzi. Na szczęście początkowo SGE nie będzie narzucane wszystkim, nie mniej nastąpi taki moment, gdy aktualizacja obejmie wyszukiwarkę na każdym urządzeniu.

źródło grafiki Google Keynote (Google I/O ‘23)

Google i Microsoft prześcigają się w coraz to lepszych innowacjach za sprawą fuzji z AI. O tym jaki ma pomysł Google na swoje nowe narzędzia możecie przeczytać poniżej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Google idzie na wojnę z ChatGPT i tworzy własne narzędzia AI

Magi, GIFI czy Serachalong to tylko niektóre z planów Google, aby usprawnić swoje narzędzia o możliwości sztucznej inteligencji. To co potrafi ChatGPT, chce mieć również największy gigant na świecie.

Czytaj artykuł

A co Wy myślicie o nadchodzących wielkimi krokami zmianach od Google? Czy wolicie krótką notkę z najważniejszymi informacjami, a może wolicie wyszukać sami odpowiedzi? Dajcie znać w komentarzu poniżej.

Źródło: YouTube
Źródło miniaturki: Google I/O 2023

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez